basın özetleri 10.04.19

Haravginin haber başlığı “Guteres raporu öncesinde ağır ortam… Anastasiadis-Akıncı arasında çatışma… BMGS’nin raporunu Güvvenlik Konseyine vermesi beklenirken karşılıklı ağır suçlamalar…” şeklinde. Haberde şöyle yazıyor:
BMGS’nin raporunu Güvenlik Konseyi’ne sunması öncesinde, Ceyn Hol Lut’un adayı dördüncü ziyareti iki liderin birbirlerine cepheden saldırılarıyla sona erdi. İki lider karşılıklı ağır suçlamalarda bulundu. Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı Kıbrıs Rum tarafını BMGS parametreleri çerçevesinde siyasi eşitlik zemininde bir çözüme hazır olmamakla suçladı ve GS’in Güvenlik Konseyine sunacağı raporunda “net ve nesnel bir yaklaşımla Kıbrıs’taki iki tarafın BM parametreleri çerçevesinde referans şartları üzerinde anlaşmaya varılmasına ilişkin tavır ve tutumlarına yer vermesini” istedi. Kıbrıs Rum Lideri Anastasiadis ise Akıncı’ya cevaben Cumhurbaşkanlığının yazılı bir açıklamasıyla sert bir ifade ve hakaretvari bir üslûpla “Sayın Akıncı’nın, talepleri vasıtasıyla tek istediğinin Kıbrıs’ı Türkiye’nin rehini haline getirmek ve tam anlamıyla Türkiye’nin kontrolü altına sokmaya çalışmak olduğunu” söyledi.
Anastasiadis ayrıca Mustafa Akıncı’nın şu sorulara cevap vermesini istedi: “ Başka hangi tanınmış federal devlette Kıbrıs Türk toplumu için talep ettikleri geçerlidir?
Nüfussal orana ilişkin sağlanmış yakınlaşmalar geçerli mi? Avrupa müktesebatının içerdiği temel özgürlükler geçerli mi ve Kıbrıs’ta insan hakları ve özgürlükleri, temel insan hakları konusunda üzerinde anlaşmaya varılmış yakınlaşmalardan geri adım atan kimdir?
Sayın Akıncı özgür bir ortak ülkede üçüncü ülkelerin ordularının sonsuza dek kalmasını ve müdahale ile garantörlük haklarının devam etmesini ne kadar savunuyor? Eğer Sayın Akıncı çözüm istiyorsa neden kapalı Mağusa bölgesinin durumunun değerlendirmesini yapacak bir çalışma komitesinin tayin edilmesini dahi kabul etmiyor?
Cumhurbaşkanı son olarak, tüm Kıbrıs halkının yararına olacak bir çözüm için müzakerelerin yeniden başlaması için gerekli ortam ve koşulların yaratılması için pozitif katkı yapmaya hazır olduğunu ve bu amaçla BM ve BMGS’nin Kıbrıs geçici özel danışmanı Ceyn Hol Lut’la müzakerelerin yeniden başlatılması amacıyla yakın işbirliği içinde olduğunu söyledi.
Mustafa Akıncı yaptığı yazılı açıklamada Kıbrıs Türk tarafı için siyasi eşitliğin ve etkin katılımın önemine bir kez daha vurgu yaptı ve Kıbrıs Rum tarafını gel-gitleri nedeniyle suçladı. Akıncı “önce gevşek federasyon dediler ama içeriğini açıklamadılar. Daha sonra Guteres çerçevesini kabul ettiklerini söylediklerinde ise bir başka çerçeve ortaya atmaya çalıştılar. 4 Temmuz 2017 tarihli bir belge icat ettiler” dedi.
Haravgi gazetesi “referans şartlarında anlaşmaya varamama tehlikesi…” başlığı altındaki haberinde ise Akel Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu’nun Anastasiadis’in dönüşümlü başbakanlık teklifiyle ilgili olarak “referans şartlarında anlaşma sağlama çabalarında zaman sınırlarının daraldığı bir anda Sayın Anastasiadis yeni bir gerilemeyle müzakerelerin başlaması perspektifine zarar vermeye çalışıyor” dedi. Stefanu ortaya atılan her yeni fikrin bizi Gueres çerçevesinden biraz daha uzaklaştırdığını” söyledi.

Alithia gazetesinin Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelere yer verdiği ana haberinde “Blame game mi başladı? – BMGS’nin Güvenlik Konseyine sunacağı rapor öncesinde Kıbrıs sorununda ortam ısındı” başlığını kullanıyor.
Gazete Akıncı raporda “Kıbrıslı Rumların siyasi eşitlik temelinde bir çözüme hazır olmadıklarının belirtilmesini” talep ederken Anastasiadis “Kıbrıslı Türkler Kıbrıs sorununa ilişkin bir çözümde ilk sözün kendilerine ait olmasını talep ederken bir çözüme varmak imkânsızdır” cevabını verdi. Cumhurbaşkanı dün akşam geç saatlerde yaptığı bir ikinci açıklamada “elbette ki Türk tarafının taleplerini kabul etmeye hazır değilim. Zira bu talepler tüm Kıbrıslıların talebi olması gereken işlevsel ve yaşayabilir bir normal ve bağımsız devlete çıkmıyor” dedi diye yazıyor.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Münhasır Ekonomik Bölgenin Glafkos noktası yeni yeni perspektifler getirdi ve ivme sağladı… Haberde tüm lisanslı şirketlerin yeni araştırma veya konfirme sondaj çalışmalarına ilgili. Afrodit doğal gaz rezervlerinin Mısır’a satılmasına ilişkin müzakereler ilerledi. 12 numaralı parselde ise şirketlerle yapılan kontratlarında değişiklik yapılmasına ilişkin müzakereler de sürüyor, diye yazıyor.
- Aşırı yağışlar agrelli, garaolli ve mantar bolluğu getirdi.
- Avrupa Parlamentosu seçimlerine yönelik Kamuoyu araştırmaları şirketi Reporter tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları DİSİ’ye yüzde 21, AKEL’e %15, DİKO’ya %8, ELAM’a %5, EDEK’e %4, Çevrecilere ise %2 oy gittiğini ortaya koyuyor.
- Kıbrıs Merkez Bankasının yeni idarecisi Konstandinos İrodotu yeni görevine vaatlerle geldi. İrodotu dün göreve başladı.

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Türk taleplerini reddetti… Lefkoşa Akıncı ve Ankara’nın planlarını engellemek niyetinde… Guteres çerçevesinin muhafaza edilmesi için savaş veriliyor” başlığı altında. Gazete “Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün akşam Mustafa Akıncı’ya Türk tarafının siyasi eşitliğe ilişkin taleplerini kabul etmeyeceğini bildirirken bu konuda kesin kararlı tavır takındı. Cumhurbaşkanı yazılı açıklamasından sonra geç vakitlerde yaptığı sözlü cevabi açıklamasında sert bir ifadeyle “Gerçekten bağımsız bir devlete çıkmadığı için Kıbrıslı Türklerin taleplerini elbette ki reddedeceğini” vurguladı. Anastasiadis Kıbrıs Türk tarafının sayısal üstünlüğe sahip olmadığı noktalarda daha fazla haklara sahip olmayı amaçladığını belirtti. Cumhurbaşkanı Bir sorumluluk yükleme oyununa girmek istemiyorum ama sabrın da bir sınırı var dedi. Anastasiadis son olarak Parlamenter sistem önerisinin iki bölgeli, iki toplumlu federasyon çerçevesinde olduğunu belirtti.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Doktolar kontratlarını imzalamaya başladı. Ulusal Sağlık Sistemi YESİ’ye üye doktorların sayısı 1200’ü geçecek.
- Hükümet Mahkemenin memur maaşlarına yapılan kesintilerin Anayasaya aykırı bulunması kararının ekonomiye etkileriyle başa çıkabilecek durumda ancak uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının tepkilerine ilişkin kaygı duyuyor. Önümüzdeki Cuma günü Fitch kuruluşunun değerlendirme raporu bu tepkilerin ilk örneğini oluşturacak.
- Domates ve hıyarın kilosu iki buçuk avroya ulaştı. Yemek sofrasının maliyeti gitgide yükseliyor.
Paskalya sofrasının bu yıl çok pahalıya çıkması bekleniyor.
- Meteoroloji Dairesi şiddetli hava koşulları, yağmur ve fırtınaların beklendiğini açıkladı. Paskalya öncesindeki Salı gününe kadar sellerin meydana gelmesi olasılığı yüksek.

Politis Gazetesi “Müzakerelerin yeniden başlaması yerine gerginlik ve batak… Her şey Kıbrıs sorununda çıkmazın kalıcılaşacağını gösteriyor…” başlığı altında Kıbrıs sorununa dair gelişmeler. Gazete haberinde “müzakerelerin geleceğine dair son derece kritik bir dönemde taraflar arasında şiddetli çatışma ortamı yaratıldığı görülüyor. UNFICYP’in görevinin uzatılmasının söz konusu olacağı önümüzdeki haziran ayında bir çıkmazla karşı karşıya kalacağımıza dair kaygı duyuluyor” diye yazıyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları.
- Yeni Kıbrıs Merkez Bankası idarecisi dün görevi devralırken karşılanamayan krediler ve finansal istikrar konularını öncelikleri olarak belirledi.
- Ulusal Sağlık sistemi YESİ’nin listelerine yazılan doktorların sayısı 500’e ulaştı. Bunlardan kimileri aile doktoru olarak kimileri ise uzman doktor olarak hizmet verecek. Çocuk doktorlarının sayısı hâlâ düşük. Sağlık Sigorta Kurumu YESİ doktorları sayısının potansiyel olarak 1200 olduğunu açıkladı.
- Hükümet memur maaşlarına yapılan kesintilerle ilgili kararı temyiz etmekle sınırlı kalmayacak. Ekonomi Bakanlığı yeni mali önlemler oluşturmakla görevlendirildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand