Komite: Maliye Bakanı'nın kooperatifin çökmesinde büyük sorumluluğu var

Kıbrıs Kooperatif Bankası’nın çökmesiyle ilgili Araştıma Komitesi’nin bugün halka açıklanan raporunda, Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis’in, bankanın çökmesinde büyük sorumluluğu bulunduğu ifade edilirken,

en büyük sorumluluğun Kooperatif Bankası’nın eski genel müdürü Nikolas Hacıyannis’e ait olduğu belirtildi. 884 sayfalık raporda, Maliye Bakanı’nın sorumluluklarına yer verilirken, Nikolas Hacıyannis’in genel müdür olarak seçilmesinin Kooperatif Bankası için en iyi seçenek olmadığı, ancak aralarındaki yakın dostluk ilişkisi nedeniyle Maliye Bakanlığı’ndan uzaklaştırılmasının kolay bir karar olmadığı bildirildi. Araştırma Komitesi, eski genel müdür Nikolas Hacıyannis’in Kooperatif Bankası’nın geldiği son noktada çok büyük yükümlülüğü bulunduğunu belirterek, olayların göründüğünden de kötü olduğunu ifade etti. Rapora göre, hukuki suçların işlenme olasılığının bulunduğunu ve aynı zamanda cezai suçların da işlenmiş olabileceği vurgulandı. Reklamcılık alanındaki Strateji ve Yeniden Yapılanma Müdürü Yannos Stavrinidis’in işbirliği de derinlemesine inceleme gerektiriyor. Araştırma komitesi, 4 yıllık bir dönemde birçok milyon euro’nun reklam amaçlı harcandığını belireterek, polis tarafından daha fazla araştırma yapılabileceği görüşünü ifade etti. Cumhurbaşkanı’nın da Haris Yeorgiadis’i Maliye Bakanlığı görevinde bıraktığı için sorumluluğu bulunuyor.


Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, Kooperatif Bankası’nın çökmesiyle ilgili araştırma komitesinin raporunda, kendisine yüklenen sorumlulukları kabul edip etmediği sorusuna yanıt vererek, siyasi sorumluluğun ve şimdiki hükümetin kararlarını karakterize eden siyasi sorumluluk duygusunun iki farklı konu olduğunu vurguladı. Yeorgiadis, raporu incelemeden yorum yapmayacağını belirterek, Kooperatif Bankası’nın durumunda, hükümetin yıllardır devam eden zehirli bir durumun yönetimini ele aldığını söyledi. Bazı kişilerin büyük ihtimalle farklı fikirlere sahip olduğunu ve bu durumun devam etmesini istediğini sözlerine ekledi. Ancak hükümetin tezinin farklı olduğunu, zor ve gerekli kararlar aldığını ve sonuçların şu anda ortada olduğunu vurguladı. Bu kararların, aşamalı olarak kredi notlarının yükseltilmesiyle ve kalkınma perspektifinin güvence altına alınmasıyla, güvenin ve istikrarın sağlanmasına ve Kıbrıs ekonominin korunmasına yol açtığını ifade etti. Haris Yeorgiadis, farklı siyasi görüşlere saygı duyduğunu ancak hükümetin tezinin ve planlarının net olduğunu dile getirdi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:54

Son Haberler

31 Temmuz
Sağlık Bakanı: Hastanelerin desteklenmesi için mümkün olan her türlü çaba sarf ediliyor.
17:40
Bakanlar Kurulu, yarından itibaren sadece nüfusun belirli gruplarına ücretsiz hızlı test yapılacağını hatırlattı.
17:37
Orman yangınları riski kırmızı alarm seviyesinde bulunuyor.
17:30
Yetkililer yangın riskine karşı tetikte bulunuyor.
17:27
Delta mutasyonu Kıbrıs toplumuna tamamen yayılmış durumda.
17:22
Kıbrıs Pediatri Derneği: 12 yaş ve üzeri çocukların iyiliği için aşılanmaları gerek
13:30
Hızlı testler yarından itibaren sadece nüfusun belirli grupları için ücretsiz yapılacak.
13:29
Son 24 saatte 3 kişi hayatını kaybetti ve 655 yeni vaka saptandı.
13:27
30 Temmuz
12-15 yaş arasındaki çocuklar da aşılanabilecek
15:12
Ölümlü trafik kazasında ceza belli oldu: Rus şahıs 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı
15:11
Reşit olmayan akrabasına karşı cinsel tacizde bulunana 76 yaşındaki şahıs hüküm giydi
15:10
AKEL Güvenlik Konseyi'nin kararından memnun
15:09
Tüm haberler

Video on Demand