Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Ulusal Konsey'e bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu sabah Ulusal Konseyi, Mustafa Akıncı ile Salı günü gerçekleştirilen gayrı resmi görüşmenin sonuçları ve anlaşmaya varılan güven arttırıcı önlemler hakkında bilgilendirdi.

Salı günü gerçekleştirilen görüşmede, iki lider, cep telefonları arasında bağlantı kurulması, elektrik hattı ve 9 bölgenin mayınlardan temizlenmesi konularında güven arttırıcı önlemler üzerinde anlaşmaya varmıştı. 2 saat süren Ulusal Konsey toplantısında, Antonio Guterres’in özel görevlisi Jane Holl Lute’un, önümüzdeki hafta Ankara’ya gideceğine dair söylentilerin ardından, sonuç olarak Ankara’ya ziyaret gerçekleştirmeyeceği haberi de ele alındı.


Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Ulusal Konsey üyelerini, Mustafa Akıncı ile görüşmesinin içeriği ve geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Görevlisi Jane Holl Lute ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi hakkında bilgilendirdiğini açıkladı. Prodromu, Ulusal Konsey toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı’nın referans koşullarının belirlenmesine yönelik çabaların gidişatı konusunda da bilgi verdiğini belirtti. Hükümet Sözcüsü, Ulusal Konsey toplantısını yapıcı olarak niteleyerek, Cumhurbaşkanı’nın bilgilendirmesinin ardından fikir alışverişi yapıldığını ve atılacak bir sonraki adımlar hakkında görüşlerin ifade edildiğini kaydetti. Prodromu, 4 Temmuz toplantısının tutanakları konusunun, gündeme gelip gelmediğiyle ilgili soruya yanıt olarak, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin önerdiği parametreler temelinde, referans koşullarının belirlenmesi için çaba sarfedildiğini söyledi. Ayrıca Lefkoşa’nın Jane Holl Lute’un Ankara ziyareti için herhangi bir tarihin belirlenip belirlenmediği hakkında bilgisi olmadığını dile getirdi. Alınan bilgilere göre, Ulusal Konsey toplantısında Guterres çerçevesinin içeriği de tartışıldı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:54

Son Haberler

02 Ağustos
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Aşı portalı 12-17 yaş arası çocuklar için açıldı
12:48
Pfizer ve Moderna aşı fiyatlarını artırdı
08:12
Türkiye'deki orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 8'e yükseldi
08:11
Dün 1 can kaybı ve 277 yeni vaka kaydedildi
08:10
01 Ağustos
Polis, son 24 saatte 72 vatandaş ve 16 iş yeri sahibi hakkında usulsüzlük kaydetti.
16:50
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Evros sınırında bir Türk'ün açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği haberini yalanladı
16:45
Orman Dairesi Müdürü: Yangın tehlikesi kırmızı alarm seviyesinde bulunuyor.
16:43
Türkiye'nin güneyinde, itfaiyeciler dev yangınları kontrol altına almak için 6 gündür mücadele ediyor.
16:39
Tüm haberler

Video on Demand