Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Ulusal Konsey'e bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu sabah Ulusal Konseyi, Mustafa Akıncı ile Salı günü gerçekleştirilen gayrı resmi görüşmenin sonuçları ve anlaşmaya varılan güven arttırıcı önlemler hakkında bilgilendirdi.

Salı günü gerçekleştirilen görüşmede, iki lider, cep telefonları arasında bağlantı kurulması, elektrik hattı ve 9 bölgenin mayınlardan temizlenmesi konularında güven arttırıcı önlemler üzerinde anlaşmaya varmıştı. 2 saat süren Ulusal Konsey toplantısında, Antonio Guterres’in özel görevlisi Jane Holl Lute’un, önümüzdeki hafta Ankara’ya gideceğine dair söylentilerin ardından, sonuç olarak Ankara’ya ziyaret gerçekleştirmeyeceği haberi de ele alındı.


Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Ulusal Konsey üyelerini, Mustafa Akıncı ile görüşmesinin içeriği ve geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Görevlisi Jane Holl Lute ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi hakkında bilgilendirdiğini açıkladı. Prodromu, Ulusal Konsey toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı’nın referans koşullarının belirlenmesine yönelik çabaların gidişatı konusunda da bilgi verdiğini belirtti. Hükümet Sözcüsü, Ulusal Konsey toplantısını yapıcı olarak niteleyerek, Cumhurbaşkanı’nın bilgilendirmesinin ardından fikir alışverişi yapıldığını ve atılacak bir sonraki adımlar hakkında görüşlerin ifade edildiğini kaydetti. Prodromu, 4 Temmuz toplantısının tutanakları konusunun, gündeme gelip gelmediğiyle ilgili soruya yanıt olarak, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin önerdiği parametreler temelinde, referans koşullarının belirlenmesi için çaba sarfedildiğini söyledi. Ayrıca Lefkoşa’nın Jane Holl Lute’un Ankara ziyareti için herhangi bir tarihin belirlenip belirlenmediği hakkında bilgisi olmadığını dile getirdi. Alınan bilgilere göre, Ulusal Konsey toplantısında Guterres çerçevesinin içeriği de tartışıldı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:54

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand