08.02.19 basın özetleri


Filelefteros gazetesi ana haberini “ Kapılar yolsuzluklara açık…” başlığı altında veriyor. Gazete, Avrupa Konseyi’nin Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu GRECO’nun bugüne kadar Kıbrıs Cumhuriyeti’ne Adalet alanında yaptığı dört tavsiyenin hiçbirinin uygulanmadığını, GRECO’dan adaya gelen araştırma kademesinin bugün Yüksek Mahkemeyle yapacağı görüşmelerin belirleyici olacağını yazıyor. GRECO Komisyonu Yürütme Müdürü Gianluca Espozito Meclis’te yaptığı konuşmada, “hiçbir ülke yolsuzluğa karşı bağışık değildir, Kıbrıs da öyle” dedi ve 2019 yılının sonuna kadar Kıbrıs’a yolsuzluğa karşı mücadeleyle ilgili verilen 16 tavsiyeyi de yerine getirmesi gerektiği mesajını verdi. Rspozito şöyle devam etti: Kıbrıs GRECO’nun 16 tavsiyesinden sadece ikisi konusunda harekete geçti ama onları da tam olarak yerine getirmedi. GRECO’nun araştırma kademesi bu kez Kıbrıs’a Yargı alanında Avukat Nikos Kliridis’in ortaya koyduğu ve kardeşi Başsavcı Kostas Kliridis’in de desteklediği Yüksek Mahkeme yargıçlarını suçlayıcı iddialardan sonra AKEL milletvekili İrini Haralambidu’nun GRECO’ya başvurması üzerine olayı yerinde araştırmak üzere geldi.
GRECO’nun gönüllü bir uygulama olduğuna ancak tavsiyelerinin uygulanmasının zorunlu olduğuna dikkat çekerek Yargıya ilişkin bugüne kadar yaptığı ve hiçbirinin uygulanmadığı tavsiyeleri şöyle sıraladı:
- Yargıçların eğitimi…
- Yüksek Yargı Kurulunun seçilmesinde Adaletin bağımsızlığının sağlanması…
- Deontoloji Kurallarının belirlenmesi…
- Yargıçlarda terfi ve atamalar…
GRECO’nun araştırma kademesinin sözcüsü bu tavsiyeler 2019 yılı içinde yerine getirilmediği takdirde bunun yaptırımları olacağını, bu durumun ise ekonomiye yansıyacağını söyledi ancak Kıbrıs’ta durumun henüz o safhada olmadığını belirtti.

Haravgi gazetesi “Altın Vize Cumhurbaşkanından, gökdelen damattan…” başlığı altında verdiği haberinde, Bakanlar Kurulunun kısa bir süre önce, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in damadı Yannis Mısırlı’nın inşaat şirketi İmperio Properties tarafından inşa edilen Promsyabank Kulesi adlı binada çalışmalarını yürüten Rusya’nın 9 numaralı en zengin adamı Victor Picukof’a altın pasaport vermesi olayını konu alıyor. Gazete hızlı bir süreç izleyen pasaport alma işlemlerini Nikos Anastasiadis ve Ortakları Hukuk Bürosunun üstlendiğini yazıyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kıbrıslı iki liderin görüşmesinde ana konuları siyasi eşitlik ve güvenlik oluşturacak… DHA haber ajansının verdiği bir habere göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis BM GS Kıbrıs sorunu özel danışmanı Ceyn Hol Lut’un hazırladığı belgede Türk tarafının güvenlik ve siyasi eşitlik konularında geri adım atmasını istiyor. DHA’ya göre ortak bir belgenin hazırlanması üzerinde çalışırken iki liderin müzakerelerin başlamasının programlandığı Haziran ayına kadar süreci canlı tutmak istediği değerlendirmesini yaptı.
- KİPE’nin verdiği bilgilere göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı ile yapması beklenen görüşmede iki taraf arasında üzerinde anlaşmaya varılmış olan, yakınlaşmalar, uzlaşılar ve üzerinde farklı düşünülen noktalardan oluşan üç bölümlü bir belgenin hazırlanması önerisini öne sürmeyi düşünüyor.
Hükümet kaynakları, Kıbrıs Türk tarafının veto hakkına sahip olma konusundaki ısrarını örnek vererek böyle bir belgenin önemine vurgu yaptı. Hükümet kaynakları başta/ yakınlaşma sağlanan noktalarda veto hakkının yer almadığını, Mustafa Akıncı’nın Cenevre’de bu konuyu aniden gündeme getirdiğini belirtti.
Aynı kaynaklar iki liderin BM’in Kıbrıs temsilcisi Elizabeth Spehar vasıtasıyla görüşme hakkında bilgilendirildiğini ve iki liderin görüşmesinin Spehar’ın evinde yapılması olasılığının mevcut olduğunu söyledi.
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün gece Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile yaptığı bir telefon görüşmesiyle Başbakanın Türkiye ziyaretinin sonuçları hakkında bilgilendirildi.
Cumhurbaşkanı bu arada bugün Kıbrıslı Rum parti liderlerini Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler ve Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı’yla yapacağı görüşmenin yarattığı beklentiler hakkında bilgilendirecek.

Alithia gazetesinin ana haberi A gribi patlamasının toplumda yarattığı endişelere ilişkin.
Gazetenin başlığı “Toplum panikte… Bakanlık yatıştırıcı… Yetkililere göre grip geriliyor…”.
Alitia’ya göre Sağlık Bakanı Konstantinos İoannu’nun salgın boyutlarına ulaştığını bildirdiği A gribi vakaları halkta panik yarattı. Gripten ölenlerin sayısı 7 oldu. Özellikle 34 yaşındaki Larnakalı, bir çocuk sahibi Stavros Yeoryiu’nun herhangi bir sağlık sorunu olmadığı halde gripten ölmesi olayı, hastanelerde tedavi almakta olan hastaların 40’ı bulduğu haberinin üzerine gelince, ardından özelde grip aşılarının tükendiği, devlet hastanelerinde ise sadece 1000 grip aşısının kaldığı öğrenilince halkın endişeleri daha da büyüdü. Yunanistan’da şu ana kadar A gribinden ölenlerin sayısı 39’u, Romanya’da ise 91’i buldu.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Kudret Özersay Maronit köyü Karpaşa’da daha önce Türk ordusu tarafından kullanılmakta olan 18 evin boşaltıldığını ve Haziran ayına kadar sahiplerine teslim edileceğini açıkladı. Özersay’ın yaptığı açıklamaya göre Karpaşa köyünde de Kormacit modeli izlenecek, Asomatos köyünde askerlerin sayısı azaltıldı, kilise ve yandaki binada tamirata başlandı ve Aya Marina Köyünün eski sakinlerinin evlerine yerleşme başvuruları da olumlu karşılanacak.

- Alitia gazetesindeki bir başka haberde 19 Mart tarihinde Pile Köyünde Peace and Sport uluslararası örgütün düzenlediği iki toplumlu spor organizasyonunda Monaco Prensi Alberto ve muhtemelen iki toplum lideri de yer alacak. Etkinlikte Nea Salamina ve Mağusa Türk Gücü takımları arasında dostluk karşılaşması yer alacak.
- Lise ve üniversite öğrencileri sokakta… Öğrenciler Eğitim Bakanlığının sınav sistemiyle ilgili yürütmelerini protesto için dün sokaklardaydı. 21 bin 348 lise öğrencisinden 6 bin 556’sı sınıfları terk etti.

Politis gazetesinin de ana haberi A gribiyle ilgili gelişmeler.
Başlık: Bir grip aşısı yüzünden halk panik içinde… Önümüzdeki hafta 5 bin aşının gelmesi bekleniyor…
Politis gazetesi A gribinden dolayı yaşanan ölümler ve grip aşılarının tükenmesi nedeniyle halkın endişelendiğini yazıyor. Gazeteye göre sağlık durumu yüksek risk taşıyan hastalara bile aşı yapılamadığını, bunun ise halktaki endişelerin büyümesine neden olduğunu yazıyor. Poltiis’e göre önümüzdeki hafta İngiltere ve Almanya’dan 5 bin aşı gelecek. Sağlık Bakanlığı Devlet hastaneleriyle işbirliği içinde A gribi virüsüyle mücadele ve yayılmasını önleme eylem planı hazırladı. Devlet hastaneleri doktorları ve sağlık çalışanları devlet hastanelerindeki yetersizliklerin ciddi sorunlara yol açtığını söylüyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Avrupa Komisyonu Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu GRECO çeşitli konularda tavsiyelerde bulundu. Milletvekilleri tavsiyeleri yerine getirmekte tembellik yapıyor, yargıçlarsa isteksiz görünüyor…
- Lise öğrencilerinin üçte biri dün sınıfları terk etti… Eğitim Bakanı öğrencilere mitinglerle diyaloğa yardımcı olmuyorsunuz mesajını verdi.
- Bu yılki kış öpücüğü haketti…1901’den bu yana yaşanan dördüncü en iyi kışı yaşıyoruz. Yağış oranı yüzde 46’ya ulaştı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

02 Aralık
İlköğretim Öğretmenler Sendikası, okullarda yapılan yeni saldırılardan dolayı öfkesini ifade etti.
15:55
Koronavirüsün Omikron varyantının ilk vakası Yunanistan’da tespit edildi.
15:54
Bu sabah Deftera İlkokulu’nda yangın çıktı.
15:53
Dün gece Purnara mülteci kampında ciddi olaylar yaşandı.
15:52
Baf: 13. Zakaki İlkokulu’nda gece yarısından sonra bomba patladı.
15:51
Papa Francis yarın Kutsal Başpiskoposlukta Kıbrıs’ın Başpiskopos’u Hrisostomos ile görüşecek.
15:49
Bakanlar Kurulu, koronavirüsün yayılmasının engellenmesi için yeni tedbirler alınmasına karar verdi.
15:47
Papa Francis’in Kıbrıs ve Yunanistan ziyareti için koronavirüse karşı mümkün olan tüm tedbirler alındı.
15:42
Papa Francis'in Kıbrıs ziyareti çerçevesinde yetkililer olağanüstü güvenlik tedbirleriyle tetikte bulunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı, aşılamanın zorunlu olmasına yönelik yasal çerçeve konusunda Başsavcı’dan uzman görüş bekliyor.
15:37
Kıbrıs Cumhuriyeti’ne giriş yapan 12 yaşından büyük kişilere zorunlu PCR tahlili yapılmasına karar verildi.
15:35
Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki 5. parsel için ExxonMobil ve Qatar Petroleum ortaklık şirketine lisans verildi
15:33
Tüm haberler

Video on Demand