07.03.19 basın özetleri

Filelefteros gazetesinin ana haberi Kooperatif Bankasının iflasıyla ilgili araştırma komitesinin raporu ve Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis’in suçlanmasıyla ilgili gelişmeler.
Gazetenin başlığı “Balta Haris’in başına ağır iniyor… Raporda siyasi sorumluluklar ve haksız fiillerle hukuki suçlardan söz ediliyor…” şeklinde. Filelefteros gazetesi haberinde Araştırma Komitesinin Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis’e siyasi sorumluluklar yüklediğini ve Kıbrıs Kooperatif Bankası yetkilileri ve idarecilerini olası hukuki suçlar ve haksız fiillerden sorumlu tuttuğunu yazıyor. Rapor Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis’i Kooperatif Bankasının çöküşünün siyasi düzeydeki sorumlusu olarak gösterirken Kooperatif Merkez Bankası düzeyinde eski idarecilerinden Nikolas Haciyannis ve Varnavas Kurunas’ı sorumlu görüyor. Rapora göre idareye getirilen yetersiz kişiler, işleyiş sürecinde durumun kritik olduğunu anlamaktan yoksundu. Halbuki devletten gelen 1,7 milyarlık destek ile Kooperatif Bankasının doğru siyasi kararlar ve politikalarla kurtulması mümkündü. Raporda Haris Yeoryiadis kooperatif bankasının durumunu Bakanlar Kurulundan ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’ten saklamakla suçlanırken aynı zamanda Cumhurbaşkanını da 2018 seçimlerinde yara almamak için Kooperatif Merkez Bankasının durumunu artık bildiği halde ifşa etmemekle suçluyor. Kooperatif Bankasının 2013-2018 yılları arasında döneme odaklanan Araştırma Komitesi pek çok düzeyde içte ve dışta yapılmaması gereken uygulamaları ifşa ederken 2018’de 1 milyar avroluk kredilerin silinmesinin de büyük soru işaretlerine neden olduğunu belirtiyor.
Filelefteros’tan diğer bazı başlıklar:
- Limasol yılda 350 araba hırsızlığıyla araba hırsızlığı listesinde başı çekiyor…
- Devlete ait arazide fotovoltaik parkı inşa edilecek… Tapu Kadastro Dairesi Abdelero bölgesinde fotovoltaik parkının yapımı için 500 dönümlük arazinin kiralanmasına yönelik bir talebi inceliyor.
- Şiddetli yağmurlar ve kötü bakım nedeniyle koruma altına alınmış bina statüsündeki eski evler birbiri ardına çöküyor. İhmal sonucunda bugüne kadar koruma altına alınan 6500 evin sadece 3 bini restore edildi.

Politis gazetesi Kooperatif Bankasının çöküşünün araştırma komitesi raporuyla ilgili gelişmeleri, “Kooperatifçilik raporu Harisle beraber önüne geleni sürüklüyor… Cumhurbaşkanı bugün Haris Υeoryiadis’in sorumluluklarını örtmeye çalışacak…” başlığı altında veriyor. Gazete iyi haber alan kaynaklara göre Ekonomi Bakanı Yeoryiadis’e ve bankanın üç idari yetkilisine yüklenen sorumluluklar son derece önemli ancak Hükümetin bugün vereceği tepkileriyle Ekonomi Bakanını siyasi açıdan savunması bekleniyor. Muhalefet Partileri dün topluca Yeoryiadis’in istifasını ya da görevden alınmasını talep etti. DİSİ ise Araştırma Komisyonunun Kooperatif Bankasının 2013 öncesi dönemine ilişkin faaliyetlerine aynı ağırlığı vermediğini iddia etti.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Elektrik Dairesi Kurumu yenilenebilir kaynaklar konusunda geç kalındığına ilişkin suçlamaları rededip 100 megabat gücünde 60 yeni fotovoltaik parkın zamanında tamamlanması için sürecin olağan geliştiği konusunda açıklama yaptı. Haziran ayı sonuna kadar nihai bağlantı şartları belirlenecek olan fotovoltaik parkların Aralık ayına kadar Elektrik Kurumu ağına bağlanacağı belirtildi.
- Glafkos hedefindeki rezervlerin nihai rakamları konusunda iyimserlik ifade ediliyor…
Enerji Bakanı Yorgos Lakotripis Dün Doğu Akdeniz Gaz Konferansında yaptığı konuşmada Glafkos rezervlerinden çıkarılabilecek miktarların yüksek olduğunu belirtirken, Exxon’un Kıbrıs idari danışmanı da milletvekillerinin de yer aldığı toplantıdaki konuşmasında mevcut rezervlerin yüzde sekseninin çıkarılmaya elverişli olduğunun altını çizdi.
- Kıbrıs Cumhuriyeti Bakanlıkları, daireleri ve milli muhafız ordusunda 500’den fazla istihdam yeri açılıyor.

Haravgi gazetesinin de ana haberi diğer gazetelerde olduğu gibi Kooperatif Bankasının çöküşüyle ilgili Araştırma Komitesinin çalışmalarının raporu.
Haravgi gazetesi haber başlıkları şöyle:
Rapor Ekonomi Bakanına ciddi sorumluluklar yüklerken örgütlü suç imaları bıraktı…
Limuzinler, seyahatler, danışmanlara partiler, ve pahalı restoranlar-Araştırma Komitesi Koopertaif Bankasında milyonlarca israf saptaması yaptı… Reklam bürolarına ve medyaya 6,3 avro masraf yapıldığını söyledi…
Cumhurbaşkanı seçim öncesinde dramatik gelişmeleri gizledi…
Muhalefet Haris Yeoryiadis’in derhal istifasını veya görevden alınmasını talep ediyor…
Ekonomi Bakanı aynı tas aynı hamam – hâlâ ekonominin gidişatını değerlendirme şirketlerinin olumlu değerlendirmelerinden söz ediyor…
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Petrol ve doğal gaz şirketi ENİ’nin Avrupa ve Rusya’dan sorumlu başkan yardımcısı Carlo Vito Russo dün Lefkoşa’da yapılan Doğu Akdeniz Gaz Konferansında yaptığı konuşması sırasında/ Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde elde edilen son sondaj bulgularının Doğu Akdeniz’in hidrokarbon yatakları bakımından en zengin bölgelerinden birisi olduğunu ortaya koyduğunu vurguladı. Russo bölge ülkeleri ve şirketleri arasındaki ilişkilerin öneminin altını çizdi ve başta Mısırın Zor parseli ile sınırı olan 10. 6. Ve 11. Parsellerin Mısırdaki mevcut alt tesislerde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.
- AKEL milletvekili Pavlos Kafkalyas Hükümeti hellim konusunda gerçekleri saklamaya son vermeye ve halka gerçeği anlatmaya çağırdı. Kafkalyas “Hükümet, hellimin menşe ismi korumalı ürün olarak patentinin belirlenmesinin önündeki engelin ne olduğunu netliğe kavuşturmalıdır dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

03 Ağustos
Yunanistan'da bir kadın cinayeti daha!
16:02
Basın Özetleri 03.08.2021
14:02
Dimitriadis Limasol Limanı'ndaki grevin yakında sona ereceği yönündeki umudunu dile getirdi
13:38
Stylianou: Pazar günü hızlı testlerle ilgili yaşanan sorun bekleniyordu
13:37
Avrupa Pediatri Akademisi Başkanı: Çocukların aşı yaptırması gerekiyor
13:36
Anastasiadis: Ankara işbirliği yapmıyor, BM kararlarını uygulamıyor ve oldu bittiler yaratmak için her yolu deniyor
13:35
Dün 4 can kaybı ve 493 yeni vaka kaydedildi
10:11
02 Ağustos
Basın Özetleri 02.08.2021
13:59
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Tüm haberler

Video on Demand