basın özetleri 08.03.19


Kıbrıs Rum gazetelerinde, Kooperatif Bankasının çöküşü ile ilgili oluşturulan Araştırma Komisyonunun, konuyla ilgili, Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis’i de suçlayan raporuyla ilgili gelişmeler bugün de ana haberi oluşturmaya devam ediyor.
Alitia gazetesi ana haberinde “Partiler Haris’i kovmasını istiyor, Cumhurbaşkanı ona güveniyorum diyor…” başlığı altında “Nikos Anastasiadis partilerin, Ekonomi Bakanının başını almasına ilişkin talebini reddetti. Araştırma Komitesinin raporunu inceleyip değerlendirmesi ve gereken prosedürü izlemesi amacıyla Başsavcıya çağrı yaptı, diye yazıyor.
Alitia gazetesi ana haberin hemen altında yer alan rapora ilişkin haberinde ise Kooperatif Bankasının şölenlerinde vurgunlar yaşandı… Günahsız olan ilk taşı atsın…” başlığını kullanıyor. Haberde Araştırma Komisyonunun raporunda, Kıbrıs Kooperatif Bankasının kapısına kilit vurma sürecinde partilerin parti çıkarları için Bankanın işleyişine karıştığının, ödenmeyen kredileri olan milletvekillerinin ilgili yasa tasarılarının hazırlanmasında yer aldığının, yetkililerin kredi borçlarının ödenmesini sağlamada nedeni açıklanmayan gerekçelerle yetersiz kaldığının, kitle iletişim araçlarına reklam olarak binlerce lira verildiğinin belirtildiğini yazıyor.
Alitia gazetesinden diğer bazı haberler ve haber başlıkları:
- Maronitler köylerine dönüş için Denktaş ile görüşüyor. Süreç olumlu gelişiyor...
- Kıbrıs’a gelen göçmenler akımı artıyor. Türkiye’den 33 göçmen daha geldi. İçişleri Bakanı Kıbrıs’ın bu rakamları kaldıramadığını belirterek AvrupaDan Kıbrıs’ın göç politikası sürecinin dışında tutulmasını istedi.
- Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis dün Mecliste yaptığı açıklamasında, Kooperatif Bankasının iflasa sürüklenişinin sebeplerini araştıran Araştırma Komitesinin raporuna ilişkin konuşurken, Araştırma Komitesinin duruşunu ve çalışmalarını övdü ve halkın beklentilerini yerine getirdiğini söyledi. Mihailidis Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis’in ısrar ve inatla kararlarında direndiğini ve sorumluluklarının büyük olduğunu açıklayan raporda, Sayıştay Başkanlığından da saygı hakkında saygı ve övgüyle söz edildiğini hatırlattı.

Haravgi gazetesinin ana haberinin başlığı “Sorumsuzlar… ne istifa etti ne görevden alındı… Anastasiadis Haris’i her sorumluluğunun üstünü örtmeye çalıştı… Cumhurbaşkanı Araştırma Komitesinin raporunu gargaraya getirdi… AKEL Genel Sekreteri Cumhurbaşkanının da sorumluluğu çok büyük, dedi.
Gazete, dün tüm muhalefet partilerinin bir kez daha Cumhurbaşkanının olayın siyasi sorumluluğunu üstlenmesini ve Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis’in istifasını istedi diye yazıyor. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise Kooperatif Bankasına ilişkin raporun Ekonomi Bakanına ama aynı zamanda da Kooperatif Bankası meselesini üstlendiği ve 4 yıl boyunca başarısız olduğu halde görevden almadığı için Cumhurbaşkanına da açıkça siyasi sorumluluk yüklediğinin altını çizdi yazıyor. AKEL Genel Sekreteri Cumhurbaşkanının seçimlerden önce Kooperatif Bankasındaki sorunların kurumu çöküşe götürdüğünü bildiği halde saklamayı tercih etti, dedi.
Gazetenin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Dünya Kadınlar Günü… Kutlu olsun, mücadeleye devam… başlığı altında Haravgi gazetesi Kıbrıs kadınları eşitsizliği, ayrımcılığı, şiddeti, yoksulluğu ve sosyal ayrımcılığı yaşamaya devam ediyor. Kadın örgütleri ve daha başka örgütler, Dünya Kadınlar günü için duyurular yaptı. POGO açıklamasında 8 Mart günün bir bayram günü değil mücadele günü olduğunu hatırlattı ve Anastasiadis Hükümetinin ve uyguladığı neoliberal politikalarının kadınları mağdur ettiğini vurguladı. POGO tüm Kıbrıslı kadınları Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin barış mücadelesine katkı koymaya çağırdı. Sek sendikası ise yaptığı açıklamada kadın mücadelesinin çok yol ve başarı katetmiş olduğu halde kadın erken eşitliğinin pratikte yaşanması bağlamında daha yapılacak çok şey olduğunu vurguladı.
Haravgi gazetesinin bazı başlıklarına bakıyoruz sevgili dinleyenler:
- Brexit’in eğitime ilk etkileri başladı… Meclis Kıbrıs’taki Britanya franchise eğitim kurumlarına yeni yasal düzenlemeler üzerinde çalışıyor...
- Avrupa komisyonu Kıbrıs’ı kent kanalizasyonu konusuyla ilgili olarak AB Mahkemesine dava etti…
- Elektrik Kurumu faturaları yüzde 20 şişirildi… Gıda ve petrol ürünlerine zam geldi…

Filelefteros gazetesinin ana haberi “çalıp çırpmada bir numaralar… Kooperatif Bankası çökerken onlar partiden partiye koşuyor, usulsüz yollarla yeni işe alımlar yapıyordu… Yardımcıya yardımcı bile aldılar… Maaşları kısacaklarına arttırdılar…” başlıkları altında Kooperatif Bankası raporuyla ilgili gelişmeler.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Doğu Akdeniz Gaz Konferansının dünkü toplantılarında Exxonmobile, Total ve Eni şirketleri, Kıbrıs’taki liman alt yapısının sondaj çalışmalarına hizmet ve deniz aşırı faaliyetler konusunda yetersiz kaldığını söyleyerek memnuniyetsizlik ifade etti. Petrol şirketleri ayrıca Limasol limanının yarattığı tekelleşme nedeniyle rekabete olanak veren alt yapı eksikliğinin de altını çizdi.
- Devlet 13.000 konuta fotovoltaik taktırmak için 24,5 milyonluk finansman veriyor…
- Kooperatif Bankası meselesine sorgu hakimleri atanıyor. Kısa süre içinde, talimatlar Hukuk Dairesinin ilgili karar ve talimatları açıklanacak.
- Yunanistan’ın dünya çapında tanınan ve sevilen 94 yaşındaki bestecisi Mikis Teodorakis nefes darlığı ve taşiaritmi belirtileriyle hastaneye kaldırıldı. Sanatçı geçen yaz kalp krizi geçirmişti.


Politis gazetesinin ana heberinin başlığı Cumhurbaşkanından Haris’e artı puan… Araştırma Komitesinin Ekonomi Bakanına yüklediği ağır siyasi sorumluluklar karşısında onu kurban etmedi… Nikos Anastasiadis Bakanının geniş bağlamda ekonomiye katkı ve başarılarını argüman olarak kullandı… Ancak yine de Başsavcıya raporla ilgili yapması gerekeni yapmaya çağrısı yaptı.
Gazetenin diğer birkaç başlığı:
- Bir milletvekilinin 2017’de Kooperatif Bankasında ödenemez kredilere ait 127 milyonluk kredi borcu vardı…
- Eski Lefkoşa’da 9000 Kıbrıs Türk binası çökmeye karşı kontrolden geçmeli…
- Baf Belediye Başkanı Fedonas Fedonos AKEL’İn,Kıbrıs Türk mallarının vasiliğinin kendisine verildiğine ilişkin suçlamalarını kabul etmedi…

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

05 Ekim
Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.
12:12
04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Tüm haberler

Video on Demand