Sizopoulos, ELAM'ın yaptığı tehditlerin hükümet, başsavcılık ve polis tarafından araştırılmasını istedi

EDEK, hükümet, başsavcılık ve polisten ELAM partisi tarafından kendilerine karşı yapılan tehditleri araştırmasını istedi.
ELAM’ın askeri terimler ve alışılmışın dışında politik bir şekilde cevap vereceği söylemlerini değerlendiren EDEK başkanı Marinos Sizopoulos, Yunanistan’daki Altın Şafak partisinin uyguladığı uygulamalara benzer uygulamaların uygulanıp uygulanmayacağını sorguladı.
EDEK başkanı ayrıca, ELAM üyelerinin, beyaz sabıka kayıtlarını kanıtlayıp kanıtlamadığını merak etti, ve askeri kaçak meselesi hakkında bazı sorular yöneltti.
Sizopoulos, ELAM başkanı’nın tıbbi bir sorun nedeniyle askerlik görevinden muaf tutulduğunu ancak hemen sonrasında özel bir okulda eğitim gördüğünü ve Altın Şafak partisinin başkanı’nın koruması olarak görev yaptığını belirtti.
Marinos Sizopoulos, ELAM liderliğinden bir kişinin cilt alerjisi yaşadığı gerekçesiyle askerden ayrılma talebinde bulunduğunu, ve partiye üye bir diğer şahısın ne sebeple askerlik hizmetini yerine getirmediğini açıklamadığını söyledi.
ELAM Başkanının kendisinin 1974 işgalinde ne yaptığı sorusuna da cevap veren Sizopoulos, o dönem kendisinin öğrenci olduğunu Girne'nin işgal altındaki Diorio köyünde yaşadığını söyledi.
EDEK başkanı diğer akranlarla birlikte, 281 Piyade Taburunun askerleri için bir tedarik grubu düzenlediklerini söyledi.
Savunma Komitesinde yaptığı çalışmalarla ilgili bir soruya cevaben Sizopoulos, Savunma Bakanlığını ve Milli Muhafız Genelkurmay Başkanlığı cevap vermeye davet etti.
Sizopoulos ayrıca, ELAM’ın milletvekillerinin neden Savunma Komitesi’ne üye olmak istemediğini veya neden gözlemci olarak katılmadıklarını sordu.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:52

Son Haberler

06 Temmuz
PEO Genel Sekreteri, dün asgari ücretle ilgili yapılan toplantının sonuçları konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
13:53
Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri, asgari ücretle ilgili sendikal örgütlerle fikir ayrılığı yaşandığını teyit etti.
13:52
Dün açık kalp ameliyatı olan Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı'nın sağlık durumunun sabit olduğu bildirildi.
13:51
Bakanlar Kurulu, 8 Temmuz’dan itibaren kapalı alanlarda koruyucu maskenin yeniden zorunlu olmasına karar verdi.
13:49
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin taslak raporlarında, Kıbrıs sorunundaki esaslı diyalog eksikliğinden bahsedildi.
13:46
basın özetleri 06.07.22
13:20
Ukrayna Genelkurmay Başkanı'nın ülkeden çıkma yasağı açıklaması, sert tepkilere neden oldu.
09:48
Amerika hükümeti, F-16'ların Türkiye’ye satılmasıyla ilgili Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi ile çatışma noktasına geldi.
09:47
Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan-İtalya ilişkilerinde gerilim yaratmaya çalışıyor.
07:56
05 Temmuz
Polis, Oroklini’de yaşanan cinayete teşebbüs olayı hakkında soruşturma başlattı.
13:55
Polis dün gece saat 11 sularında Akaki’de meydana gelen 2’inci bir cinayete teşebbüs olayıyla ilgili soruşturma başlattı.
13:50
basın özetleri 05.07.22
13:46
Tüm haberler

Video on Demand