basın özetleri 29.03.19

 Alithia Gazetesi “Lefkoşa beklemede… Sorunun gömülmesini bekliyor…” başlıklı haberinde şöyle yazıyor:

Lefkoşa Rum tarafı, Ceyn Hol Lut’un misyonunun başarısız olması sonrası oluşan durumda BM Genel Sekreterliğinin ima ettiği niyeti nedeniyle, Kıbrıs sorununda nihai çıkmaz ilan edilmesini bekliyor. Kran Montana’daki başarısızlıktan sonra, başta referans şartları olmak üzere, BM’in tüm çabalarının başarısızlıkla sonuçlanması sonucu, iki tarafa Kran Montana’da sağlanan yakınlaşma noktalarından uzaklaşma ve yeni başlangıç adımları arama olanağı verildi. Lefkoşa Rum tarafı şu anda, 15 Nisan’da ya da UNFİCYP’in görev süresinin sonunda BM’den Kıbrıs sorununa çözüm bulma çabalarında tam çıkmaz ilan edilmesini bekliyor.

Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:

-        Ulusal Sağlık Planı YESİ – Doktorlar 1-0

Doktorlar Birliği Deontoloji Kurulu Başkanı Vasos İkonomu Ulusal Sağlık Planına girdi, YESİ’ye yazılan doktorların sayısı yeterli rakamlara ulaşıyor. YESİ reçetesiz ilaçlar ve sistem dışı doktorların reçetelerine hayır, dedi.

-        Kıbrıs Merkez Bankasının yeni müdürü belli oldu. Hâlâ görevi yürütmekte olan Hristalla Yorgaci yeni Merkez Bankası müdürüne yeni görevinde başarılar dilerken “Konstandinos İrodotu dilerim benim dönemimin zorluklarıyla karşılaşmaz, dedi.

-        Larnaka’da bir Kıbrıs Türk göçmen evinde yaşayan bir Kıbrıslı Türk aile evden çıkarılmaya çalışılınca, ailenin reisi dama çıkıp kendini ateşe vermek tehdidiyle evden çıkarılmasını engellemeye çalıştı. Dört çocuklu Kıbrıslı Türk aile, Bakanlığın kendisine gösterdiği eve geçmeyi kabul etmedi.

-        KRYK RİK’in Genel Kurul Başkanı dünden itibaren Kurumun reklam almaya son verdiğini açıkladı. Başkanın açıklamasına göre bundan sonra yeni reklam kontratı imzalamayacak olan RİK halihazırda geçerli olan kontratlarından doğan sorumluluklarını yerine getirecek.


Bugünkü Haravgi gazetesi ana haberini “Kooperatif Merkez Bankasının taşınmaz malları konusunda yanıltıcı taktik…” başlığı altında veriyor. Haberde AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu’nun, Hükümetin Kooperatif malları konusunda halkı yanıltıcı bir taktik izlemekle suçladığını ve çoğu malın üçüncü şahıslara çoktan satılmış olduğunu açıkladığını yazıyor. Bu arada Ekonomi Bakanının Denetim Komitesine yaptığı açıklamada her başvuruda bulunanın taşınmaz mal alamayacağını netleştirdiği bilgisini de veren Haravgi gazetesi Hükümetin, Kooperatifin kâr getiren şirketlerinin de satılması için harekete geçtiğini belirtiyor.

Gazetenin diğer haberleri ve haber başlıklarından bazıları:

-        Kooperatif Bankasının kapatılmasına karşı geçen Salı günü düzenlenen Halk mitinginin devamı bekleniyor. Halk Araştırma Komitesi raporunun değerlendirilmesi, Kooperatifin kapatılmasının sorumlularına gereken cezaların verilmesi talep edildi. Bu arada Genel Savcılıkta konuyla ilgili atanan çalışma grubu raporun değerlendirilmesi ve işlenen ilgili suçların saptanması konusunda üst üste toplantılar gerçekleştiriliyor.

-        “Altın vize” meselesi Kıbrıs Cumhuriyetini zor durumda bıraktı. Yaptırımların uygulanması bekleniyor.

-        Toplu ulaşım şirketleri OSEL ve Zenon’da önümüzdeki Salı gününden itibaren sürücüler süresiz greve gidiyor. Sürücüler maaşlarını almayı talep ediyor. Taşımacılık şirketlerinde de grev var.

-        Para karşılığında adam koruma sağlamakla suçlanan tutuklanan bir kişinin, ELAM’la bağlantısı olduğu yönünde iddialar var. Konu siyasi boyutlar ediniyor.


Politis Gazetesi ana haber olarak Kıbrıs Merkez Bankasına yeni müdür atanması olayını veriyor. Gazete DİSİ ve DİKO’nun oylarıyla Konstandinos İrodotu Kıbrıs Merkez Bankası müdürlüğüne atandı…” başlığı altında şöyle yazıyor:

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in son haftalar içerisinde Kıbrıs Merkez Bankası Genel Müdürlüğüne atayacağı isme karar vermek için çok sayıda kişiyle konuşmuştu. Cumhurbaşkanının görüştüğü kişiler Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis, DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu ve DİKO Genel Başkanı Nikolas Papadopulos oldu. Cumhurbaşkanının nihai kararında en önemli parametreyi Konstandinos İrodotu’nun Avrupa Merkez Bankasının talepkâr ortamının gerektirdiklerini layığıyla yerine getirebileceği kanaati oluşturdu. Son haftalarda yaşanan kulis gelişmelerini yakından takip eden çevreler “Masaya konan isimler arasından Frankfurt’la resmi olmasa da temasları olan tek ismin Konstandinos İrodotu olduğunu ifade etti. İrodotu’nun seçilmesinde önemli rol oynamış diğer iki faktör ise Kooperatif krizinin idaresinde Kooperatif Merkez Bankasının bir yürütme üyesi olarak önemli pozitif rol oynamış bir isim olmasıydı.

Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:

-        Hiyerarşi Kavgası… Sağlık Hizmetleri Görevlileri Doktorlara karşı… Kıbrıs Sağlık Hizmetleri Görevlileri ve Ebeler Derneği doktorların hastanelerin idare piramitinin zirvesinde yer alma taleplerine tepki gösterdi. Sağlık Hizmetleri Görevlileri yaptıkları bir açıklamayla doktorları, bu taleplerini derhal geri almaya çağırdı.

-        Hırsız kebabı UNESCO’da başlığı altındaki haberde UNESCO manevi kültür mirası listesine 11 geleneksel Kıbrıs ürününün ekleneceği bildiriliyor. UNESCO Kültür Mirası Listesine kayıt öncesi ön işlemleri aşamasına gelen Kıbrıs’a özgü 11 ürün arasında gleftiko, babutsa, gumandarga, Kıbrıs süt ürünleri kültürü ve Dipkarpaz hamur ürünleri yer aldığı bildiriliyor.

-        Mayıs Avrupa Parlamentosu seçimleri yaklaştıkça, EDEK ve Yurttaşlar İttifakı arasında süregelen koltuk kavgası gitgide şiddetleniyor. İki parti aralarındaki amansız kavgada, Kooperatif Bankası olayını ana malzeme olarak kullanıyor.


Alitia gazetesi de ana haber olarak Kooperatif Bankasıyla ilgili gelişmeleri veriyor. Gazetenin başlıkları “Polis işbaşı yapacak… Başsavcı Kooperatifçilik raporunda gösterilen meseleleri polise devrediyor… şeklinde.

Haberde şöyle yazıyor:

Başsavcı Kostas Kliridis Genel Savcılıkta Kooperatif raporunun değerlendirilmesi için atanan iki çalışma grubundan raporun değerlendirilmesi çalışmalarını tamamlamalarını talep etti. Başsavcı bunun ardından önerilenleri ayrıntılarıyla ele alarak kararlarını alacak ve gerekli konuları polise sevk edecek. Kostas Kliridis bu konunun sonsuza dek uzamaması ne yapılacaksa bir an önce yapılması gerektiği kanaatinde.

Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:

-        Ülke ekonomisi pamuk ipliğine bağlı… Yüksek Mahkeme bugün devlet ve yarı resmi devlet kurumları çalışanlarının maaşlarına yapılan, ekonomik krizi göğüsleme amaçlı kesintilerin yasa dışı olup olmadığına ilişkin karar verecek. Devlet çalışanlarının kesinti kararına karşı dava açmasından sonra konunun Yüksek Mahkemeye varması sonucunda bugün verilmesi beklenen karar eğer çalışanların lehine olursa memurlara on binlerce milyon kesinti iade edilecek ve Kıbrıs ekonomisi yeniden zor bir durumla karşı karşıya kalacak. Hükümet diken üstünde oturuyor.

-        Peya’da deniz 28 kiloluk kenevir sakızı kustu. Yetkililer uzun süre denizde kalmış olan paketleri, birilerinin kontrolden korkup kasten denize attığından şüpheleniyor.

-        Yeni AB yasasıyla, plastik tabak, çatal bıçak, pipet ve pipetler, 2021’e kadar tamamen piyasadan kalkacak.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand