Birçok ülke, Boeing 737 Max tipi yolcu uçağının uçuşlarını erteliyor.

Boeing 737 Max tipi yolcu uçağının Etiyopya’da düşmesi ve 157 kişinin hayatını kaybetmesi, uluslararası alanda üzüntüye yol açtı.

Yeni uçak kazasının ardından yaşanan hengameye, Çin’in yaptığı resmi açıklama da eklendi. Çin, aynı tipte tüm uçaklarının uçuşlarını ertelediğini açıkladı. İç hatlarda Boeing 737 Max tipi yolcu uçaklarıyla uçuşlar gerçekleştiren havayolu şirketleri, Çin Hava Trafik Kontrolörü tarafından bu tip 60 uçakla gerçekleştirdikleri uçuşları ertelemelerine yönelik talimat aldı. Reuters Ajansı’ndan alınan bilgilere göre, Birleşik Devletler de bu tip uçakların uçuşlarını erteleme düşüncesini inceliyor. Birkaç ay gibi kısa bir süre içinde, Boeing’in yeni uçak türlerinden biri daha, kalkıştan kısa bir süre sonra düştü. Ekim ayında Endonezya’daki Lion Air Havayolları’nın orta mesafeli uçuşlar gerçekleştiren uçağı, Iawa adası yakınlarında denize düşerek 189 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Etiyopya Havayollarının pilotu, Lion Air havayollarının uçağında olduğu gibi, bazı sorunlar bulunduğunu söyleyerek geri dönmek istemişti. Her iki durumda da, kaza kalkıştan hemen sonra yaşandı. Etiyopya Havayolları, yaşananlardan dolayı, Çarşamba günü yapılması planlanan yeni uçağın tanıtımı için düzenlediği büyük etkinliği iptal etti.


Dün Etiyopya Havayollarının düşen Boeing uçağının yolcularından biri de, son dakika uçuşunu kaçıran bir Yunan vatandaşıydı. Uçağı kaçırdığı için şanslı olduğu hissettiğini açıklayan kişi, uçağa binmeyi başarsaydı, kazanın 158. kurbanı olacaktı. Dünya Katı Atık Yönetimi Derneği Başkanı Andonis Mavropulos, Adis Ababa Havalimanı’ndaki bekleme salonuna sadece 2 dakika gecikmeli gittiği için, uçuşunu kaçırdığını ifade etti. Ayrıca uçağa binmesine izin vermedikleri için, o anda havaalanı yetkililerine çok öfkelendiğini dile getirdi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:53

Son Haberler

23 Ekim
Hristodulidis: Zirve Toplantısının sonuç metninde yer alan Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilgili ifadeler son derece olumlu.
14:39
Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla, Türkiye’ni eylemlerini şikayet etti.
14:36
Epidemiyoloji Uzmanı Vonyatis: Yeni mutasyonunun Kıbrıs’ta görülmesi an meselesi
14:35
POED: Okullardaki bulaş zincirlerinin sona ermesi için, veliler semptom gösteren çocuklarını evde izole etmeli
14:34
22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
Tüm haberler

Video on Demand