Prodromu'nun, Fransa ile işbirliği ve Türkiye'deki seçimler hakkındaki açıklamaları

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Fransa ile olan işbirliğinin daimi ve birçok düzeyde olduğuna dikkat çekerek, bu dönemde iki ülke arasındaki savunma işbirliğinin geliştiğini açıkladı.

Fransa ve Kıbrıs’ı birbirine bağlayan birçok şey olduğunu ve en önemlisi de Avrupa Birliği çerçevesinde ortaklık ilişkisine sahip olduklarını vurguladı. Ayrıca bu işbirliğinin, ortak savunma politikası ve Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği Savunma Anlaşması PESCO programları aracılığıyla daha da güçlendirildiğini söyledi. Prodromu, bu dönemde ortak planların teşvik edildiğinin altını çizerek, Kıbrıs’ın, Doğu Akdeniz’de yapılan güvenlik planlamaları çerçevesinde, Fransa’ta ve diğer ittifak ülkelerine hizmet sağladığını sözlerine ekledi. Ayrıca birkaç gün önce, "Charles de Gaulle" adlı Fransız Donanması’nın uçak gemisinin, İngiltere, Danimarka ve diğer ülkelerin müttefik gemileriyle birlikte Limasol Limanı’nda demirlediğini belirtti. Prodromu, Fransa ile ikili işbirliği ve güvenlik ilişkilerinin teşvik edildiğini vurgulayarak, bu ilişkilerden somut sonuçlar alındığı ve anlaşmalar imzalandığı zaman kamuya açıklanacağını ifade etti.


Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Lefkoşa’nın Türkiye’deki seçimlerin sonuçlarını beklediğini ancak daha da önemlisi, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunu müzakerelerinin yeniden başlamasına yönelik inisiyatifine, Ankara’dan olumlu yanıt gelmesini beklediğini açıkladı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Genel Sekreter’in Özel Görevlisi Jane Holl Lute ile iletişim halinde olduğunu ve en yakın zamanda bazı gelişmelerin olmasını beklediğini vurguladı. Prodromu, Türkiye’deki seçimlerin Kıbrıs sorununun gidişatını etkilediğini, çünkü Ankara’nın seçimler dolayısıyla, gelişmelerin Haziran ayından sonra yaşanmasını talep ettiğini belirtti. Buna paralel olarak seçimlerin Türkiye’deki durum için kritik olduğuna vurgu yaptı. Prodromu, güvenlik gibi önemli konuların görüşülmesinin, Kıbrıslı Türklerden çok Ankara’ya bağlı olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:50

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand