Komite: Maliye Bakanı'nın kooperatifin çökmesinde büyük sorumluluğu var

Kıbrıs Kooperatif Bankası’nın çökmesiyle ilgili Araştıma Komitesi’nin bugün halka açıklanan raporunda, Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis’in, bankanın çökmesinde büyük sorumluluğu bulunduğu ifade edilirken,

en büyük sorumluluğun Kooperatif Bankası’nın eski genel müdürü Nikolas Hacıyannis’e ait olduğu belirtildi. 884 sayfalık raporda, Maliye Bakanı’nın sorumluluklarına yer verilirken, Nikolas Hacıyannis’in genel müdür olarak seçilmesinin Kooperatif Bankası için en iyi seçenek olmadığı, ancak aralarındaki yakın dostluk ilişkisi nedeniyle Maliye Bakanlığı’ndan uzaklaştırılmasının kolay bir karar olmadığı bildirildi. Araştırma Komitesi, eski genel müdür Nikolas Hacıyannis’in Kooperatif Bankası’nın geldiği son noktada çok büyük yükümlülüğü bulunduğunu belirterek, olayların göründüğünden de kötü olduğunu ifade etti. Rapora göre, hukuki suçların işlenme olasılığının bulunduğunu ve aynı zamanda cezai suçların da işlenmiş olabileceği vurgulandı. Reklamcılık alanındaki Strateji ve Yeniden Yapılanma Müdürü Yannos Stavrinidis’in işbirliği de derinlemesine inceleme gerektiriyor. Araştırma komitesi, 4 yıllık bir dönemde birçok milyon euro’nun reklam amaçlı harcandığını belireterek, polis tarafından daha fazla araştırma yapılabileceği görüşünü ifade etti. Cumhurbaşkanı’nın da Haris Yeorgiadis’i Maliye Bakanlığı görevinde bıraktığı için sorumluluğu bulunuyor.


Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, Kooperatif Bankası’nın çökmesiyle ilgili araştırma komitesinin raporunda, kendisine yüklenen sorumlulukları kabul edip etmediği sorusuna yanıt vererek, siyasi sorumluluğun ve şimdiki hükümetin kararlarını karakterize eden siyasi sorumluluk duygusunun iki farklı konu olduğunu vurguladı. Yeorgiadis, raporu incelemeden yorum yapmayacağını belirterek, Kooperatif Bankası’nın durumunda, hükümetin yıllardır devam eden zehirli bir durumun yönetimini ele aldığını söyledi. Bazı kişilerin büyük ihtimalle farklı fikirlere sahip olduğunu ve bu durumun devam etmesini istediğini sözlerine ekledi. Ancak hükümetin tezinin farklı olduğunu, zor ve gerekli kararlar aldığını ve sonuçların şu anda ortada olduğunu vurguladı. Bu kararların, aşamalı olarak kredi notlarının yükseltilmesiyle ve kalkınma perspektifinin güvence altına alınmasıyla, güvenin ve istikrarın sağlanmasına ve Kıbrıs ekonominin korunmasına yol açtığını ifade etti. Haris Yeorgiadis, farklı siyasi görüşlere saygı duyduğunu ancak hükümetin tezinin ve planlarının net olduğunu dile getirdi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:54

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand