AKEL Genel Sekreteri'nin eleştirileri, Cumhurbaşkanı'nın sert tepkisine yol açtı.


AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun Kıbrıs sorunundaki yönetimi hakkındaki eleştirileri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in sert tepkisine yol açtı.

Anastasiadis, ‘Muhalefet yapmayı ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Kıbrıslı Türklerin oyunu alabilmek için ülkenin çıkarlarına karşı çalışmayı bırakmanın zamanı geldi’ dedi. Cran Montana’da garantiler, müdahale hakları ve Türk askerininin adadan ayrılması konusunun ilk kez gündeme getirilmesini başaranın Andros Kiprianu mu olduğunu sorguladı. 2014 yılının Ocak ayında, o zamanlardaki Britanya Başbakanı David Cameron ile, iki toplumun talep etmemesi durumunda, İngiltere’nin garantör güç olarak kalmak istemediğinin gündeme getirildiğini ve anlaşmaya varıldığını hatırlattı. O zaman, Yunanistan ile sıkı işbirliği içinde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin 6 noktasının belirlendiğini ve bugün AKEL’in, bu noktaları belirleyen kişinin, 6 noktayı iptal etmeye çalıştığını savunduğu söyledi. Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafı olarak, Birleşmiş Milletler’de benimsenmesi başarılan şeylere biraz saygı talep etti. Ayrıca eleştiri yapan herkesin, diğer tarafın kabul edilemez tezlerini izlerken de aynı hassasiyeti göstermesinin iyi olacağını söyledi ve ‘Garantiler konusunda uyanmamız gerek’ dedi. En önemli şeyin, yabancı ordunun bulunmadığı, işlevsel ve kalıcı bir çözüme ulaşmak olduğunu vurgulayarak AKEL de bunu istiyorsa, diğer tarafta neler yaşandığını takip etmesi gerektiğini söyledi.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Avrupa Parlamentosu seçimleri çerçevesinde Kıbrıslı Türklerden oy almaya çalıştığını iddia eden Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, dibe vurduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin etnik kökenleri temelinde değil, siyasi görüşlere dayanarak işbirliği yapmaları için gereken koşulları yaratmayı arzu eden AKEL’in oynadığı siyasi rolü anlamakta zorlandığının göründüğünü söyledi. Kiprianu, Cumhurbaşkanı’nın sürekli olarak yığınla açıklama yapması konusundaki üzüntüsünü ifade etti ve bunların en kibar tabirle kabul edilemez olarak nitelendiğini söyledi. Anastasiadis’in tek taraflı hareket etmekle ve Ulusal Konsey’in yıllardır süregelen kararlarını ihlal ederek kendi kişisel kararlarını öne sürmekle nasıl birlik ve beraberliği teşvik ettiğini sorguladığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı’nın merkezden uzaklaştırılmış ve parlamenter demokrasi önerilerini hiçkimse ile istişare etmeden öne sürdüğünü kaydetti. Anastasiadis’in işgal bölgelerindeki demografik değişimle ilgili ifadesi hakkında ise, Dimitris Hristofyas ve Mehmet Ali Talat arasında bu konuda anlaşmaya varıldığını ve anlaşmayı iyileştirmeye çalışarak Türkiye’nin mantıksız taleplerini sunmasına fırsat verenin Cumhurbaşkanı Anastasiadis olduğuna dikkat çekti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:49

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand