basın özetleri 12.04.19

Filelefteros gazetesinin bugünkü ana haberi BM Genel Sekreteri’nin Pazartesi günü Güvenlik Konseyine sunması beklenen Kıbrıs sorunu iyi niyet hizmetlerinin sonuçlarıyla ilgili raporuna ilişkin.
Gazete başlığı “Çıkmazdan kaçınmaya çalışıyor – New York’tan BMGS’nin raporuyla ilgili olumlu mesajlar geliyor…” şeklinde. Haberde şöyle yazıyor:
Genel Sekreterin Güvenlik Konseyine sunmak üzere hazırladığı Kıbrıs sorunuyla ilgili Birleşmiş Milletlerden gelen mesajlar olumlu. Lefkoşa, New York’taki diplomatik çevrelerden gelen bilgilere de dayanarak Genel Sekreterin “Ceyn Hol Lut’un üstlenmiş olduğu misyonun sonuçları konusunda olumlu ve yapıcı atıflarda bulunacağı değerlendirmesi yapıyor. Bu ise Antonio Guteres’in, Ankara’nın ve Mustafa Akıncı’nın Ceyn Hol Lut vasıtasıyla bu yönde giriştikleri çabalarına rağmen, sürecin çıkmaza çıktığından söz etmekten, kaçınacağı anlamına geliyor.
Filelefteros’un New York kaynaklarından edindiği bilgilere göre Genel Sekreterin raporu geçen Ekim ayı raporuyla büyük benzerlikler içerecek. Genel Sekreter güven oluşturma önlemleri, teknik komiteler ve doğal gaz rezervlerine ilişkin gelişmelere kolaylık sağlanması konuları üzerinde duracak. Genel Sekreterin ayrıca Ceyn Hol Lut’un Kıbrıs sorunuyla ilgili bu çabasının devam edeceğini açıklaması ancak referans noktalarında anlaşma sağlanmadıkça kendisinin Kıbrıs sorununa ilişkin kesinlikle hiçbir girişimde bulunmayacağını netleştirmesi bekleniyor. Raporda UNFICYP’in Kıbrıs’taki misyonuna ilişkin olarak nelerin yer alacağı konusunda ise soru işaretleri var.
Filelefteros gazetesi haberinin devamında şöyle yazıyor:
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis AKEL’e yönelik olduğu besbelli olan mesajlar da verdi. Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı’nın kuzeyin nüfusuna ilişkin açıklamalarını ve muhalefetin kendisine yönelik eleştirilerini değerlendirmesi istendiğinde, Cumhurbaşkanı, kendisinin iç cephede birlik sağlamak istediğini söyledi ve “ancak bazıları ülkeden çok partileri için çalışıyor” dedi. Anastasiadis “bazıları Kıbrıs Rum tarafının tezlerini benimsemek yerine, her fırsatta, Kıbrıs Türk tarafının öne sürmeye çalıştığı haksız tezlerini ileri sürerek Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ödünç oylar toplamaya çalışıyor” dedi. Bu konuda ayrıntılara girmek istemediğini söyleyen Cumhurbaşkanı, kendisinin Guteres çerçevesini bozmaya söylediğini söyleyenlerin Türk tarafındaki demografik bozulma ve Türkiye’nin Rum ve Türk yurttaşlarına aynı eşit muamele taleplerini nasıl karşıladıklarını merak ettiğini söyledi.
Filelefteros gazetesinden diğer bazı haber başlıkları:
- Orman Dairesi özel araçların orman yollarına girmesi yasağı getirmesi avcıları kızdırdı…
- Gençlerin istihdam edilmesinde Kıbrıs sondan dördüncü sırada…
- Hukuk Dairesi memur maaşlarına kesintilerin iadesine yönelik karara karşı üç yönlü çalışıyor – Temyiz, kararın uygulamasının ertelenmesi ve temyiz davasının başka bir temyiz davasıyla bir arada görülmesine çalışıyor…
- Hayvancılar Paskalya öncesinde hayvan hırsızlıklarından korunmak için mandralarında uyuyor… Hayvancılar Hükümetten önlem alınmasını istedi…

Haravgi gazetesi ana haber olarak ev fiyatları artışlarını veriyor. “Barınmanın maliyeti yükseldi… Zenginler azalırken yoksullar çoğalıyor… Kıbrıs’ta çalışan maaşları yüzde 46,7 düştü…” başlığı altında verilen haberde “Kıbrıs İstatistik Dairesi ve Eurostat’ın dün açıklanan verilerine göre ev fiyatlarında %1,6 artış saptandı. Müstakil ev fiyatları yüzde 0.8 oranında artış gösterirken daire fiyatları da %3,9 yükseldi. Aynı anda çalışan maaşları sefalet yaratıyor” diye yazıyor.
X
Haravgi gazetesinin bir başka haberinde Kıbrıs sorununa yer veriliyor. Başlık: “Cumhurbaşkanı Guteres çerçevesini yok ediyor… AKEL Kıbrıs Rum tezlerine karşı çalışmıyor, zira gerçekleri söylüyor…”. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu dün Cumhurbaşkanının AKEL’e yönelik suçlamalarına cevap verirken AKEL’in Kıbrıs Rum tezlerine karşı hareket etmediğini, AKEL’in yaptığının doğruları söylemek olduğunu söyledi. Stefanu Rum tezlerinin aleyhine çalışan Cumhurbaşkanının kendisidir. Zira Guteres Çerçevesini yok etmeye çalışırken aynı zamanda BM Genel Sekreterinin, Avrupa Birliğinin, hatta Britanya’nın da Garantörlük anlaşmasının ve müdahale haklarının iptalini ve askerlerin adayı hızla terk etmesi şeklindeki apaçık tezlerini de yok ediyor, dedi.
Cumhurbaşkanının öze ilişkin cevaplar vermediğini söyleyen Stefanu kendisine şu soruları yöneltti:
• Madem ki Cumhurbaşkanlığı güya Guteres Çerçevesini korumaya çalışıyor neden ortaya koyduğu her öneri Guteres çerçevesi dışı?
• Federal yetkililer konusunda nalşmaya varılmış mıydı varılmamış mıydı?
• Anastasiadis gevşek federasyon konusunu yeniden açtı mı açmadı mı? Hatta içeriğini dahi açıklamadan?
• Anastasiadis’in şimdi şeytanın ta kendisi gibi göstermeye çalıştığı, Bakanlar Kurulunda bir olumlu oy noktasında, anlaşmaya varılmış mıydı varılmamış mıydı?
• BMGS Kran Montana’dan sonraki raporunda etkin katılım konusunun çözülmüş olduğunu söylüyor mu söylemiyor mu?
• Cumhurbaşkanlığı sistemi üzerinde anlaşmaya varılmış mıydı varılmamış mıydı ki? Anastasiadis şimdi neden Parlamenter sistemi hatırladı?
AKEL Basın Sözcüsü son olarak “Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorunundaki tutumuyla Kıbrıs Rum tarafının güvenirliğini zedeliyor ve doğal olarak Türkiye’ye politikasını yürütmede yardımcı oluyor” dedi.
Haravgi haberine şöyle devam ediyor:
Bu arada Kıbrıs Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu dün yaptığı yazılı açıklamayla Hükümetin “Kıbrıs Rum tarafı ve Cumhurbaşkanı müzakerelerin Guteres çerçevesinin altı parametresi zemini üzerinde başlaması için sistematik bir biçimde çalışıyor” tezinde ısrar etti. Prodromu “Güvenlik, garanti ve müdahaleler ve Türk ordusu konularında herhangi bir tartışmanın yapılmasını metodlu bir şekilde önlemeye çalışıyorlar” dedi. Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı’nın Nikos Anastasiadis ile herhangi bir şekilde görüşmekten ve diyaloğa girmekten kaçındığını söyleyen Hükümet sözcüsü “ayrıca Ceyn Hol Lut’un müzakerelerin başlamasına yönelik çabalarından da vazgeçilmesine yönelik teşebbüsler görüyoruz” dedi.

Politis gazetesinin ana haberi dün Kıbrıs ile Lübnan Dışişleri ve Enerji Bakanları arasında yapılan görüşmelerin sonuçlarına ayrılmış.
Haberin başlığı şöyle:
“Hükümet Lübnan’ın resmi tezinden memnun kaldı: Konan sınırları teyit etmiyor ancak bunlara saygı gösterecek…”
Haberde şöyle yazıyor:
Lübnan Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Enerji ve Dışişleri Bakanları/ Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’e ve Enerji Bakanı Yorgos Lakotripis’e, iki ülke arasında 2007’de yapılmış olan münhasır ekonomik bölgesi sınırlarının belirlenmesiyle ilgili anlaşmanın, ülkenin İsrail’le olan münhasır ekonomik bölgesi sınırları hakkındaki anlaşmazlık devam ettikçe, Lübnan Meclisinde onaylanmayacağını ancak Lübnan’ın bu anlaşmaya pratikte saygı göstermeye devam edeceğini netleştirdi. Bunun yanısıra iki ülke arasında, iki ülkede uzanan doğal gaz yataklarının ortaklaşa değerlendirilmesi konusunda anlaşmaya varılması için en kısa sürede müzakerelerin başlaması ve önümüzdeki Eylül ayında tamamlanması konusunda anlaşmaya varıldı. Üzerinde anlaşmaya varılan bir diğer nokta da iki ülkeyi birleştiren bir denizaltı doğal gaz boru hattının inşa edilmesi için müzakerelere başlanması.
Politis’in diğer haberlerinden bazıları:
- Ulusal Sağlık Sisteminde hak sahibi yurttaşlar YESİ’de kişisel doktor bulma peşinde. Sosyal medyada verilen bilgilere göre sisteme dâhil olan doktorlardan bazılarının hasta sayısı 2500’e ulaştı. Bu arada Doktorlar Birliği sağlık sistemi araştırması yapıyor.
- Mağusa Metropolisi kuzeydeki yetkililerden kapalı Mağusa böçlgesindeki Ayios Yeoryios Eksorinos kilisesinde bu yıl da Büyük Cuma ayini yapılması iznini aldı.
- Mecliste üç muhalefet partisi (AKEL, DİKO ve EDEK) Hükümeti Kooperatif Bankasının çöküşüyle ilgili sorumluluğunu üstlenmeye çağırdı. Ekologlar ve Yurttaşlar İttifakı ise farklı bir tavır takınarak bu konuda partilerin de sorumluluk sahibi olduğunu savundu. Üç partinin üzerinde anlaşmaya vardığı karar önergesi bugün Meclisin genel oturumuna sunulacak. Gazete Mecliste hüküm süren ortamı Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde mecliste gergin ortam hüküm sürüyor, şeklinde değerlendiriyor.
Alithia gazetesi Temsilciler Meclisinin bugünkü oturumunda yer alacak tartışmaları ana haber olarak veriyor. Ana haber başlığı “Bugün Mecliste sert çatışmaların yaşanması bekleniyor… YENİ KARŞITLIK: Kooperatif Bankasının çöküşüyle ilgili rapor ve AKEL’in ABD’nin Golan tepelerine ilişkin olarak kınanmasını isteyen önergesi siyasi ortamı kızıştıracak… MUHALEFETTE BÖLÜNME: Ekologlar ve Yurttaşlar İttifakı Kooperatif Bankasının iflasına ilişkin olarak partilere de sorumluluk yüklenmesini savunurken, AKEL, DİKO ve EDEK lekelenmekten kaçınmak için tüm sorumluluğu Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis’e yükleyen ortak önerge sundu.
Diğer haberlerden bazılarıysa şöyle:
- Cumhurbaşkanından AKEL’e ateş gibi cevap… Birileri Kıbrıs Rum tarafının tezlerini benimsemek yerine “ödünç oyları” toplamak için haksız Kıbrıs Türk tezlerini ileri sürüyor...
- Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis hava trafiği denetçilerini bir saat çalışıp bir saat mola vermekle suçladı. Hava trafiği denetçileri “son derece elverişsiz koşullarda çalışıyoruz” cevabını verdi.
- Konut Finans Kurumu biçim değiştiriyor. Bundan böyle konut kredilerinin yanısıra aile ihtiyaçları için de kredi verecek. Kurumun Yönetim Kurulunun atanması sisteminde de değişiklik yapılıyor.
- Eurostat’ın verilerine göre Kıbrıs’ta saat başı çalışma maliyeti yüzde iki nokta sekiz oranında artış gösterdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand