AKEL Genel Sekreteri'nin eleştirileri, Cumhurbaşkanı'nın sert tepkisine yol açtı.


AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun Kıbrıs sorunundaki yönetimi hakkındaki eleştirileri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in sert tepkisine yol açtı.

Anastasiadis, ‘Muhalefet yapmayı ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Kıbrıslı Türklerin oyunu alabilmek için ülkenin çıkarlarına karşı çalışmayı bırakmanın zamanı geldi’ dedi. Cran Montana’da garantiler, müdahale hakları ve Türk askerininin adadan ayrılması konusunun ilk kez gündeme getirilmesini başaranın Andros Kiprianu mu olduğunu sorguladı. 2014 yılının Ocak ayında, o zamanlardaki Britanya Başbakanı David Cameron ile, iki toplumun talep etmemesi durumunda, İngiltere’nin garantör güç olarak kalmak istemediğinin gündeme getirildiğini ve anlaşmaya varıldığını hatırlattı. O zaman, Yunanistan ile sıkı işbirliği içinde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin 6 noktasının belirlendiğini ve bugün AKEL’in, bu noktaları belirleyen kişinin, 6 noktayı iptal etmeye çalıştığını savunduğu söyledi. Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafı olarak, Birleşmiş Milletler’de benimsenmesi başarılan şeylere biraz saygı talep etti. Ayrıca eleştiri yapan herkesin, diğer tarafın kabul edilemez tezlerini izlerken de aynı hassasiyeti göstermesinin iyi olacağını söyledi ve ‘Garantiler konusunda uyanmamız gerek’ dedi. En önemli şeyin, yabancı ordunun bulunmadığı, işlevsel ve kalıcı bir çözüme ulaşmak olduğunu vurgulayarak AKEL de bunu istiyorsa, diğer tarafta neler yaşandığını takip etmesi gerektiğini söyledi.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Avrupa Parlamentosu seçimleri çerçevesinde Kıbrıslı Türklerden oy almaya çalıştığını iddia eden Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, dibe vurduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin etnik kökenleri temelinde değil, siyasi görüşlere dayanarak işbirliği yapmaları için gereken koşulları yaratmayı arzu eden AKEL’in oynadığı siyasi rolü anlamakta zorlandığının göründüğünü söyledi. Kiprianu, Cumhurbaşkanı’nın sürekli olarak yığınla açıklama yapması konusundaki üzüntüsünü ifade etti ve bunların en kibar tabirle kabul edilemez olarak nitelendiğini söyledi. Anastasiadis’in tek taraflı hareket etmekle ve Ulusal Konsey’in yıllardır süregelen kararlarını ihlal ederek kendi kişisel kararlarını öne sürmekle nasıl birlik ve beraberliği teşvik ettiğini sorguladığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı’nın merkezden uzaklaştırılmış ve parlamenter demokrasi önerilerini hiçkimse ile istişare etmeden öne sürdüğünü kaydetti. Anastasiadis’in işgal bölgelerindeki demografik değişimle ilgili ifadesi hakkında ise, Dimitris Hristofyas ve Mehmet Ali Talat arasında bu konuda anlaşmaya varıldığını ve anlaşmayı iyileştirmeye çalışarak Türkiye’nin mantıksız taleplerini sunmasına fırsat verenin Cumhurbaşkanı Anastasiadis olduğuna dikkat çekti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:49

Son Haberler

25 Temmuz
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Türkiye, Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili başkanlık açıklamasını reddettiğini açıkladı.
13:51
Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi.
13:50
23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Tüm haberler

Video on Demand