basın özetleri 21.03.19


Alithia gazetesinin ana haberi iki toplum liderinin güven artırıcı önlemlere ilişkin kararlarıyla ilgili gelişmelerle ilgili. Alithia gazetesi ana haberini “Mobile telefon bağlantısına bir adım kala… Bu arada iki liderin, iki tarafın gerekli görüldüğünde birbirine sınırsız elektrik verme kararı uygulamaya girdi…” başlığı altında veriyor ve şöyle yazıyor:
Anastasiadis-Akıncı görüşmesinde alınan tüm Kıbrıs’ta kesintisiz mobile telefon bağlantısı kararının hayata geçirilmesine çok az bir süre kaldı. İki toplumlu ekonomi teknik komitesinin Kıbrıs Rum tarafı başkanı Fidias Pilidis Alithia gazetesine yaptığı bir açıklamada Avrupa mobile telefon prototip merkezi GSM’in temsilcilerinin bu günlerde adada bulunduklarını ve her iki tarafla ayrı ayrı anlaşma imzalamak için görüşmeler gerçekleştirdiğini belirtti. Bu arada iki tarafın gerekli görüldüğünde birbirine sınırsız elektrik verme kararıyla ilgili sorunlar da çözüldü.
Ana haberin hemen altında Alithia Gazetesi “Tarihsel Buluşma… Anastasiadis Kudüs dörtlü görüşmesinden memnuniyet ifade etti…” başlığı altında verdiği haberinde ise Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in, Kudüs’te dün ABD Dışişleri Bakanı Mayk Pompeo’nun da katılımıyla gerçekleşen Kıbrıs-Yunanistan-İsrail üçlü zirvesinden sonra yaptığı açıklamada görüşmeyi tarihi olarak niteledi ve kısa süre içinde Avrupa’nın büyük güçleri de ilgilendiren açıklamaların yapılacağından emin olduğunu belirtti. Dünkü üçlüden Türkiye’ye yönelik mesajlar da çıktı. ABD Dışişleri Bakanı Mayk Pompeo dahil dört ülkenin ortak açıklamasında İsrail’in oluşturduğu üçlü mekanizmaya destek ifade edildi. Cumhurbaşkanı ABD Dışişleri Bakanıyla enerji ve güvenlik konularının yanısıra Kıbrıs konusunu da görüştü ve ardından “Mayk Pompeo’nun olup bitenler hakkında son derece haberdar olduğunu zira daha önce Ceyn Hol Lut’un yakın çalışma arkadaşı olduğunu belirtti.

Filelefteros gazetesi ana haberini “Ankara’ya mesaj gönderdiler… Dörtler Kudüs’ten enerji ve güvenlik konularında net uyarı verdi…” başlığı altında dün Kudüs’te yapılan dörtlü toplantıda, Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve ABD’nin Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’daki kötü etkilere karşı savunma ve işbirliği içinde olduğu duyuruldu. Netaniahu, Tsipras ve Anastasiadis’in imzaladığı ortak açıklamada gerek üçlünün işbirliğine gerekse de ABD’nin bu mekanda açıkça üstlendiği role vurgu yapılıyor ve üç ülke Doğu Akdeniz bölgesinde barış, istikrar ve güvenlik için çalışacağı belirtiliyor. ABD Dışişleri Bakanı ise üçlünün önemini vurguladıktan sonra ülkesinin bu işbirliğine desteğinin altını çizdi.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Eczacılar Ulusal Sağlık Planına evet dedi… Eczacılar Birliği dün yaptığı toplantıdan sonra yaptığı açıklamada Birliğin 165 evet ve 139 hayır oyuyla Ulusal Sağlık Sistemine katılmayı kabul ettiğini açıkladı.
- Genç madde bağımlıları tedavi Merkezi önümüzdeki günlerde yedi uyuşturucu madde bağımlısı gençle hizmet sunmaya başlıyor. Hedefi gençleri uyuşturucu kabusundan kurtarmak ola tedavi merkezinin dün 8 bin metre karelik bir mekan ve alandan oluşan tesislerinde açılışı yapıldı.
- İşveren ve Sanayiciler Federasyonu Brexit durumunda üyelerini, karşılaşabilecekleri risk ve tehlikelerden korumak maksadıyla bir önlem listesi oluşturdu.
- Adalet Bakanlığı göçmenlerin derhal Kıbrıs dışına çıkarılmasına karşı bir yasa tasarısı hazırladı. Yasanın geçtiği takdirde göçmenin iltica başvurusu yaptığı ve ülkesinde hayatının tehlikede olduğunu söylediği durumlarda derhal yurtdışı edilme riskiyle karşı karşıya kalmayacak. Kıbrıs bu konulardaki zaafları nedeniyle Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulunun yüksek gözlemi altındaydı. Adalet Bakanlığı bu sorunu bu yasa tasarısıyla çözmeye çalışıyor. Dün bazı yargıç ve milletvekilleri yasa tasarısına karşı temkinli yaklaştığı yönünde açıklamalar yaptı.

Haravgi gazetesinin ana haberi “Eczacılardan YESİ’ye evet” başlığı altında Eczacılar Birliğinin dün aldığı Ulusal Sağlık Planına katılma kararı.
Haravgi gazetesinin diğer bazı başlıklarına bakıyoruz:
- ABD’nin gözetimi altında Kıbrıs-İsrail-Yunanistan enerji konularında işbirliği üçlüsü… başlığı altında dünkü Kudüs zirvesine değinen gazete AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun açıklamasına da yer veriyor. Andros Kiprianu ilgili açıklamasında bu işbirliklerinin lehine görüş belirtti ancak doğru içerik ve uluslararası ilişkilere ilişkin yanılsamalar içinde olunmaması gerektiğine vurgu yaptı. Dün Larnaka’da konuşan Andros Kiprianu, bu ülkelerle girişilen üçlü işbirliğinin, bölge ülkelerinin geniş çaplı katılımını hedeflemelidir. Bölgenin zenginlik kaynakları ancak bu şekilde halkların yararına değerlendirilebilir” dedi.
- Türkiye Enerji Bakanı Fatih Dönmez Anadolu Haber Ajansına yaptığı açıklamada Türkiye’nin de Kıbrıs’ta doğal gaz arayacağı umudunu ifade etti. Fatih Dönmez “Bu gerçeği keşke karşı taraf da görse ve anlaşmaya varsa, bu şekilde her iki taraf da kazançlı çıkacaktır” dedi. Kıbrıs, İsrail ve Mısır’ın bölgede doğal gaz sondajları yaptığını belirten Dönmez “Bölgede potansiyel enerji rezervlerinin olduğunu biliyoruz. İnşallah ilk araştırmalarımızda biz de başarılı olacağız” şeklinde ekledi.

Politis gazetesi de ana konusunu Kudüs üçlüsüne ayırmış. Haberin başlığı “ABD’nin onayıyla Enerji güvenliği… Vaşington Kıbrıs-Yunanistan-İsrail işbirliğini güçlendirme desteği veriyor… ABD’nin Kıbrıs sorunu konusunda Türkiye ile aramızda arabuluculuk yapması çok zor… Başka Avrupa güçlerinden de üçlü işbirliklerinde genişlemeye ilişkin açıklamalar bekleniyor…
Kısaca diğer bazı haberleri kısaca şöyle:
Avrupa Komiseri Dimitris Avramopulos Kıbrıs’ın yabancı göçmenler için her talebinin karşılandığını, şu ana kadar Kıbrıs’ın 95 milyon avro almış olduğunu ve bundan sonraki göçmenlerle ilgili ihtiyaçlarının dakarşılanması için daha fazla yardımın yapılacağını açıkladı.
- Kıbrıs Devlet Kimya laboratuvarının yürüttüğü obezite araştırması sonuçlandı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Kıbrıslıların doğru beslenmekle birlikte aşırı miktarlarda yemek yedikleri için obezite sorunu yaşadıkları belirtildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

26 Eylül
Hükümet Sözcüsü: New York'tan sonra Kıbrıs sorununda yeni dönüm noktası Aralık ayındaki Avrupa Konseyi olacak
16:07
Letimbiotis: Komodromu'nun fazla ek mesai yapmasıyla ortaya çıkan sorun bir hatadır kötü niyet söz konusu değildir.
16:06
Çok sayıda Suriyeli mültecinin Kıbrıs'a gelmeye hazırlandığı bilgisi üzerine Kıbrıs Cumhuriyeti yetkilileri harekete geçti.
16:03
Tüketiciyi Koruma Derneği, yapılan sanal alışverişin ardından, ürün fiyatlarında büyük dalgalanmalar tespit etti.
16:01
Yunanistan: Dünden bu yana ülkeyi etkisi altına alan yeni kötü hava dalgası nedeniyle bazı bölgeler alarma geçirildi.
15:44
Bakanlar Kurulu, Sosyal Refah Müsteşarı'nın engellı bireylere yönelik 5binanın satın alınmasına ilişkin teklifini onayladı.
15:31
basın özetleri
15:10
25 Eylül
5’inci hafta Omonia - Aris Limasol karşılaşmasıyla sona erecek
13:06
DSÖ, sağlık koşullarının yetersiz olduğu ülkelerde kolera vakalarında tehlikeli bir artış olduğu konusunda uyardı
13:04
Yüzlerce Ermeni mülteci Dağlık Karabağ'dan Ermenistan'a kaçıyor
13:02
Aşırı hava olaylarının Yunanistan'ın çeşitli bölgelerini etkilemesi bekleniyor
13:00
Vergi beyannamelerinin sunulması 31 Ekim'e kadar uzatıldı
12:58
Tüm haberler

Video on Demand