Prodromu'nun, Fransa ile işbirliği ve Türkiye'deki seçimler hakkındaki açıklamaları

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Fransa ile olan işbirliğinin daimi ve birçok düzeyde olduğuna dikkat çekerek, bu dönemde iki ülke arasındaki savunma işbirliğinin geliştiğini açıkladı.

Fransa ve Kıbrıs’ı birbirine bağlayan birçok şey olduğunu ve en önemlisi de Avrupa Birliği çerçevesinde ortaklık ilişkisine sahip olduklarını vurguladı. Ayrıca bu işbirliğinin, ortak savunma politikası ve Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği Savunma Anlaşması PESCO programları aracılığıyla daha da güçlendirildiğini söyledi. Prodromu, bu dönemde ortak planların teşvik edildiğinin altını çizerek, Kıbrıs’ın, Doğu Akdeniz’de yapılan güvenlik planlamaları çerçevesinde, Fransa’ta ve diğer ittifak ülkelerine hizmet sağladığını sözlerine ekledi. Ayrıca birkaç gün önce, "Charles de Gaulle" adlı Fransız Donanması’nın uçak gemisinin, İngiltere, Danimarka ve diğer ülkelerin müttefik gemileriyle birlikte Limasol Limanı’nda demirlediğini belirtti. Prodromu, Fransa ile ikili işbirliği ve güvenlik ilişkilerinin teşvik edildiğini vurgulayarak, bu ilişkilerden somut sonuçlar alındığı ve anlaşmalar imzalandığı zaman kamuya açıklanacağını ifade etti.


Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Lefkoşa’nın Türkiye’deki seçimlerin sonuçlarını beklediğini ancak daha da önemlisi, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunu müzakerelerinin yeniden başlamasına yönelik inisiyatifine, Ankara’dan olumlu yanıt gelmesini beklediğini açıkladı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Genel Sekreter’in Özel Görevlisi Jane Holl Lute ile iletişim halinde olduğunu ve en yakın zamanda bazı gelişmelerin olmasını beklediğini vurguladı. Prodromu, Türkiye’deki seçimlerin Kıbrıs sorununun gidişatını etkilediğini, çünkü Ankara’nın seçimler dolayısıyla, gelişmelerin Haziran ayından sonra yaşanmasını talep ettiğini belirtti. Buna paralel olarak seçimlerin Türkiye’deki durum için kritik olduğuna vurgu yaptı. Prodromu, güvenlik gibi önemli konuların görüşülmesinin, Kıbrıslı Türklerden çok Ankara’ya bağlı olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:50

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand