basın özetleri 02.04.19

Bugünkü basın özetlerimizin ilk gazetesi Türkiye’deki belediye seçimlerini ve bölgeye etkilerini ana haber yapan Filelefteros gazetesi. “Gerginliğin devam ettirilmesinden korkuluyor… Seçim sonuçlarının şamarından sonra bile Erdoğan tahrik etmeye devam ediyor…” başlığı altında verilen haberde şöyle yazıyor: Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul ve Ankara belediyelerinde yediği güçlü şamarın yanısıra AKP’nin söz konusu iki kentte yenilgiyi kabul etmeyi reddetmesi tüm bölgeye etki edebilecek riskli bir siyasi kokteyl teşkil ediyor. Türkiye’de yapılan belediye seçimlerinin bir sonucu olarak bölgede yaratılan gerginliğin sürdürülmesi olabileceği değerlendirmesi yapılıyor. Bu durum 31 Mart’tan sonra veriler değişecek ve ses tonları düşecek beklentisinin geçerli olmadığını ortaya koyuyor. Gelişmeleri dikkatle izleyen Lefkoşa, ortam netleşene ve Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçek niyetleri ifade edilene dek yorum ve değerlendirme yapmaktan kaçınıyor. Ancak her yandan kendisine ulaşan mesajlar bu olumsuz sonucun Erdoğan’ı daha da sertleştireceği ve bunun sadece Türkiye’nin iç meselelerine değil Suriye, Doğu Akdeniz ve Ege’ye de gözle görülür olacağı yönünde.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türkiye’deki belediye seçimlerinin sonuçlarının Doğu Akdeniz ve Kıbrıs meselesine etkilerini değerlendirmesini isteyen bir soruya yanıt verirken “sonucun belki de, bölgede tehditkar politikalara son verilmesi için vesile olacağını” söyledi.
Filelefteros gazetesi bir diğer haberinde “Ceyn Hol Lut’tan telefon bekliyorlar” başlığı altında önümüzdeki 15 gün içerisinde BMGS Kıbrıs sorunu özel geçici danıişmanı Ceyn Hol Lut’un irtibata geçmesiyle Kıbrıs sorununda kısmen bir hareketliliğin beklendiğini ancak bunun devamının olup olmayacağının henüz belirsiz olduğunu yazıyor.

Haravgi gazetesinin ana haberi devlet memurlarının maaşlarına memorandumla yapılan kesintilerin iade edilmesine ilişkin mahkeme kararının, uygulanması durumunda, Kıbrıs ekonomisini geriye götüreceğine ilişkin. Haber “İkinci memorandum senaryosu ortaya atıldı” başlığı altında. Gazete ilgili haberinde, Sanayiciler Birliğinden sonra Hükümet de sözcüsü vasıtasıyla “İdari Mahkemenin, memur ve emekli maaşlarına yapılan kesintilerin Anayasaya aykırı bulunması kararının uygulanması durumunda, ikinci bir memoranduma gerek duyulacaktır açıklamasını yaptı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Hükümetin Mahkeme kararını temyize göndereceğini netleştirdi” diye yazıyor.
Haravgi gazetesinin bir diğer haberiyse BM GS Kıbrıs sorunu özel geçici danışmanı Ceyn Hol Lut’un önümüzdeki günlerde çabalarına yeniden başlaması beklentisiyle ilgili. “İki toplum lideri Ceyn Hol Lut’un dönmesini beklerken kendisiyle irtibat halinde…” başlığı altında verilen haberde, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in 1 Nisan 1955 yıldönümü nedeniyle dün Ayios İoannis Kilisesinde yapılan özel ayinin ardından yaptığı açıklamada, birkaç gün önce Lut’la iletişim kurduğunu ve nihai düzenlemeler için yeniden temasa geçeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı, “Ceyn Hol Lut’un garantör ülkelerle temaslarından sonra adaya referans şartları konusunda yeni bir ön taslakla dönüp dönmeyeceği sorusuna, bu konuda bilgisi olmadığını ve Lut’un bu açıdan bir belge getirmek niyetinde olduğuna ilişkin bir gösterge de almadığını belirtti. Haravgi Kıbrıs Türk tarafında ise Mustafa Akıncı’nın Cumartesi gecesi Kanal T, Genç TV ve Kanal Sim gazetecilerine verdiği demeçte, Lut’la telefonda konuştuğunu ve müzakereler başladığı takdirde dahi, iki tarafın, müzakerelere ta başından başlanmayacağı konusunda, her halükarda, yeniden anlaşması gerektiğini söylediğini yazıyor. Gazete Mustafa Akıncı’nın, kendsinin 30 temmuz belgesinden söz ettiğini, Kıbrıs Rum lideri Nikos Anastasiadis’in 4 Temmuz belgesinde ısrar ettiğini Ceyn Hol Lut’un elindeyse herhangi bir non paper değil 30 Temmuz belgesinin bulunduğunu vurguladığını belirtiyor.
Haravgi’den diğer bazı başlıklar:
- Eurostat verilerine göre işsizlik hat safhada, istihdam yerleriyse azalıyor…
- Erdoğan iki büyük kenti kaybetti ancak AKP’nin oy oranı hâlâ yüksek…
- Su Kalkındırma Dairesi 11 özel barajın yasallaştırılmadığını açıkladı.

Alitia gazetesinin ana haberi de devlet memurlarının maaşlarına memorandumla yapılan kesintilerin iade edilmesine ilişkin mahkeme kararının uygulanmasıyla ekonomiye yansıyacak etkilerle ilgili.
Gazete haberini “Yarınki PASİDİ kongresinde ne söyleyeceksiniz Sayın Cumhurbaşkanı?” başlığı altında veriyor. Haberde şöyle yazıyor: Yarın Çarşamba yapılacak olan PASİDİ sendikası kongresi büyük bir ilgiyle bekleniyor. Zira kongrede Cumhurbaşkanı Anastasiadis de bulunacak ve bir konuşma yapacak. Konuyu ilgi odağı yapan, Cumhurbaşkanının PASİDİ liderlerine hitaben olacak konuşmasını, İdari Mahkemenin devlet ve yarı resmi devlet kuruluşları memur ve memur emeklileri maaşlarına yapılan kesintilerin Anayasa aykırı olduğu kararından beş gün sonra, yapması noktasında yatıyor. Cumhurbaşkanının temyiz mahkemesinin İdari Mahkeme kararını onaylaması durumunda bunun ekonomi için ne anlam taşıdığı hakkında söyleyecekleri merakla bekleniyor. PASİDİ liderlerinin de bu konudaki fikirleri merak konusu. Zira şu ana kadar PASİDİ liderliği görüş belirtmiş değil.
Gazetenin diğer başlıklarından bazıları:
- Recep Tayyip Erdoğan Pazar günkü seçimlerde hezimete uğradı. Türkiye Cumhurbaşkanının partisi AKP dört büyük belediyeyi kaybetti.
- Lut’la irtibatlara yeniden başlanıyor…
- Kıbrıs kahramanca EOKA mücadelesini andı…
- Şubat 2019 verilerine göre Kıbrıs’ta işsizlik %7,1, Avro bölgesindeyse %7.8 düşüş gösterdi.
- Baf’ın iki alışveriş merkezinde ve Larnaka havaalanında garip nesneler görüldü. Polis aramalarına devam ediyor…

Politis gazetesinin ana haber başlığı “Lut yeniden geliyor, çıkmaz ise devam ediyor… Konunun uluslararası boyutuna ilişkin Türkiye-Yunanistan 12 Nisan görüşmesi ciddi önem taşıyor… Evvelsi gün yapılan belediye seçimlerinden sonra Ankara’nın takınacağı tutum belirsiz…
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları:
- 25 yıldan sonra AKP yenilgi üstüne yenilgi aldı… Tayyip’i zor kararlar bekliyor…
- Kayıp Araştırma Komitesinden son çaba… Kayıp mezarlarının bulunması umuduyla hayatta olan tanıklara başvurulacak…
- Uzmanlar Ulusal Sağlık Sistemi hakkında bilgilendirmek maksadıyla eczane ziyaretlerine başlıyor…
- Aileler ve öğretmenler özürlü çocuklar eğitiminin geliştirilmesi maksadıyla Milli Eğitim Bakanı Hambyauris’i görecek…
- Eurostat verilerine göre işsizlik oranı düşüyor…

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand