basın özetleri 14.03.19


Politis gazetesinin ana haberinin başlığında “Kırmızı kredili milletvekilleri yasa çıkarıyordu… Ödenmeyen kredi sahibi milletvekillerinin isimleri ifşa edilmeye başlandı” diye yazdığını görüyoruz. Gazete haberinde Trullis ve Kullias Şirketinin ortaklarından olan DİKO milletvekili Zaharias Kulias’ın Makrasika ve Mağusa Kooperatif şubelerinde 300 bin avroluk gecikmesi olan kredisinin olduğunu ve bunların şu ana kadar yeni ödeme koşullarıyla yeniden yapılandırılmadığını yazıyor. Gazetenin aynı haberde verdiği bir başka isimse DİSİ milletvekili Kostas Konstandinu. Söz konusu DİSİli milletvekilinin Kooperatif Merkez Bankasındaki 2,5 milyonluk kredisi bundan kısa bir süre önce yeniden yapılandırıldı.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Yasemin Hareketi dün Avrupa Parlamentosu seçimlerine adaylığını resmen açıkladı. Şener Levent liderliğindeki Yasemin Hareketi 6 altı adayını tanıtırken AKEL’in adayı akademisyen Niyazi Kızılyürek’in Türkiye’nin AB üyeliğine destek verdiği olayına vurgu yapmanın yanısıra, Kıbrıs Rum partilerinin de Türkiye’nin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın faşizmini öne çıkarmamasını eleştirdi.
- Avrupa Parlamentosu dünkü toplantısında Türkiye’nin üyelik sürecinin askıya alınmasını isteyen raporu onayladı.
- Birleşik Krallık’ta okumakta olan Kıbrıslı üniversite öğrencilerinin okul harçları şimdilik etkilenmeyecek. 2019-2020 akademik yılından sonra ne olacağı konusu belirsiz. Kıbrıs ve Birleşik Krallık üniversiteleri arasındaki anlaşmaların ise düzensiz bir Brexit durumunda etkilenmemesi üzere Meclis tarafından düzenlemeler yapılıyor.

Haravgi gazetesi: “Polis soruşturması için dosyalar hazırlanıyor”. Bu başlık altındaki haberde verilen bilgilere göre Hukuk Departmanının, Kooperatif Bankasının çöküşüne katkısı olup olmadığından bağımsız, devlete ekonomik zarar veren haksız fiil ve/veya suç oluşturan davranışların olup olmadığı olasılığının araştırılması için soruşturma başlatılmasının olanaklarını araştırıyor, diye yazıyor. Haberde ayrıca dün partilerin topyekûn yeniden Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis’in istifasını istedikleri, üç kişinin konuyla ilgili olarak suç işlemiş olduğuna dair şüphelerin olduğu ve şu anda 1,1 milyar avroluk kredilerin silinmiş olması olasılığının araştırıldığı bildiriliyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Ödenmeyen banka kredilerinin miktarı 120 milyon arttı. Kırmızı kredilerde görülen büyük yeni artış Hükümetin bankacılık sisteminin istikrar kazandığına ilişkin iddialarını çürütüyor. Aileler ve işletmeler zor durumda. Alelacele kredi satış planları hazırlanıyor…
- Larnaka limanı ve marinasının ortak kalkındırılmasına ilişkin plan değerlendirmelerinin konan takvim çerçevesinde yetiştirilemeyeceği düşünülüyor. 18 Mart’a kadar olan ilk iki aylık uzatma süresi yeterli olmadı. Ulaştırma Bakanı bu amaçla yarın Bakanlar Kuruluna yeni bir uzatma süresinin verilmesi önerisini getirecek.
- Hükümet Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu RİK’in reklam almasını yasaklayarak kuruma verilen devlet desteğini 2,5 milyon avro artırmaya yönelik hareket ederken RİK çalışanları ve çalışan sendikaları Meclis partilerine yönelik açıklama yaptı ve Mecliste RİK bütçesinin tartışıldığı toplantıda reklam konusunun ele alınmasını ve bu gelişmeye izin verilmemesini talep etti. Sendikalar gelişmeleri yakından izleyeceğini ve “yurttaşların RİK tarafından tam ve doğru bilgilendirilmesi için gerekli tüm önlemleri alacaklarını” bildirdiler. RİK tüm maddi ihtiyaçlarını devletten sağladığı takdirde kurum hükümete tamamen bağımlı hale gelecek.
- Yasemin Hareketi dün Basın Evinde Şener Levent, İbrahim Aziz, Oğuz Karahan, Leyla Hüseyin Kıralp, Zeki Beşiktepeli ve Faize Özdemircilerden oluşan adaylarını tanıttı. Hareket adına konuşan Şener Levent 26 Mayıs seçimlerine katılımını “seçimlerde gerçekleri ifşa etmek için aday olduk. Adanın güneyinde Avrupa Müktesebatı geçerliyken kuzeyinde geçerli olan Ankara müktesebatıdır” şeklinde açıkladı.

Alitia gazetesinin ana haberi “Brexit heyecanı… Britanyalı milletvekilleri karşı olduklarını açıkladılar. Başbakan Mei için bir yenilgi daha… Kıbrıs tehlikelerin bertaraf edilmesi için harekete geçti” başlığı altında. Haberde “Birleşik Krallık’ın düzensiz Brexit’le AB’den ayrılmasının diğer üye ülkelerle ticari ve ekonomik ilişkileri için taşıdığı risklerin bilincinde olarak AB üyeleri Britanya meclisindeki gelişmeleri kaygı ve panikle izliyor. Olası bir düzensiz Brexit durumunda oluşacak kaotik durum karşısında Kıbrıs da gelişmeleri izlerken koruyucu yasal düzenlemeleri hazırlamaya çalışıyor” diye yazıyor.
Alitia’nın diğer haberlerinden bazıları kısaca şöyle:
- AKEL Kooperatif Bankası konusunda Hükümetle karşıtlığını zirveye çıkarırken DİKO da Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis’in istifa etmemesi ya da görevden alınmaması durumunda siyasi istikrarsızlık yaratılacağı konusunda uyarıyor.
- Kofinu göçmenlerle doldu… Uluslararası koruma hakkını elde etmiş olan göçmenlerin Kıbrıs’tan çıkmalarını kolaylaştıracak bir plan oluşturulması üzerinde çalışılıyor.
- Moskova Turizm Fuarında yer almak amacıyla Moskova’da bulunan Turizm Bakan Yardımcısı Savvas Perdios, Kıbrıs’ın Rus turistlerden bu yıl da alacağı paydan memnun olduğunu belirtti. Bakan Yardımcısına göre, şu ana kadar elde edilen veriler, Rus piyasasından Kıbrıs’a gelecek olan turist sayısının bu yıl da geçen yılın rakamlarına ulaşacağını gösteriyor.

Filelefteros gazetesinin ana haberi kırmızı kredilerle ilgili.
Gazete “Kırmızı siyasi krediler” başlığı altında verdiği haberinde halktan gelen tepkiler üzerine dün tüm siyasi partiler mecliste Kooperatifte ödenmeyen kredileri olan siyasi isimlerin açıklanmasını talep etti. Milletvekilleri konuyu saran gölgeler nedeniyle tüm milletvekillerinin şüphe altında olduğundan şikayetçi. Kooperatif Bankasının çöküşünü Araştırma Komisyonunun raporuna göre siyasetle herhangi bir şekilde ilgisi olan kişilerin Kooperatif Bankasında, 2017 Ağustos ayında toplam olarak 153 milyonluk ödenmeyen kredi borcu vardı. 10 milyonluk kredi borcu ise silinmişti. Raporda adı verilmeyen bir milletvekilinin toplam kredi borcunun 4 milyon olduğuna ve bunun 3 milyonunun karşılığında ipotek konulmadığına dair bilgiler de geçiyor.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Britanya’da Brexit durumunda hellime sıfır gümrük vergisi... Birlik ticari markasının Britanya ticari markasına dönüşütürülüp dönüştürülmeyeceği belli değil…
- Bu kez Baf Hastanesinde doktor ihmali kaynaklı bir ölüm meydana geldi. 48 yaşındaki bir kadın hastaneden çıkış aldıktan biraz sonra hayatını kaybetti…
- Ele geçirilen 16 kiloluk kokain paketinin arkasında uyuşturucu çetesi…

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

20 Ocak
Yeni Çek hükümeti, zorunlu aşı kararını kaldırmaya karar verdi
08:13
Biden: Rusya Ukrayna'yı işgal etmeye çalışacak
08:12
Dün 2,226 yeni vaka kaydedildi
08:11
Kasoulidis ve Mitsotakis bir araya geldi
08:10
19 Ocak
Panayotopulu: Önümüzdeki hafta Avrupa İlaç Ajansı, ikinci antiviral koronavirüs hapını onaylayabilir.
14:06
Koronavirüs bulaşan kişilerin safe-pass’ı geçici olarak iptal ediliyor.
14:05
Bakanlar Kurulu, covid19 vakalarının yakın temaslıları olan kişilerin izolasyon süresini 14 günden 10 güne düşürdü
14:03
Trodos’ta kar yağışı devam ederken bir çok vatandaş karları görmek için yollara koyuldu
14:02
Papadopulos: DİKO’nun temel arzusu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, muhalefetin diğer partileriyle iş birliği yapmaktır.
14:01
Dujarric: Kıbrıs’taki mevcut durum, Birleşmiş Milletlerin dahil olmamasından kaynaklanmıyor.
13:57
Hochstein: Jeopolitik gerginlikler, ABD'nin Doğu Akdeniz’deki enerji altyapı projeleriyle ilgili kararlarını etkilemez.
13:54
'Molnupiravir' adlı antiviral koronavirüs ilacı, 16 covid hastasına verildi.
13:47
Tüm haberler

Video on Demand