basın özetleri 11.04.19

Alithia gazetesi “Gözler New York’ta – Antonio Guteres’in Pazartesi günü Güvenlik Konseyi’ne sunacağı rapor merakla bekleniyor…” başlığı altında verdiği ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili. Haberde özetle şunları yazıyor:
BMGS Antonio Guteres’in Pazartesi günü Güvenlik Konseyi’ne sunacağı Kıbrıs sorunu konusundaki iyi niyet hizmetleri misyonunun ve özellikle de özel geçici danışmanı Ceyn Hol Lut’un üstlendiği görevin sonuçlarıyla ilgili gelişmelere dair raporu Kıbrıs Rum siyasi liderliği tarafından endişeyle bekleniyor. Konuyla ilgili değerlendirmeler Genel Sekreterinin misyonunun başarısızlıkla sonuçlandığını açıklayacağı ve Kıbrıs sorununda kesin çıkmaz ilan edeceği buna paralel olarak da Genel Sekreterin ilgili tarafların istemesi durumunda yeniden konuya dönmeye hazır olduğunu belirteceği yönünde birleşiyor. Ancak Genel Sekreterin, bu başarısızlıkta taraflara yüklediği sorumluluk payını Pazartesi günkü raporunda mı yoksa UNFICYP’in görev süresinin uzatılmasının ele alınacağı Temmuz ayı sonunda mı açıklayacağı konusunda soru işaretleri var. Bu arada Kıbrıs Türk toplumu lideri Mustafa Akıncı dün de Nikos Anastasiadis’e karşı suçlamalarına devam etti. Akıncı, Anastasiadis’i “ciddi zihniyet sorunu”na sahip olmak, “samimi olmamak”, çatışmacı üslûp ve saldırgan açıklamalar” ve aynı zamanda da böylesine hassas bir devreye ayak uyduramamakla suçladı.
Gazetenin haberlerinden bazıları:
- Silah ambargosunun kaldırılmasına az kaldı… Kıbrıs Cumhuriyeti’ne silah satışı ambargosunun kaldırılması ve aynı zamanda ABD’nin Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan’la güvenlik ilişkilerinin geliştirilmesi ve bölgede enerji güvenliğinin sağlanması konusunda işbirliğinin güçlendirilmesiyle ilgili iki partili yasa tasarısı Amerikan Senatosuna sunuldu.
- Dostumuz Benyamin seçimleri kazanmayı başardı… Benyamin Netaniahu’nun İsrail seçimlerini kazanması Lefkoşa’da büyük memnuniyetle karşılandı. Netaniahu’nun iktidarda kalması iki ülke arasındaki sıkı ve çok yönlü ilişkilerinin devamını garanti altına alıyor.
- İdari Mahkemenin memur maaşlarına yapılan kesintilerin iadesi kararından sonra Banka çalışanları sendikası ETYK de çalışanlarının haklarına yapılan kesintilerin geri alınmasını talep edecek.

Politis gazetesinin ana haberi Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı’nın kuzeydeki nüfusa ilişkin açıklamaları. Haberde “Akıncı’nın nüfusa ilişkin dramatik açıklamaları- Müzakerelerin yeniden başlaması yolunda yeni bir diken…” başlığı kullanılıyor. Gazeteye göre Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı dün yazılı olarak yaptığı bir açıklamada Kıbrıs sorununun çözümsüz kaldığı sürece kuzeyin nüfus yapısında hiçbir şeyin statik kalmadığını kabul etti. Türkiye’nin kuzeydeki Türkiyeli yurttaşlara yurttaşlık verilmesine ilişkin baskıları diyaloğun yeniden başlaması yolunda çok büyük bir diken oluşturuyor. Zira, sonunda, nüfus oranı konusunda 4’e 1 olarak anlaşmaya varılması zorunda kalınacak. Kran Montana müzakerelerinden sonra on binlerce Türkiyeli kuzey yurttaşı yapıldı. 2011 verilerine göre Kıbrıslı Türk yurttaşlarının sayısı 190.494 idi. Bu rakam 2016-2017’de 220 bine çıktı. Sözde İçişleri Bakanının açıklamalarına göre bu sayı günümüzde 252.497’ye ulaşmış durumda.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Başlangıçtan sonra hızlı adımlarla devam… Kıbrıs-Yunanistan-Lübnan üçlü işbirliğinin Dışişleri Bakanlarının dün yapılan ilk üçlü toplantısından taraflar memnuniyet belirtti. İşbirliğinin öncelikli alanları turizm, yüksek öğrenim, kültür, ekonomi ve ticaret olarak belirlendi. Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ve Enerji Bakanı Yorgos Lakotripis’in bugün Lübnanlı meslektaşlarıyla yapacakları ikili görüşmeler Kıbrıs-Lübnan enerji ilişkileri bakımından kritik görülüyor.
-Dağlık bölge köyleri sakinlerine devlet yardımı… Her aileye 175 ile 260 avro arasında yardım parası verilecek. Her ailenin 65 yaş altındaki fertleri ayrıca 165 avro, her emekli ise ekstra 85 avro daha alacak. Maddi yardım yakacak parasının bir kısmının karşılanabilmesi için kış aylarının başında verilecek. En kısa sürede ise tasarruf maksadıyla her eve led lambaları yerleştirilecek.

Haravgi gazetesi “Yerlilere ayna ve silah dağıtıyorlar… Kıbrıs’ın NATO’nun barış programına dahil edilmesi tasarlanıyor… ABD-Kıbrıs ilişkileri askerileştiriliyor… Rusya’yı Doğu Akdeniz’den atmaya çalışıyorlar…” başlığı altında ABD senatosuna sunulan yasa tasarısıyla ilgili haberi ana haber olarak veriyor. Haberde, Anastasiadis –DİSİ Hükümeti iki Amerikalı senatörün Senato’ya Kıbrıs’a silah satışı ambargosunun kaldırılmasıyla ilgili sundukları yasa tasarısını büyük başarı olarak nitelendiriyor. Ancak anlaşıldığı kadarıyla bunun karşılığında Kıbrıs’ın verecekleri çok daha fazla. Yasa tasarısıyla Kıbrıs ABD ve NATO’nun jeopolitik ve enerjik çıkarlarına bağlanıyor” diye yazıyor.
Gazetenin bir diğer haberi “Cumhurbaşkanı Kıbrıs’ın güvenirliğini zedeliyor… Hükümet AKEL’in sert eleştirilerini polemik olarak niteledi…” Habere göre:
AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu dün yaptığı açıklamasında BMGS’nin Kıbrıs’taki taraflara verdiği göreve bağlı kalarak referans şartlarında anlaşmaya ulaşmaya çalışılması yerine, durumun, bir karşılıklı suçlamalar oyununa girdiğini gösterdiğini söyledi. Stefanos Stefanu “kimse Cumhurbaşkanından Kıbrıs Türk tarafının alt düzeydeki politika kurumlarında olumlu oy taleplerini kabul etmesini istemedi. Ancak bu demek değildir ki Cumhurbaşkanı Guteres çerçevesine dahil olmayan konuları masaya getirebilir veya üzerinde anlaşmaya varılmış konuları ekarte edebilir” dedi. Stefanu Cumhurbaşkanının bu yaptıklarında örnek olarak şunları sıraladı:
• Federal yetkiler üzerinde anlaşmaya varılmış olduğu halde Cumhurbaşkanı gevşek federasyon konusunu ortaya attı.
• Yine üzerinde anlaşmaya varılmış olan Bakanlar Kurulunda Kıbrıslı Türklerin bir olumlu oya sahip olması konusunda Cumhurbaşkanı geri adım attı.
• Bakanlık sistemi konusunda yakınlaşma sağlandığı halde Cumhurbaşkanı geçmişte gündeme gelmiş ve reddedilmiş olan Parlamenter sistem ve dönüşümlü başbakanlık konusunu ortaya attı.
AKEL Basın Sözcüsü Stefanu “Cumhurbaşkanı bu tavırlarıyla güya korumaya çalıştığını söylediği Guteres çerçevesini mahvediyor ama bunu yapmakla ilgili olarak suçladığı taraf Kıbrıs Türk tarafı” dedi.
Bu açıklamadan sonra Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu ise AKEL’in Cumhurbaşkanına eleştirilerini Hükümete “polemik yapmak” olarak değerlendirdi.
Bu arada EDEK yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanının Kıbrıs sorununda gerek süreci gerekse de tartışma zeminini güvenilir ve olumlu bir yöne doğru kaydırmasının şimdi tam zamanı olduğunu iddia etti.
Haravgi gazetesinden bazı haber başlıklarına bakalım:
- Limasol’un doğu bölgesinde evsizler yurdu açılacak… Yermasoya Belediyesinden yerinde bir karar…
- Cumhurbaşkanı Larnaka’da üniversite fakültelerinin açılması konusunda söz verdi ancak Ekonomi Bakanı para vermeyi reddediyor…
- Hükümetin uluslararası kuruluşların Kıbrıs’ın altın vize satışlarına ilişkin tepkilerinden kaçınmak için koşturuyor…
- İMF Kıbrıs’ta kooperatif bankalarının çöküşü kaynaklı mali borçlar konusunda alarm verdi…
- Futbol alanında yozlaşmanın kökleri çok derinlerde…

Filelefteros ana haberinde “Muhalefet Kooperatifin çöküşü konusunda tam bir fikir ayrılığı içinde ve bu konuda bir tek önergede dahi birlik sağlayamıyor. AKEL DİKO ve EDEK bir cephede, Çevreciler ve İttifak hareketi başka cephede” diye yazıyor.
Diğer bazı başlıklarsa şöyle:
- Elefterias Meydanı kameralarla izlenerek korunacak… Grafitiler Almanya’dan alınan kimyasallarla temizlenecek…
- İçişleri Bakanlığı 110 dağlık köyde yaşayan ailelere toplam 5 milyonluk mali yardım kararı aldı…
- Türkiye’nin tehditleri ABD’nin mikroskobunda…
- Ulusal Sağlık Sistemi YESİ İlaç tedarikçilerinden olumlu cevap bekliyor…

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand