Prodromu'nun, Fransa ile işbirliği ve Türkiye'deki seçimler hakkındaki açıklamaları

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Fransa ile olan işbirliğinin daimi ve birçok düzeyde olduğuna dikkat çekerek, bu dönemde iki ülke arasındaki savunma işbirliğinin geliştiğini açıkladı.

Fransa ve Kıbrıs’ı birbirine bağlayan birçok şey olduğunu ve en önemlisi de Avrupa Birliği çerçevesinde ortaklık ilişkisine sahip olduklarını vurguladı. Ayrıca bu işbirliğinin, ortak savunma politikası ve Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği Savunma Anlaşması PESCO programları aracılığıyla daha da güçlendirildiğini söyledi. Prodromu, bu dönemde ortak planların teşvik edildiğinin altını çizerek, Kıbrıs’ın, Doğu Akdeniz’de yapılan güvenlik planlamaları çerçevesinde, Fransa’ta ve diğer ittifak ülkelerine hizmet sağladığını sözlerine ekledi. Ayrıca birkaç gün önce, "Charles de Gaulle" adlı Fransız Donanması’nın uçak gemisinin, İngiltere, Danimarka ve diğer ülkelerin müttefik gemileriyle birlikte Limasol Limanı’nda demirlediğini belirtti. Prodromu, Fransa ile ikili işbirliği ve güvenlik ilişkilerinin teşvik edildiğini vurgulayarak, bu ilişkilerden somut sonuçlar alındığı ve anlaşmalar imzalandığı zaman kamuya açıklanacağını ifade etti.


Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Lefkoşa’nın Türkiye’deki seçimlerin sonuçlarını beklediğini ancak daha da önemlisi, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunu müzakerelerinin yeniden başlamasına yönelik inisiyatifine, Ankara’dan olumlu yanıt gelmesini beklediğini açıkladı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Genel Sekreter’in Özel Görevlisi Jane Holl Lute ile iletişim halinde olduğunu ve en yakın zamanda bazı gelişmelerin olmasını beklediğini vurguladı. Prodromu, Türkiye’deki seçimlerin Kıbrıs sorununun gidişatını etkilediğini, çünkü Ankara’nın seçimler dolayısıyla, gelişmelerin Haziran ayından sonra yaşanmasını talep ettiğini belirtti. Buna paralel olarak seçimlerin Türkiye’deki durum için kritik olduğuna vurgu yaptı. Prodromu, güvenlik gibi önemli konuların görüşülmesinin, Kıbrıslı Türklerden çok Ankara’ya bağlı olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:50

Son Haberler

28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Anastasiadis: Yunanistan ve Kıbrıs, sıkı birlik koşulları altında faaliyet gösteriyor
13:37
Devlet'den döngüsel ekonomi benimseycek şirketlere 30 milyon avro
13:36
Palmas: İngilizlerin tutumu ve yönetimi şaşırtıcı değil
13:35
Güvenlik Konseyi üyeleri Kıbrıs sorununun çözümünün temeline net bir şekilde atıfta bulunulmasını talep etti.
13:34
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye için olumlu gündemi veto etme olasılığını açık bıraktı
13:31
Yunanistan'da dün 8 can kaybı ve 3 bin 593 vaka kaydedildi.
08:16
Kıbrıs Yunanistan ve Ürdün üçlü zirvesi bugün gerçekleşiyor
08:15
Anastasiadis ve Mitsotakis dün bir araya geldi
08:14
Dün 6 can kaybı ve 791 yeni vaka kaydedildi
08:13
27 Temmuz
Basın Özetleri 27.07.2021
15:22
Hükümet Sözcüsü: Lefkoşa, Maraş konusunda Brüksel'den müdahale bekliyor
13:31
Tüm haberler

Video on Demand