Maliye Bakanı: Hükümet, mahkemenin kararıyla hemfikir değil

Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, hükümetin İdari Mahkeme’nin kararına saygı duyduğunu ancak hemfikir olmadığını ve tepki göstereceğini açıkladı.

Ayrıca hükümetin, mahkemenin kararının sonuçlarının etkisiz hale getirilmesi için önlemler alacağını vurguladı. Yeorgiadis, kurumumuza yaptığı açıklamada, kararın sonuçlarının mahkemeler ve meclis aracılığıyla, yeni yasal düzenlemelerle etkisiz hale getirileceğini söyledi. Diğer yandan, İdari Mahkeme’nin kararını beklenmedik olduğu belirtti. Kararın pratikte uygulanması nasıl olursa olsun, kabul edilmesinin söz konusu olmadığını açıklığa kavuşturdu. Yeorgiadis, kararın geriye dönük olarak 2012 yılından itibaren tüm kamu görevlileri için uygulanamayacağını savundu. Kararın tam olarak ne anlama geldiği, nasıl, ne zaman ve kimler için uygulanacağı netleştirilmediği için maliyetinin hesaplanamayacağını kaydetti. Vatandaşların endişesinin anlaşılır olduğuna vurgu yaparak, konu hakkındaki gelişmeler ne olursa olsun, ekonomik yükün devlet için yıkıcı olmayacağına dikkat çekti. Haris Yeorgiadis, bununla birlikte, hükümetin, devlet maaş çizelgesinin kontrolden çıkmayacağını güvence altına alacak siyasi önlemlerde ısrar edeceğinin altını çizdi.

Hukukçu Andreas Angelidis, Maliye Bakanı’nın açıklamalarıyla hemfikir olmadığını belirtti. Angelidis, İdari Mahkeme’nin yasanın anayasaya aykırı olduğuna dair karar aldığını ve böylece yasanın, kararın açıklandığı günden itibaren değil, en baştan beri geçersiz olduğunu vurguladı. Angelidis, devletin artık memur maaşlarından ve emeklilik maaşlarından yasa dışı olarak para tuttuğunu vurguladı. Söz konusu kararın, sadece mahkemeye gidenler için değil, tüm kamu çalışanları için geçerli olduğunun altını çizdi. Angelidis, hükümetin bu gelişmeyi bekliyor olması gerektiğini çünkü 2014 yılından itibaren Yüksek Mahkeme’nin kamu çalışanlarından maaş ve emeklilik maaşlarını kısıtlayan herhangi bir yasayı anayasaya aykırı bulduğunu ifade etti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:51

Son Haberler

13 Mayıs
Hükümet Sözcüsü: AKEL'in tepkilerinin sebebi, siyasi entrika ve çıkarlar.
16:46
20 yaş ve üzeri kişiler, kişisel doktorlarından AstraZeneca aşısını yaptırabilir.
16:44
Kiprianu: AKEL’in yüksek seçim kuruluna gitmekten başka seçeneği kalmadı
16:39
basın özetleri 13.05.21
14:34
İsrailliler ve Filistinliler arasındaki şiddet olayları hız kesmeden devam ediyor.
13:49
Rusya Dışişleri Bakanı ve BM Genel Sekreteri’nin görüştüğü konular arasında Kıbrıs sorunu da yer aldı.
13:44
Aşılama portalı bugün kapalı kalacak.
13:40
Kıbrıs’taki özgür bölgelerde son 24 saatte 2 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti
13:38
12 Mayıs
basın özetleri 12.05.21
14:29
Tsioutis: Nüfusun büyük bir kısmına 3. doz yapılabilir
13:34
Ben Gurion Hava alanına inmesi beklenen iki uçak Larnaka'ya yönlendirildi
08:17
Netanyahu: Hamas beklemediği bir darbe alacak
08:16
Tüm haberler

Video on Demand