basın özetleri 20.03.19

Filelefteros gazetesi “Ankara’ya baskı için uğraşacaklar… Lefkoşa ve Atina bugünkü Kudüs zirvesinden çok şey bekliyor…” başlığı altında Kudüs’te bugün enerji konularıyla ilgili yapılacak olan ve ABD Dışişleri Bakanı Mayk Pompeo’nun da yer alacağı Kıbrıs-Yunanistan-İsrail toplantısını ana haber olarak veriyor. Filelefteros’a göre Lefkoşa ve Atina masaya Kıbrıs sorunuyla ilgili enerji konuları ve Ankara’nın Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde yürüttüğü tahrikkâr politika konusunda Ankara’ya baskı yapılması konusunu masaya koymaya çalışacak. Toplantıdan Türkiye’nin saldırgan tavırlarına yönelik bir cevap verilmesi bekleniyor. Gazete toplantıdan sonra yapılacak ortak açıklamaların bundan önceki üçlü zirvelerde olduğu kadar geniş çaplı olmasının beklenmediğini, buna paralel olarak ise ABD Dışişleri Bakanı tarafından Türkiye’ye bir mesaj verilmesinin olası olduğunu da yazıyor. Dün Yunanistan ve Kıbrıs Dğşişleri Bakanlarının Lefkoşa’ya yaptıkları görüşmeden sonra Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ‘ABD’nin zirveye katılacak olmasını Amerika’nın Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan dış politikalarına verdiği önemin bir göstergesi olarak değerlendirdi. İki dışişleri bakanının görüşmesi Kıbrıs sorunu ve denizde güvenlik konularına odaklandılar. Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Katrungalos’un açıklamasına göre, Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavşoğlu ile Antalya’da yarın yapacağı görüşmede Yunanistan’ın Türkiye’den denizdeki tahriklerine ve tırmandırma politikasına son vermesini isteyecek. Kıbrıslı Türklerin haklarının korunması konusuyla ilgili olarak ise, doğal gaz fonu yasasının Kıbrıslı Türklerin doğalgaz paylarıyla ilgili taleplerini tatmin etmesi gerektiğini zira bu yasa sayesinde Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türklerin payını istismar etmesinin olanaksız olduğu görüşlerini iletecek.
Gazetenin diğer bazı haberleri:
- Pile stadından siyasi mesajlar. Kınrıs Rum lideri Anastasiadis varlığıyla Kıbrıs Türk lideri Akıncı ise yokluğuyla Pile stadında yapılan Nea Salamina – Mağusa dostluk maçında siyasi mesajlar verdiler. Kıbrıs Rum lideri/ Nelson Mandela’nın adını kullanarak “spor birleştirir” mesajını verirken Kıbrıs Türk Lideri BM’e çattı ve siyasi eşitlik ve eşit muamele tezlerinde ısrar etmeye devam etti.
- Meclisten yeni geçen yasaya göre polis şiddet içeren davranışlarda bulunan, aile içi şiddet olaylarına neden olan ve kaçak avlanan kişilerin av veya askeri silahlarına el koyacak.

Haravgi gazetesinin ana haberi dün Pile stadında Nea Salamina ve Mağusa Türk Gücü takımları arasında gerçekleştirilen dostluk maçı. Gazete “İki liderin sahasına top atıldı… Futbol birleştirdi, şimdi sıra halkımızda… Pile’deki iki toplumlu dostluk maçı yeniden birleşme mesajları verdi…” başlıkları altında verdiği haberinde, “dün karma köy Pile’de yapılan dostluk maçı futbolun ve genelde sporun birleştirici gücünü ortaya koydu. Dün maçı izleyen herkesin dileği ve umudu aynı dinamiğin halkımız düzeyinde de kendini göstermesiydi. Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk gençlerimiz dünkü maçta bir araya gelme ve yakınlaşma fırsatını buldu” diye yazıyor.
Haravgi’nin diğer bazı haberleriyse şöyle:
- Yunan Dışişleri Bakanı yarınki görüşmelerinde Çavuşoğlu’na belirli mesajlar taşıyacak… başlığı altındaki bir haberinde şöyle yazıyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Katrungalos yarın Antalya’da Mevlüt Çavuşoğlu’yla yapacağı görüşmede Türkiye’ye, Yunanistan’ın Kıbrıs sorununda acilen gelişme ve çözüm beklediği mesajlarını iletecek. Kıbrıs Dışişleri Bakanı’yla görüşmesinden sonra yaptıkları açıklamalarda Katrungalos ayrıca Türk Meslektaşı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan, Türkiye’nin Kıbrıs’ta geçerli olan garantörlük hakları anlaşmasının değiştirilmesiyle ilgili fikirlerini de dinlemek isteyeceğini belirtti.
- Mari patlamasında hayatını yitiren Nikolas İoannidis ve dört kişinin ailelerinin, o dönem Cumhurbaşkanı olan Dimitris Hristofyas’ın aleyhine açılan sorumluluk davasında, Cumhurbaşkanının dokunulmazlık haklarının görevi sona erdikten sonra da devam etmesi nedeniyle Mahkeme Dimitris Hristofyas’ın suçsuz olduğuna karar verdi.
- Son dönemlerde cinsel taciz ve tecavüz davalarında artış görüldü… İlgili yasada yapılan değişikliklerden sonra, Mahkeme kararları, özellikle kendini koruyamayacak durumda olan çocuk kurbanların söz konusu olduğu davalarda oldukça acımasız. Dün Limasol’da sonlanan iki davada, 49 yaşındaki bir kişi tecavüzden 8 yıllık hapis cezası alırken 75 yaşındaki bir kişi de cinsel tacizden suçlu bulunarak 2 yıllık hapse mahkûm edildi.

Alithia Gazetesinin ana haberi meclisteki 56. Sandalyeyle ilgili dünkü Yüksek Mahkeme kararı. Alithia “Tek yol seçim… Yüksek Mahkeme yeniden Meclisin 56. Sandalyesiyle ilgili yasanın Anayasaya aykırı olduğu mesajını verdi… başlığı altında verdiği haberinde Başsavcının bu konudaki çözüm önerisinin Anayasal bir değişiklikle sandalyenin Alilengii-Dayanışma hareketinde kalması ancak DİSİ’nin bu görüşe karşı olması nedeniyle oy çoğunluğu sağlanamayacağından bu olası görünmüyor, diye yazıyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları:
- Akıncı’dan kendi kalesine gol… Kıbrıs Türk lideri sonuç olarak maça gitmedi, şimdi de haklı gösterilemeyek olanları haklı göstermeye çalışıyor… Anastasiadis “iki topluma ve gençlere güçlü bir umut ve barış mesajı vermek için buradayım” dedi…” başlığı altında yine ön sayfada yer alan bir haberde Kıbrıs Türk liderinin, daha önce hiç göstermemiş olduğu bir tavır takınarak uluslararası Peace and Sport organizasyonu ve BM tarafından düzenlenen bir etkinliği, gitmemekle boykot etmenin yanısıra, şimdi bu davranışını, örgütleyenleri suçlayarak haklı göstermeye çalışmakla, K/Türk toplumu içerisinde tepkilere neden olduğunu yazıyor. Alithia Mustafa Akıncı’nın etkinliğin tarafsız bölgede gerçekleştirildiğini ve benzeri bir etkinliğin de Türk tarafında örgütlenmesi gerektiğini savunduğunu ama bu davranışının arkasında siyasi eşitlik konusunun yattığının görüldüğünü yazıyor.
Diğer bazı haber başlıkları:
- Bugün Kudüs’te gerçekleşecek üçlü toplantı dönemeç oluşturacak…
- Yunanistan Dğşişleri Bakanı Katrungalos “özel misyonda…
- Kenevir paketi Kanada’dan geliyordu… Konuyla ilgili 6 tutuklama yapıldı…

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

20 Ocak
Yeni Çek hükümeti, zorunlu aşı kararını kaldırmaya karar verdi
08:13
Biden: Rusya Ukrayna'yı işgal etmeye çalışacak
08:12
Dün 2,226 yeni vaka kaydedildi
08:11
Kasoulidis ve Mitsotakis bir araya geldi
08:10
19 Ocak
Panayotopulu: Önümüzdeki hafta Avrupa İlaç Ajansı, ikinci antiviral koronavirüs hapını onaylayabilir.
14:06
Koronavirüs bulaşan kişilerin safe-pass’ı geçici olarak iptal ediliyor.
14:05
Bakanlar Kurulu, covid19 vakalarının yakın temaslıları olan kişilerin izolasyon süresini 14 günden 10 güne düşürdü
14:03
Trodos’ta kar yağışı devam ederken bir çok vatandaş karları görmek için yollara koyuldu
14:02
Papadopulos: DİKO’nun temel arzusu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, muhalefetin diğer partileriyle iş birliği yapmaktır.
14:01
Dujarric: Kıbrıs’taki mevcut durum, Birleşmiş Milletlerin dahil olmamasından kaynaklanmıyor.
13:57
Hochstein: Jeopolitik gerginlikler, ABD'nin Doğu Akdeniz’deki enerji altyapı projeleriyle ilgili kararlarını etkilemez.
13:54
'Molnupiravir' adlı antiviral koronavirüs ilacı, 16 covid hastasına verildi.
13:47
Tüm haberler

Video on Demand