basın özetleri 01/03/19

Filelefteros gazetesinin ana haberi dün Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik bölgesi dahilindeki Glafkos doğal gaz yatağına dair yapılan resmi açıklamalar.
Haberini “35 milyar dolarlık doğal gaz yatağı… Dev Amerikan Şirketi 20 yıl Kıbrıs’ta olacak –başka parsellere de el atması olası…” başlığı altında veren gazete şöyle yazıyor:
Exxon Mobile-Qatar Petroleum şirketinin resmi açıklamasında verdiği bilgilere göre Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinin dâhilindeki Glafkos noktasında değeri 30 ile 40 milyar dolar arasında olduğu hesaplanan 6,2 trilyonu kesin, 8 trilyon ayak küp doğal gaz rezervi bulunuyor. Bu miktar Kıbrıs’ın bugünkü elektrik üretimi ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda adanın enerji ihtiyaçlarını önümüzdeki 200 yıl boyunca karşılayabilecek nicelikte. Doğal gaz yatağının son yılın dünya üzerinde varlığı keşfedilen en büyük üçüncü rezervi olduğu açıklandı.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazıları:
- BM Genel Sekreterinin Kıbrıs geçici özel danışmanı Ceyn Hol Lut’un temaslarının sonuçları Kıbrıs sorunundaki bundan sonraki gelişmeleri de belirleyecek. Ceyn Hol Lut’un Ankara ziyareti, süreçle ilgili, Amerikalı diplomatın bundan sonraki hareketleri için de belirleyici olacak.
- 5 Mart tarihinde Alman Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen’in Kıbrıs’a gelmesi bekleniyor. Von Der Leyen’in Kıbrıslı muadiliyle iki ülkenin savunma alanındaki ilişkilerinin geliştirilmesi konusunu ele alacak. Daha ileri bir aşamada ise Fransız Savunma Bakanı Florans Parly adayı ziyaret edecek.
- Kıbrıs Bağımlılıkla Mücadele Hizmetleri kız ve erkeklerden oluşan uyuşturucu bağımlısı 15 gencin Kapalı Tedavi Merkezinde acilen tedavi alması gerektiğini açıkladı. Bağımlılıkla Mücadele HizmetlerininKapalı Tedavi Merkezi için acilen ihale açıklaması bekleniyor. Verilen bilgilere göre 2017 yılında bağımlılık tedavisine ihtiyacı olan gençlerin sayısı 112’ye ulaştı 2010’da sadece 37’ydi.
- Av yasasında yapılan bir değişiklikle keklik ve tavşan av hayvanları evde beslenebilecek. Av İdaresi Dairesinin bu hafta bir açıklama yayınlayarak halkı bu konuda ilgili izni almak üzere ne yapması gerektiğine ilişkin bilgilendirmesi bekleniyor.

Haravgi gazetesinin ana haberi “Elektrik Kurumunun 1,3 milyarına da el koyuyorlar…” başlığı altında. Haberde Ekonomi Bakanlığının, Bakanlar Kurulunun kararıyla, Kıbrıs Elektrik Kurumunun 1,3 milyar avro olan birikimlerini daimi fona aktarmayı ve yasayı değiştirerek, bundan böyle Elektrik Kurumunun arta kalan kazancını otomatikman alabilme hakkını elde etmenin peşinde olduğunu yazıyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- ENİ, ExxonMobile, Noble Energy ve Total petrol ve doğal gaz şirketlerinden temsilciler 6 ile 7 Mart tarihlerinde Lefkoşa’da Doğu Akdeniz 2019 Gaz Konferansı çerçevesinde toplanarak Doğu Akdeniz’de bu alandaki son gelişmeleri ele alacaklar. Doğu Akdeniz’de enerji alanında yapılmış olan en önemli etkinliği oluşturacak olan iki günlük Konferansta alanın uzman ve bilirkişileri bir araya gelerek konuyu tartışacaklar.
- Haravgi gazetesi bu sabah saat dokuzda başlamış olan Ulusal Konsey toplantısı haberini de veriyor. Haber “Liderler Ulusal Konsey müzakerelerinin yeniden başlatılması çabaları hakkında bilgilendirilecekler... Gevşek federasyon konusunda bilgi almayı bekliyorlar… Ayrıca enerji ile ilgili konularda da bilgi verilmesi olasılığı mevcut…” başlıkları altında veriliyor.
- Britanyalı Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mark Fild Muhafazakâr Parti milletvekili Tereza Viliers’in sorusuna cevaben, Britanya Hükümetinin, Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına destek vermeye devam edeceğini söyledi.
- Bir diğer haberin başlığında “Doğal gaz sıvılaştırma terminali oluşturulmasına yeni dinamikler oluştu” yazyor. Glafkos hedefiyle ilgili gelişmelerin ele alındığı haberde, dün açıklanan bulgulara göre, Glafkos’taki rezervlerin Kıbrıs’ın 200 yıllık ihtiyaçlarına denk geldiğine ve Exxon Mobile şirketinin uzun yıllar daha adada kalmaya devam etmesine yönelik perspektif yarattığına dikkat çekiliyor. 
Politis gazetesi Glafkos yatağında doğal gaz yataklarıyla ilgili gelişmeleri ana haber olarak veriyor. Haberin başlığında “Glafkos hedefi pek çok düzeyde iyi perspektifler açıyor… Elde edilecek gelir tahminleri ortalama 35 milyar dolar, pek çok düzeyde sağlayacağı yararlar ise bundan çok daha büyük…” diye yazıyor. Gazetede mevcut rezervlerin sıvılaştırma terminali oluşturulmasına yönelik şirketlerin işbirliğine iyi bir zemin oluşturduğunu ve gelişmeler İsrail’in Leviathan hedefiyle işbirliği çerçevesinde Sıvılaştırma terminalinin Vasilikon’da yapılması için eskiden ortaya atılan öneriyi yeniden gündeme getirdiğini yazıyor.
Filelefteros’un diğer bazı haberleri:
- Polis Uyuşturucuyla Mücadele Gücü İKAN sert uyuşturucu satıcısı olarak tanınan 27 yaşındaki A.P.’yi Antupolis’teki evine düzenlediği iyi planlanmış bir operasyon sonucunda şöminede uyuşturucu yakmaya çalışırken suçüstü yakaladı. A.P.’nin birkaç gün önce uyuşturucudan ölen 35 yaşındaki kişinin de ölümünden sorumlu olduğu düşünülüyor. Evde çok büyük miktarlarda uyuşturucu ele geçirildi.
- Limasol’da karnaval dün başladı. Limasol yolları 10 gün boyunca dans, müzik ve coşkuyla dolacak…
Alithia gazetesi Glafkos hedefindeki bulguların açıklanmasına ilişkin gelişmeleri ana haber olarak veriyor. Başlıklar şöyle: “Glafkos çok bonkör çıktı… Exxonmobile Qatar petroleum sondajı 5 ila 8 trilyon ayak küp arasında doğal gaz rezervleri bulundu… Şu ana kadar Kıbrıs Münhasır ekonomik bölgesinde bulunan en büyük, son 3 yılda dünyada bulunan büyük rezervlerden biri… Exxon Mobile yeni planlara yöneliyor…”
Alithia gazetesinin diğer bazı haber başlıklarıysa şöyle:
- İşverenler ve sendikalar arasında YESİ’ye ilişkin anlaşma imzalandı…
- Agrelliden sonra barikatta domates dolusu bir K/Türk aracı daha yakalandı…
- Gençlere uyuşturucu satan bir kişi tutuklandı…
- Limasol ile Baf’ta karnaval ritmleri coşturdu…

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

05 Ekim
Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.
12:12
04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Tüm haberler

Video on Demand