Prodromu'nun, Fransa ile işbirliği ve Türkiye'deki seçimler hakkındaki açıklamaları

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Fransa ile olan işbirliğinin daimi ve birçok düzeyde olduğuna dikkat çekerek, bu dönemde iki ülke arasındaki savunma işbirliğinin geliştiğini açıkladı.

Fransa ve Kıbrıs’ı birbirine bağlayan birçok şey olduğunu ve en önemlisi de Avrupa Birliği çerçevesinde ortaklık ilişkisine sahip olduklarını vurguladı. Ayrıca bu işbirliğinin, ortak savunma politikası ve Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği Savunma Anlaşması PESCO programları aracılığıyla daha da güçlendirildiğini söyledi. Prodromu, bu dönemde ortak planların teşvik edildiğinin altını çizerek, Kıbrıs’ın, Doğu Akdeniz’de yapılan güvenlik planlamaları çerçevesinde, Fransa’ta ve diğer ittifak ülkelerine hizmet sağladığını sözlerine ekledi. Ayrıca birkaç gün önce, "Charles de Gaulle" adlı Fransız Donanması’nın uçak gemisinin, İngiltere, Danimarka ve diğer ülkelerin müttefik gemileriyle birlikte Limasol Limanı’nda demirlediğini belirtti. Prodromu, Fransa ile ikili işbirliği ve güvenlik ilişkilerinin teşvik edildiğini vurgulayarak, bu ilişkilerden somut sonuçlar alındığı ve anlaşmalar imzalandığı zaman kamuya açıklanacağını ifade etti.


Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Lefkoşa’nın Türkiye’deki seçimlerin sonuçlarını beklediğini ancak daha da önemlisi, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunu müzakerelerinin yeniden başlamasına yönelik inisiyatifine, Ankara’dan olumlu yanıt gelmesini beklediğini açıkladı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Genel Sekreter’in Özel Görevlisi Jane Holl Lute ile iletişim halinde olduğunu ve en yakın zamanda bazı gelişmelerin olmasını beklediğini vurguladı. Prodromu, Türkiye’deki seçimlerin Kıbrıs sorununun gidişatını etkilediğini, çünkü Ankara’nın seçimler dolayısıyla, gelişmelerin Haziran ayından sonra yaşanmasını talep ettiğini belirtti. Buna paralel olarak seçimlerin Türkiye’deki durum için kritik olduğuna vurgu yaptı. Prodromu, güvenlik gibi önemli konuların görüşülmesinin, Kıbrıslı Türklerden çok Ankara’ya bağlı olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:50

Son Haberler

01 Ağustos
Polis, son 24 saatte 72 vatandaş ve 16 iş yeri sahibi hakkında usulsüzlük kaydetti.
16:50
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Evros sınırında bir Türk'ün açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği haberini yalanladı
16:45
Orman Dairesi Müdürü: Yangın tehlikesi kırmızı alarm seviyesinde bulunuyor.
16:43
Türkiye'nin güneyinde, itfaiyeciler dev yangınları kontrol altına almak için 6 gündür mücadele ediyor.
16:39
Yetişkin nüfusun %65,3'ü aşılanmasını tamamladı.
14:34
Perdios: Ağustos ayındaki turist trafiği Haziran ayına göre biraz daha iyi olacak
14:33
Korniliou: Kıbrıs'ta özgürlük ve barış için Başpiskopos Makarios'un belirlediği yolda devam ediyoruz
14:32
Hristodoulidis: Türkiye'nin yaratmaya çalıştığı oldu bittileri engellemek için çabalar devam ediyor
14:32
AP başkanı Sassoli: Avrupa-Türkiye ilişkileri tarihsel olarak düşük seviyelere ulaştı
14:30
Genel nüfusa ücretsiz hızlı test uygulaması sona erdi
11:37
Bugün yeni sıkılaştırılmıs önlemler uygulamaya giriyor
11:37
Dün 2 can kaybı ve 527 vaka kaydedildi
11:36
Tüm haberler

Video on Demand