Cumhurbaşkanı: Diyaloğun yeniden başlaması için çabalara devam

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, ordular ve yabancı bağımlılıkların olmadığı, işlevsel ve kalıcı bir çözüme yol açacak diyaloğun yeniden başlamasına yönelik gerekli önkoşulların oluşturulması için, her türlü çabayı göstereceğine dair güvence verdi.

Cumhurbaşkanı, dün gece Birleşik Krallık’taki Kıbrıs Federasyonu’nun Londra’da düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşmada, şimdiye kadar bir çözüme ulaşılmamasının sebebinin, Türkiye'nin uzlaşmazlığı olduğunu yeniden dile getirdi. Cran Montana’daki çöküşün ardından diyaloğun yeniden başlamasına yönelik çabalara ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin özel görevlisinin temaslarına değinerek, Lefkoşa’nın Jane Holl Lute’un Ankara ziyaretinin belirlenmesini beklediğini ifade etti. Birçok şeyin, nelerin görüşüleceğine ve referans koşullarına neyin dahil olacağına bağlı olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı, 4 Temmuz toplantısının tutanakları hakkında Kıbrıs’ta yapılan tartışmaların tesadüfi olmadığını sözlerine ekledi. Bunun sebebinin, Antonio Guterres’in 30 Haziran’da ortaya koyduğu ve çerçeve olarak sunulan taslağın 4 Temmuz’da netleştirilmesi ve Jane Holl Lute’un bu parametrelerinin bir kısmını dahil edecek olmasından dolayı olduğunun altını çizdi. Maalesef birçok şeyin çarptırıldığını belirterek, neyse ki bazı kişilerin Espen Barth Eide tarafından sunulan kabul edilemez belge ile çelişen, 4 Temmuz toplantısının tutanaklarını, ayrıntılı bir şekilde not aldığını ve sakladığını ifade etti. İlerleyebilmek ve verimli bir diyaloğu umut etmek için gereken şeyin, referans koşullarının tartışılacak konuları belirlemekle kalmayıp, neyin kabul edilip edilemeyeceğinin belirlemesi olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Mustafa Akıncı’ya ve Kıbrıs Türk tarafına tek olumlu oyu kabul etmeyeceği mesajını gönderdi.


Cumhurbaşkanı, Kıbrıs’ın konumunun güçlendirilmesine yönelik çabalara değinerek, bu durumun izlenen çok düzeyli dış politikayla, büyük ülkelerle olan mükemmel ilişkilerle ve 3lü işbirlikliklerin 4lüye doğru gelişmesiyle başarıldığını açıkladı. Amerika Dışişleri Bakanı’nın Kıbrıs – Yunanistan – İsrail arasındaki 3lü görüşmeye katılmasını buna örnek olarak gösterdi. Cumhurbaşkanı, Lefkoşa’nın enerji programıyla ilgili olarak ise, Türkiye’nin tehditlerine rağmen, şirketlerin seçimindeki başarının meyve verdiğini ve planların sorunsuz bir şekilde ilerlediğini vurguladı. Tahrikte bulunmadığını ve hiçbir şekilde Kıbrıs’ta Kıbrıslı Türklerin de yaşadığının gözardı edildiği mesajını vermek istemediğini yeniden dile getirerek, Kıbrıslı Türklerin haklarının korunması gerektiğine dikkat çekti. Anastasiadis, siyasi güçlerin sorumluluğu sayesinde, ulusal hidrokarbon fonunun kurulmasına ilişkin yasanın onaylandığını ve böylece Kıbrıs sorununun çözülmesi durumunda, Kıbrıs Türk toplumuna verilmesi kararlaştırılacak olan miktarın saklı kalacağını ifade etti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:54

Son Haberler

27 Eylül
Girit adasının doğusunda meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremde 1 kişi hayatını kaybetti
14:10
Nüfus kontrol programı koordinatörü, okullardaki epidemiyolojik tabloyu iyi olarak niteledi
14:08
83 yaş ve üzeri kişilere koronavirüs aşının 3. dozu bugün yapılmaya başlanıyor.
13:57
Bazı şirketlerin destek planlarından para alabilmek için sahte veriler beyan ettikleri tespit edildi.
13:51
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin pandemiyle ilgili güncellenen listesini yayınladı.
13:48
Anastasiadis, bugünkü görüşmenin diyaloğun tekrarlanmasına yol açması umudunu ifade etti
13:42
Britanya: Kamyon şoförlerine verilen vize sonucu benzincilerde daha önce görülmemiş bir tablo ortaya çıktı.
13:36
Almanya'da dün yapılan genel seçimlerin galibi Almanya Sosyal Demokrat Partisi oldu.
13:34
Erdoğan'ın daha fazla S-400 satın alacağına dair açıklamaları, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın tepkisine yol açtı.
13:31
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve toplam ölüm sayısı 522’ye yükseldi.
13:24
26 Eylül
Kıbrıslı Türk lider: Yeni gelecek danışmanın görevi, Jane Holl Lute’un yetkilerini aşmayacak.
13:42
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve 99 yeni vaka tespit edildi
13:40
Tüm haberler

Video on Demand