Cumhurbaşkanı: Diyaloğun yeniden başlaması için çabalara devam

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, ordular ve yabancı bağımlılıkların olmadığı, işlevsel ve kalıcı bir çözüme yol açacak diyaloğun yeniden başlamasına yönelik gerekli önkoşulların oluşturulması için, her türlü çabayı göstereceğine dair güvence verdi.

Cumhurbaşkanı, dün gece Birleşik Krallık’taki Kıbrıs Federasyonu’nun Londra’da düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşmada, şimdiye kadar bir çözüme ulaşılmamasının sebebinin, Türkiye'nin uzlaşmazlığı olduğunu yeniden dile getirdi. Cran Montana’daki çöküşün ardından diyaloğun yeniden başlamasına yönelik çabalara ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin özel görevlisinin temaslarına değinerek, Lefkoşa’nın Jane Holl Lute’un Ankara ziyaretinin belirlenmesini beklediğini ifade etti. Birçok şeyin, nelerin görüşüleceğine ve referans koşullarına neyin dahil olacağına bağlı olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı, 4 Temmuz toplantısının tutanakları hakkında Kıbrıs’ta yapılan tartışmaların tesadüfi olmadığını sözlerine ekledi. Bunun sebebinin, Antonio Guterres’in 30 Haziran’da ortaya koyduğu ve çerçeve olarak sunulan taslağın 4 Temmuz’da netleştirilmesi ve Jane Holl Lute’un bu parametrelerinin bir kısmını dahil edecek olmasından dolayı olduğunun altını çizdi. Maalesef birçok şeyin çarptırıldığını belirterek, neyse ki bazı kişilerin Espen Barth Eide tarafından sunulan kabul edilemez belge ile çelişen, 4 Temmuz toplantısının tutanaklarını, ayrıntılı bir şekilde not aldığını ve sakladığını ifade etti. İlerleyebilmek ve verimli bir diyaloğu umut etmek için gereken şeyin, referans koşullarının tartışılacak konuları belirlemekle kalmayıp, neyin kabul edilip edilemeyeceğinin belirlemesi olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Mustafa Akıncı’ya ve Kıbrıs Türk tarafına tek olumlu oyu kabul etmeyeceği mesajını gönderdi.


Cumhurbaşkanı, Kıbrıs’ın konumunun güçlendirilmesine yönelik çabalara değinerek, bu durumun izlenen çok düzeyli dış politikayla, büyük ülkelerle olan mükemmel ilişkilerle ve 3lü işbirlikliklerin 4lüye doğru gelişmesiyle başarıldığını açıkladı. Amerika Dışişleri Bakanı’nın Kıbrıs – Yunanistan – İsrail arasındaki 3lü görüşmeye katılmasını buna örnek olarak gösterdi. Cumhurbaşkanı, Lefkoşa’nın enerji programıyla ilgili olarak ise, Türkiye’nin tehditlerine rağmen, şirketlerin seçimindeki başarının meyve verdiğini ve planların sorunsuz bir şekilde ilerlediğini vurguladı. Tahrikte bulunmadığını ve hiçbir şekilde Kıbrıs’ta Kıbrıslı Türklerin de yaşadığının gözardı edildiği mesajını vermek istemediğini yeniden dile getirerek, Kıbrıslı Türklerin haklarının korunması gerektiğine dikkat çekti. Anastasiadis, siyasi güçlerin sorumluluğu sayesinde, ulusal hidrokarbon fonunun kurulmasına ilişkin yasanın onaylandığını ve böylece Kıbrıs sorununun çözülmesi durumunda, Kıbrıs Türk toplumuna verilmesi kararlaştırılacak olan miktarın saklı kalacağını ifade etti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:54

Son Haberler

19 Haziran
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Toplum içindeki koronavirüs bulaşı düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor.
10:11
18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Tüm haberler

Video on Demand