Yunanistan garantilerin kaldırılmasını isteyecek

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Katrungalos, Perşembe günü Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştireceği görüşmede Kıbrıs'ta garanti planının değiştirilmesine ilişkin özel görüşler dinlemek istiyor.
Dışişleri Bakanlığında Bakan Nikos Hristodulidis ile gerçekleştirdiği genişletilmiş görüşmeler sonrası açıklamalarda bulunan Katrungalos, garanti sisteminin, uluslararası hukuka aykırı eski sistem yerine, sömürgenin tekrarlanmayacağı bir mekanizma ile değiştirilmesi gerektiğini ifade etti.
Yunan Bakan, ileteceği mesajların madde ve süreç açısından somut olacağını söyledi.
Yorgos Katrungalos, Kıbrıs sorununda ilerleme kaydedilmesini istediğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Yunanistan Dışişleri Bakanı ile gerçekleştirilen görüşmelerin odak noktasının, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin geçici özel danışmanı Jane Holl Lute aracılığıyla, müzakereleri durdukları yerden sürdürme çabası bağlamında, Kıbrıs sorununda yaşanan son gelişmeler olduğunu ifade etti.
Dışişleri Bakanı, tek hedefleri ve beklentilerinin mevcut kabul edilemez durumlara bir son vermesini sağlayacak anlamlı ve hedefli görüşmelerin yeniden başlatılması olduğunu vurguladı.
Hristodulidis, Yunan Dışişleri Bakanı’nın Türkiye’de gerçekleştireceği görüşmelerin olumlu sonuç vermesini umduğunu söyledi.
Nikos Hristodulidis ayrıca, yarın Küdüs’de gerçekleştirilecek önemli zirvenin ışığında, Yunan Dışişleri Bakanı ile, son yıllarda bölgedeki ülkelerle geliştirilen tüm işbirliği mekanizmalarını gözden geçirme fırsatı bulduklarını belirtti.
Dışişleri Bakanı, Dış politika konularıyla ilgili alanlarda işbirliğinin daha da güçlendirilmesi gerektiğine karar verdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile sabah saatlerinde gerçekleştirdiği görüşme sonrası Kıbrıs ve Yunanistan arasında koordinasyon olduğunu ifade etti.
Anastasiadis, twitter üzerinden yaptığı açıklamada, toplantının yapıcı geçtiğini, ve Yunanistan ile Kıbrıs hükümetlerinin birbirleri ile uzlaştığını ve koordineli hareket ettiğini söyledi.
Yunan Dışişleri Bakanı ayrıca, meclis başkanı Dimitris Şilluris, ve Başpiskopos Hrisostomos ile bir araya geldi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:52

Son Haberler

11 Mayıs
basın özetleri 11.05.21
13:25
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 11.05.21
13:22
Rusya'da okula silahlı saldırı: 11 ölü
12:35
Hizmet alımı ile çalışan öğretmenler süresiz greve gidiyor
12:35
Koronavirüslü hastaların sayısında azalma var
12:34
Gençler aşılanmak için ilgi gösterdi
12:33
Eğlence merkezi sahipleri safe-pass uygulamasında değişiklik istiyor
12:32
AB komisyonu ve üye devletlerin Astrazeneca'ya karşı temyiz başvurusunun duruşması bugün başlıyor
09:02
Aşı portalı bugün 27 ve 28 yaşlarındaki kişiler için açıldı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 276 yeni vaka kaydedildi
08:59
10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Tüm haberler

Video on Demand