Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Ulusal Konsey'e bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu sabah Ulusal Konseyi, Mustafa Akıncı ile Salı günü gerçekleştirilen gayrı resmi görüşmenin sonuçları ve anlaşmaya varılan güven arttırıcı önlemler hakkında bilgilendirdi.

Salı günü gerçekleştirilen görüşmede, iki lider, cep telefonları arasında bağlantı kurulması, elektrik hattı ve 9 bölgenin mayınlardan temizlenmesi konularında güven arttırıcı önlemler üzerinde anlaşmaya varmıştı. 2 saat süren Ulusal Konsey toplantısında, Antonio Guterres’in özel görevlisi Jane Holl Lute’un, önümüzdeki hafta Ankara’ya gideceğine dair söylentilerin ardından, sonuç olarak Ankara’ya ziyaret gerçekleştirmeyeceği haberi de ele alındı.


Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Ulusal Konsey üyelerini, Mustafa Akıncı ile görüşmesinin içeriği ve geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Görevlisi Jane Holl Lute ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi hakkında bilgilendirdiğini açıkladı. Prodromu, Ulusal Konsey toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı’nın referans koşullarının belirlenmesine yönelik çabaların gidişatı konusunda da bilgi verdiğini belirtti. Hükümet Sözcüsü, Ulusal Konsey toplantısını yapıcı olarak niteleyerek, Cumhurbaşkanı’nın bilgilendirmesinin ardından fikir alışverişi yapıldığını ve atılacak bir sonraki adımlar hakkında görüşlerin ifade edildiğini kaydetti. Prodromu, 4 Temmuz toplantısının tutanakları konusunun, gündeme gelip gelmediğiyle ilgili soruya yanıt olarak, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin önerdiği parametreler temelinde, referans koşullarının belirlenmesi için çaba sarfedildiğini söyledi. Ayrıca Lefkoşa’nın Jane Holl Lute’un Ankara ziyareti için herhangi bir tarihin belirlenip belirlenmediği hakkında bilgisi olmadığını dile getirdi. Alınan bilgilere göre, Ulusal Konsey toplantısında Guterres çerçevesinin içeriği de tartışıldı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:54

Son Haberler

17 Eylül
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
basın özetleri 15.09.21
12:07
Tüm haberler

Video on Demand