basın özteleri 13.03.19

Filelefteros gazetesi Garantiler gündem dışı – Çavuşoğlu Lut’a Kıbrıs sorunu hakkında Türkiye’nin görüşlerini bildirdi başlığı altında verdiği haberinde şöyle yazıyor: Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu BMGS Kıbrıs sorunu özel temsilcisi ile görüşmesinde yaptığı açıklamadan anlaşıldığı kadarıyla Türkiye Kıbrıs sorununda garantiler ve güvenlik konularını gündem dışında tutuyor. Çavuşoğlu görüşmeden sonra internette “Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüm için her opsiyon masada. Vazgeçilmez tek şart Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğidir
Türk tarafının Kıbrıs sorununda üzerinde döndüğü eksen belli oldu. Olay bütün bu süreç boyunca garantiler ve güvenlik konularını gündemde tutmaya çalışan Kıbrıs Rum tarafına ayrıca bir baskı oluşturuyor.
Kıbrıs Rum tarafı nihai sonuçlara varmak için, Ankara’nın hedefleri bakımından ayrı bir öneme sahip olan Yunanistan – Türkiye Dışişleri Bakanlarının bu akşamki görüşmesinin sonuçlarını bekliyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Katrungalos Mevlüt Çavuşoğlu’ndan “tüm opsiyonlar masada” cümlesinden kastını ve garantiler konusunun Türkiye’nin gündeminden ne derece çıktığını öğrenmeye çalışacak.
Lefkoşa’yı yakından ilgilendiren bir başka nokta da Ceyn Hol Lut’un, “bütün opsiyonlar masada” dediğinde Çavuşoğlu’na, cevabının ne olduğunu öğrenmek istiyor.
Bu arada Mevlüt Çavuşoğlu Lut ile görüşmesinden birkaç saat kadar önce Kudret Özersay ile görüştü. Mevlüt Çavuşoğlu bu şekilde bir kez daha Ankara’nın gözdesinin kim olduğunu bir kez daha hatırlatmış oldu.
Nikos Anastasiadis ile Mustafa Akıncı’nın 19 Mart’ta Pile’de yapılacak bir etkinlikte yer alması bekleniyor. İki lider Nea Salamina ile Mağusa takımları arasında yapılacak bir futbol karşılaşmasını da izleyecek.
Filelefteros’un diğer bazı haber başlıklarıyla şöyle:
- Limasol’da bir kadın tefecilik kurbanı. 4 yıl önce aldığı 2 bin avro şimdi 92 bin oldu.
- Hollanda üzerinden 16 kiloluk kokain paketi geldi. Polis 25 yaşındaki bir kişiyi tutukladı.
- Sis gidiyor. Yerini toz ve yağmur alacak.

Haravgi gazetesinin ana haberi Kooperatif Bankası skandalıyla ilgili. Gazete “Haris Kooperatif Bankası meselesinde bir de üste çıkmaya çalışıyor – Haris kararımız olumlu ve yararlıdır – AKEL konunun Mecliste tartışılmasını DİKO ise Ekonomi Bakanının derhal görevden alınmasını talep ediyor” başlığı altında verdiği haberinde “Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis Euronews’a verdiği bir röportajda Kooperatif Bankasının 2-3 yıl önce kapanmamasının sebebinin, o dönemde Kooperatif Bankasının tamamını absorbe edebilecek bir Kıbrıs bankasının olmaması ve ciddi yatırımcıların bulunamaması olduğunu söyleyerek, özünde, örgütlenmiş suç iddialarını doğruladı” diye yazıyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Gazete “Sansasyon yaratmaktan vazgeçip işin özüne baksınlar – AKEL Genel Sekreteri Kıbrıs sorununda Cumhurbaşkanına karşı” başlıklı haberinde Andros Kiprianu’nun dün Limasol’da yaptığı bir konuşması sırasında Kıbrıs sorununa değinirken Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve hükümetini eleştirdiğini yazıyor. Gazeteye göre AKEL Genel Sekreteri “Hükümeti ilgilendirmesi gereken şey meselelerin özüyle uğraşmak için ne tür insiyatifler üstlenmesi gerektiğini, iletişimsel manipülasyonlarla değil özlü müzakerelere nasıl döneceğimiz olmalıdır. Cumhurbaşkanının endişe duyması çok önemli. Amöa bizim için önemli olan bir diğer şey de Cumhurbaşkanının endişesinin onu doğru yöne yönlendirmesidir. Yani Cumhurbaşkanının Türkiye’nin masaya doğru yaklaşımlarla gelmesi için baskı yapacak insiyatifleri üstlenmesidir” dedi.
- Eurostat verilerine göre Kıbrıs AB ülkeleri arasında doğurganlık oranı bakımından alttan üçüncü sırada bulunuyor. Dördüncü sırada Yunanistan var. Doğurganlık oranının en yüksek olduğu ilk üç ülke Fransa, İsveç ve Danimarka.
- Devlet dairelerini sözleşmeli çalışanlarla doldurdular. Hükümet boşalan kadrolu elemanların yerini sözleşmeli elemanlarla doldurma politikasın devam ederek işverenlere de çalışanların toplamına, maaş ve kazanımları bakımından baskı yapma olanağını veriyor.

Alitia gazetesinin ana haberi Sayıştayın Kooperatif Bankasının hesaplarını incelemeye başlaması. Haberin başlığı şöyle: Siyasilerin kredi hesaplarının inceleyecek olan Sayıştay araştırması yakıyor”.
Gazetenin haberine kısaca bir göz atıyoruz:
2015’te Sayıştay Başkanı iken Hristalla Yorgaçi Meclise ilk bombayı atmıştı. Yorgaçi “Elimde onlarca milyonluk kredisi olan 29 ismin yer aldığı bir liste var, demişti. O zaman kıyamet kopmuş olduğu halde konu birkaç gün içinde unutulmuş, hiçbir parti konuyu gündeme getirmeye çalışmamış ve böylece kırmızı kredi sahibi milletvekilleri ödenemeyen kredilere dair yasaları mecliste oylamaya devam etmişti. Konu şimdi yeniden gündemde. Bu kez Kooperatif Bankasıyla. Zira Kooperatif Bankasında da siyasi isimlerin onlarca milyonluk ödenemeyen kredisi var. Sayıştay dün bu kredilere dair araştırma başlattığını duyurdu. Kredilerin hangi koşullarla verildiği, kredi sahiplerine kolaylıklar sağlanıp sağlanmadığı, bir kısmının silinip silinmediği ve nedenleri araştırılacak.
Ve Alitia’nın diğer bazı haberleri:
- Larnaka’da dün öğlen ortasında dört kişi bir kuyumcu dükkanını soymaya çalıştı. Soygun dükkan sahibinin karısının soğukkanlı tepkisi sonucunda engellendi. Soygunculardan bir tanesinin kimliği tespit edildi.
- Anastasiadis ile Akıncı tribünlerde buluşacaklar. İki lider bir sonraki yüzyüze görüşmesi 19 Mart’ta Nea Salamina-Mağusa futbol karşılaşmasında olacak.
- Lefkoşa Lut’un yeni ziyaretini bekliyor.

Politis gazetesi ELAM yöneticilerinin askerlik yapmamış olduğuna ilişkin haberle ilgili. Başlığında “EDEK ve Eleni Teoharus ELAM’dan açıklama talep ederken diğer partilerden ses dahi çıkmıyor” diyen Politis bu konuda sıkışan ELAM’ın verecek cevabı olmadığı için konuyu Kooperatif Bankasının çöküşüyle ilgili rapora kaydırmaya çalıştığını yazıyor.
Diğer bazı haberlerse şöyle:
- Ulusal Sağlık Planı YESİ’de şimdi de eczacılarla sorunlar yaşanıyor…
- Lefkoşa’da dün bir kadın babasının 60 bin avrosunu çalmaktan mahkemeye çıkarıldı. Parasını bir tencerede saklayarak bir valizle yanında dolaştıran yaşlı adam sonunda evinin içinde kızına çaldırdı. DNA testleri kadının DNA’sının izlerine rastlandığını ortaya koydu. Söz konusu kadın daha önce de aynı evden annesinin mücevherlerini çalmıştı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

17 Ocak
‘Test-to-stay’ programı, eğitim örgütleri ve veli derneklerinin yoğun tepkisine neden oldu.
14:58
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, hükümetin okullarda ‘test-to-stay’ programının uygulanması kararını savundu.
14:55
Stefanu: AKEL EastMed boru hattının ekonomik ve jeopolitik sorunları olan bir proje olacağı konusunda uyarmıştı.
14:52
ABD Dışişleri Bakanlığı: Amerka Yunanistan üzerinden Doğu Akdeniz-Avrupa arasındaki enerji bağlantısını destekliyor.
14:49
basın özetleri 17.01.22
13:18
Kıbrıs Cumhuriyeti, Nautical Geo adlı geminin Türkiye’nin firkateynleri tarafından tahrik edilmesini şikayet edecek.
12:20
Bugün okullarda uygulanacak ‘test-to-stay’ programının uygulamasıyla ilgili netlik sağlanması bekleniyor.
12:19
‘Molnupiravir’ adlı koronavirüs ilacı, bugünden itibaren reçeteyle verilmek için doktorların hizmetinde olacak
12:18
Yunanistan: Son 24 saatte 95 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti ve10,783 yeni vaka saptandı.
12:10
Son 24 saatte 6 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve toplam ölüm sayısı 681’e yükseldi.
12:07
16 Ocak
Türk tacizinin ardından "Nautical Geo" Larnaka limanına döndü
13:14
Pasifik'teki su altı depreminin etkisi Yunanistan'da bile hissedildi
13:12
Tüm haberler

Video on Demand