Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Ulusal Konsey'e bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu sabah Ulusal Konseyi, Mustafa Akıncı ile Salı günü gerçekleştirilen gayrı resmi görüşmenin sonuçları ve anlaşmaya varılan güven arttırıcı önlemler hakkında bilgilendirdi.

Salı günü gerçekleştirilen görüşmede, iki lider, cep telefonları arasında bağlantı kurulması, elektrik hattı ve 9 bölgenin mayınlardan temizlenmesi konularında güven arttırıcı önlemler üzerinde anlaşmaya varmıştı. 2 saat süren Ulusal Konsey toplantısında, Antonio Guterres’in özel görevlisi Jane Holl Lute’un, önümüzdeki hafta Ankara’ya gideceğine dair söylentilerin ardından, sonuç olarak Ankara’ya ziyaret gerçekleştirmeyeceği haberi de ele alındı.


Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Ulusal Konsey üyelerini, Mustafa Akıncı ile görüşmesinin içeriği ve geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Görevlisi Jane Holl Lute ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi hakkında bilgilendirdiğini açıkladı. Prodromu, Ulusal Konsey toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı’nın referans koşullarının belirlenmesine yönelik çabaların gidişatı konusunda da bilgi verdiğini belirtti. Hükümet Sözcüsü, Ulusal Konsey toplantısını yapıcı olarak niteleyerek, Cumhurbaşkanı’nın bilgilendirmesinin ardından fikir alışverişi yapıldığını ve atılacak bir sonraki adımlar hakkında görüşlerin ifade edildiğini kaydetti. Prodromu, 4 Temmuz toplantısının tutanakları konusunun, gündeme gelip gelmediğiyle ilgili soruya yanıt olarak, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin önerdiği parametreler temelinde, referans koşullarının belirlenmesi için çaba sarfedildiğini söyledi. Ayrıca Lefkoşa’nın Jane Holl Lute’un Ankara ziyareti için herhangi bir tarihin belirlenip belirlenmediği hakkında bilgisi olmadığını dile getirdi. Alınan bilgilere göre, Ulusal Konsey toplantısında Guterres çerçevesinin içeriği de tartışıldı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:54

Son Haberler

21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Basın Özetleri 21.06.2021
14:04
20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Tüm haberler

Video on Demand