Anastasiadis çok yakında Jane Holl Lute ile iletişime geçecek.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, müzakereci Andreas Mavroyannis’in, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler’deki Daimi Temsilcisi olarak atanmasının,

Kıbrıs Rum tarafının müzakere hazırlığını etkilediğine dair tezi reddetti. Anastasiadis, Mavroyannis’in bu dönemde atanmasıyla ilgili sorulan soruya yanıt vererek, benzer bir atamanın geçmişte de yapıldığını söyledi. Mavroyannis’in deneyimli bir diplomat olduğunu ve sıkı ilişkiler içinde olduğu Birleşmiş Milletler’de geçmişte de hizmet verdiğini ifade etti. Belki de bu dönemde Mavroyannis’in Birleşmiş Milletler’deki varlığının, her zamankinden daha gerekli olduğuna dikkat çekerek, müzakereci olarak kalmaya devam edeceğini vurguladı. Anastasiadis ‘Keşke yeni bir diyalog başlasa ve Andreas Mavroyannis müzakerelerde hazır bulunsa’ dedi. Cumhurbaşkanı, Jane Holl Lute ile temaslarına ve önümüzdeki haftalarda yurt dışına çıkıp çıkmayacağına değinerek, böyle bir gelişme olmasını umut ettiğini söyledi. Bugün veya yarın, gereken son düzenlemeler hakkında konuşmak için, Jane Holl Lute ile telefon görüşmesi gerçekleştireceğini belirtti. Bununla birlikte Jane Holl Lute’un müzakerelerdeki referans koşullarıyla ilgili taslağı sunmak gibi bir niyeti olup olmadığı hakkında bilgisi bulunmadığını ifade etti.


Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye’deki seçim sonuçlarının, sözlü olarak ifade edilen ve aslında tüm bölge için tehdit oluşturan politikalardan kaçınılmasına sebep olmasını diledi. Cumhurbaşkanı, Türkiye’de yaşananlar ve Ankara’nın Kıbrıs sorununda geride bırakılması gereken bir dönüm noktası olarak ortaya koyduğu belediye seçimleri hakkında yorum yaptı. Anastasiadis, her seçim döneminin ardından, düşünce ve soru işaretlerinin yeniden gözden geçirildiğini ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:50

Son Haberler

30 Temmuz
basın özetleri 30.07.21
13:12
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
Tüm haberler

Video on Demand