basın özetleri 28.02.19

Politis gazetesinin ana haberi “Ya Yargıçlar Konseyi genişletilir ya da Yargı dibi boylar…” başlığı altında Adalet Bakanı İonas Nikolau’nun dün Meclise sunduğu AB Yolsuzlukla Mücadele Konseyi GRECO’nun talimatları ışığında Adalet Sisteminde yapılması gereken değişimlerle dair raporuyla ilgili gelişmeler. Yargıçlar Konseyi genişletilmediği takdirde Yargının dibi boylama riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten İonas Nikolau milletvekillerinden, Greco’nun talimatlarının yerine getirilmesi maksadıyla Nisan ayında Meclise sunulacak olan gerekli yasa tasarıları ve düzenlemeleri onaylamasını istedi. Bu arada “Dibi zaten boylamışız” diyen Avukatlar Barosu Başkanı Doros İoannidis konuyla ilgili dünkü açıklamasında milletvekillerine çağrıda bulunarak yeni yasa tasarıları ve düzenlemelerine hazır olmaya çağırdı. Doros İoannidis Yargıçlar Konseyinin genişletilmediği takdirde Yüksek Mahkeme yargıçlarıyla özdeş olmaya devam edecektir” dedi.

Politis gazetesinin bazı diğer haberleri de şöyle:

-        BM Güvenlik Konseyi 2015 Güven Artırıcı Önlemler anlaşmasının hayata geçirilmesi kararını selamladı. BM Güvenlik konseyi, yaptığı yazılı bir açıklamayla iki toplum liderinin evvelsi gün yaptıkları görüşme ile Güven Artırıcı Önlemlerle ilgili kararlarından dolayı memnuniyetini ifade etti. Güvenlik Konseyi iki tarafı, statükonun kalıcı olmadığına vurgu yaparak temel konularda yakınlaşma sağlanması için çalışmaya başlamaya teşvik etti. Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs sorunuyla ilgili yaptığı son açıklaması 15 Mayıs 2015’te Anastasiadis-Akıncı arasındaki görüşmelerin başlamasını selamlamak için yapılmıştı.

-        Elizabet Spehar Slovakya Büyükelçiliğinin Ledra Palas’ta Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk partileri için düzenlediği kokteylde konuşurken Nikos Anastasiadis ile Mustafa Akıncı’yı BM GS Kıbrıs geçici özel danışmanı Ceyn Hol Lut ile işbirliği yapmaya çağırdı. Spehar bu temasların sonuçlarının Kıbrıs ve müzakerelerin devamı için kritik rol oynayacağına vurgu yaptı.

Filelefteros gazetesinin ana haberini “Glakos Tanrıdan nimet” başlığı altında veriyor. Münhasır Ekonomik Bölgesinin Glafkos noktasının devam vadeden bir doğal gaz yatağı olduğunun vurgulandığı haberde şöyle yazıyor: Bugün öğleden sonra Enerji Bakanlığı ve Exxon Mobile-Qatar Petroleum tarafından Lefkoşa ve ABD’de, Kıbrıs Cumhuriyeti Münhasır Ekonomik Bölgesi dahilindeki/ bulunan üçüncü doğal gaz yatağı Glafkos’a ilişkin ilk resmi açıklamalar yapılacak. Glafkos’taki sondaj çalışmaları Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki sekizinci sondajı oluşturuyor. Sekiz çalışmadan dördü başarısızdı. Afrodit, Kalipso ve Glafkos’ta memnuniyet verici miktarlara sahip yataklar keşfedildi, bir tanesinde ise ticari açıdan verimli olmayan bir doğal gaz yatağı bulundu.

Filelefteros yine ilk sayfasında verdiği bir diğer haberinde Britanya’nın, İsviçre, Şili ve Ferroe Adaları ile yaptığı ticarı ikili anlaşmalarda, Kıbrıs’taki üslerini AB müktesebatı dışında tuttuğunu bildiriyor. Gazete bu durumun gerek Kıbrıs’ın AB üyesi olma anlaşmasına gerekse de Britanya’nın AB’nden ayrılma anlaşmasına aykırı olduğuna dikkat çekiyor. Konuyla ilgili olarak, Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Komisyonu Britanya’dan açıklamalar istedi. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ve AB Mişel Barnie Londra’ya Brexit müzakereleri sorumlusu Stivın Barkley vasıtasıyla konuyla ilgili nota ulaştırdı. Londra cevap olarak yanlış yapılmış olduğunu açıkladı.

Gazetenin diğer bazı haberleriyse kısaca şöyle:

-        Meclise sunulan bir yasa tasarısı kabul edildiği takdirde, uygulanmaya başlandıktan sonra, ırkçı ve yabancı düşmanı yayınların yer aldığı veb sitesi ve sayfaları, Kıbrıs’ta yaşamakta olan sahipleri tarafından, erişilemez olup mahkeme kararnamesiyle kapatılabilecek.

-        Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Eski Lefkoşa’nın yenilenmesini amaçlayan bir pilot program üzerinde çalışıyor. Bu programa göre eski Lefkoşa’da 691 Kıbrıs Türk evi bulunuyor. Bunların bir bölümü dahi restore edildiği takdirde kentin görünüşü değişecek. Binaların bazıları muhteşem bir mimariye sahipken, bazıları da restore edildiği zaman gerçek birer gurur kaynağı olacak.


Haravgi gazetesi ana haberini “BMGK, taraflara, özlü konular üzerinde çalışmaları için çağrı yaptı” başlığı altında Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelere ayırmış.

Gazete şöyle yazıyor:

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ASTRA Radyosunda Anastasiadis – Akıncı görüşmesinin sonuçlarını değerlendirirken Kıbrıs sorununda mevcut olan durgunluk Cumhurbaşkanının ve bazılarının daha işine geliyor, dedi.

Açıklanan Güven Artırıcı Önlemleri olumlu bulduğunu ifade eden Adros Kiprianu işin özünün Kıbrıs sorununun nasıl çözülebileceğinin olduğuna dikkat çekti ve “Nikos Anastasiadis ufukta görünen ilk başarısızlık belirtisiyle Kıbrıs Türk Liderini suçlamaya başladı bile” dedi. AKEL Genel sekreteri “Sayın Akıncı desantralize federasyon fikrini tarışmaya itiraz etmediyse de, bu durumda bile, Kıbrıs Türk tarafının her kararda olumlu oy hakkını koruması gerektiğinde ısrarlıydı” dedi. Bununla birlikte aynı saatlerde, Kıbrıs Türk kaynaklarından verilen haberlere göre, Mustafa Akıncı merkezin yetkileri istediği kadar sınırlansın, bazı yetkiler yine merkezde olacak. Önemli olan merkezde kalacak olan bu yetkilere ait kararların ne şekilde alınacağıdır” diyordu. Yani Sayın Akıncı, Cumhurbaşkanının açıkladığı gibi her konuda katılım değil, sonuç verici katılım talep ediyor.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu yarın sabah saat dokuzda yapılacak olan Ulusal Konsey toplantısında Cumhurbaşkanı tarafından “desantralize fikri” etrafında bilgilendirilmeyi beklediğini söyledi.

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu ise dün yaptığı açıklamalarda Cumhurbaşkanının desantralize federasyon fikri konusunda ilk bilgilendirdikleri Ulusal Konsey üyeleriydi. Konu kamu oyuna yansımadan ve Kıbrıs Tğrk Liderinin önüne konmadan önce ilk bilgilenenler onlardı” dedi. Hükümet Sözcüsü bütün bu tartışmaların sebebinin federal sistemin işlevselliğini sağlamak olduğunu savundu. Prodromu “Cumhurbaşkanının da söylediği gibi desantralizasyo, devletin üç temel sütunu ve Avrupa ile ekonomi konuları hariç, tüm diğer alanları kapsıyor” dedi.

Gazetenin diğer haber başlıklarından bazıları:

-        BMGK görüşmeyi ve Güven Artırıcı Önlemleri selamladı…

-        Okullarda öğrenci şiddeti sınırı aştı…

-        Lefkoşa Belediyesinin tehlike arz eden çöküş noktasında olan binalar konusundaki sorumlulukları araştırılıyor…

-        Limasol Karnavalı yağsa da gürlese de olacak… Kent bugünkü açılış törenlerine hazır…


Alitia gazetesi de ana haber olarak, bugün öğleden sonra Kıbrıs’ın Münhasır Bölgesindeki Glafkos noktasında yapılan sondaj çalışmalarının sonuçları hakkında yapılacak olan resmi açıklamaları veriyor.

Gazetenin başlıkları şöyle: “Glafkos gülümsüyor… 10. Parseldeki sondajların sonuçlarıyla ilgili gerçekleri öğrenmenin vakti geldi… 10. Parselde yapılan sondaj çalışmalarının sonuçlarının yanısıra, geleceğe dair gelişmeleri etkileyecek olan keşfedilen doğal gaz yataklarının, devletin de tahminlere ve maliyete ilişkin görüşleri de hesaba katılarak, ticari açıdan ne denli verimli olduğudur…”

Filelefteros’un diğer bazı haberleriyse şöyle:

-        Doktorlar Birliği Delloite’un söylediklerini duymamış gibi… başlığı altında Delloite denetim şirketi Delloite’un Doktorlar Birliği ile Sağlık Bakanlığı arasında arabuluculuk yapan tarafın kendisi olduğunu ve her iki tarafın da bundan haberdar olduğunu ifşa eden açıklamasından sonra Doktorlar Birliği “sağır” tavrı izliyor. Tek istisna Birliğin Basın Sözcüsü Vasos İkonomu. Vasos İkonomu yaptığı açıklamada ben Bakanı sahte evrak düzenlemekle suçlayan açıklamayı yapan Marios Karaiskakis’in yerinde olsam Bakandan özür dilerdim” dedi. Bu arada dün iki taraf arasında yapılan görüşmelerde ihtilaf noktalarından bazılarında çözüme ilişkin gelişmeler kaydedildi, diye yazıyor.

-        Kültür Teknik Komisyonu eş başkanı Andrulla Vasiliu, Anastasiadis-Akıncı görüşmesinde Güven Artırıcı Önlem olarak Kıbrıslı Rumlara ait 210 sanat eserinin sahiplerine iade edilmesi kararı kapsamında yer alan eserlerin Mağusalılara ait resim tabloları olduğunu açıkladı.

-        Gece yarısından sonra havlayan köpek, Mahkeme kararıyla, sahibine pahalıya mal olacak. Köpeğin sahibi 400 avro para cezasının yanısıra mahkeme masrafları olarak 150 avro da ödeyecek.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Türkiye, Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili başkanlık açıklamasını reddettiğini açıkladı.
13:51
Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi.
13:50
23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Tüm haberler

Video on Demand