EOKA’nın kuruluş yıldönümü etkinliklerle kutlanıyor.

İngiliz boyunduruğunu devirmek ve Kıbrıs ile Yunanistan’ın birleşmesi için kurulan EOKA'nın bağımsızlık mücadelesinin başlamasından bu yana 64 yıl geçti.

Kıbrıs Helenizmi bugün, ayinler ve etkinlikler ile EOKA’nın kuruluş yıldönümünü kutluyor. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Ayos İoannis kilisesinde gerçekleştirilen ve Başpiskopos Hrisostomos’un yönettiği kutlama ayinine katıldı. Cumhurbaşkanı, bugünün Kıbrıs Helenizmi’nin tümüne saygı günü olduğunu açıkladı. Kıbrıs’ın bağımsızlığını ve özgürlüğünü kazanması için mücadele eden, hayatını veren ve fedakarlıklar yapan kişilere saygı duyulması gerektiğini vurguladı. Anastasiadis, bugün gerekli olan şeyin, yarısı işgal altında olan ve açık yaraları bulunan bir ülkeye ulaşmak için, bugüne kadar takip edilen gidişatın yeniden düşünülmesi olduğunu ifade etti. En sonunda, yeni nesillerin, bize özgürlük hakkını verenlerin fedakarlıklarına fiili olarak yanıt verdiklerine dikkat vermek gerektiğini sözlerine ekledi. Anma ayininin ardından dualar okundu ve EOKA mücadelesinde hayatını kaybedenlerin gömüldüğü Anıt Mezarlar’a çelenk bırakıldı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, saat 4’te Kapalı Elefteria - Tasos Papadopulos Stadyumu’nda gerçekleştirilecek olan, 1955-59 EOKA Mücadelecileri Derneği’nin etkinliğine katılacak.


Siyasi partiler, yaptıkları açıklamalarda, EOKA’nın kuruluş yıldönümü sebebiyle kutlama mesajları gönderdi. DİSİ, 1 Nisan tarihinin, Çağdaş Kıbrıs tarihindeki en parlak sayfa olduğunu ifade etti. 50 yıllık bölünmeye ve ülkenin yarısının Türk işgali altında bulunmasına değinerek, mücadele edenlerin fedakarlıklarının adalete ulaşmadığını belirtti. DİKO, EOKA mücadelesinin hedefinin başarılı olmadığını belirterek, bağımsızlığın başarılmasının ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulmasının, Kıbrıs Helenizmi’nin koruyucu kalkanı olduğunu dile getirdi. EDEK, yaptığı açıklamada, EOKA mücadelecileri için en iyi anma töreninin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamının korunması ve gerçek bağımsızlık için mücadelenin devam etmesi olduğunu ileri sürdü. Vatandaşlar İttifakı, yenilgi ve taviz politikalarına değinerek, EOKA mücadelecilerinin kendilerini feda etmelerinden birkaç yıl sonra, daha az özgürlük, daha az demokrasi ve daha az onur ile yetinmesi için halkı ikna etmeye çalıştıklarını vurguladı. Çevreciler – Yurttaşlar İşbirliği, hiçkimsenin 1955-59 yıllarındaki bağımsızlık mücadelesini unutmaya hakkı olmadığını ifade etti. EOKA mücadelecilerinin duruşunun, herkes için haysiyet feneri olduğunu kaydetti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:50

Son Haberler

24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Türkiye, Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili başkanlık açıklamasını reddettiğini açıkladı.
13:51
Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi.
13:50
23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Tüm haberler

Video on Demand