Türkiye geniş çaplı tatbikatla güç gösterisi yapmaya çalışıyor.

Exxon Mobil şirketinin, Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde bulunan ‘Glafkos’ parselindeki araştırmalarının sonuçlarını açıklamasından 1 gün önce,

Türkiye, Kıbrıs ve Yunanistan’ın yetki alanı olan bölgeleri yasa dışı bir şekilde bağlayarak ve çok taraflı, geniş çaplı askeri tatbikata başlayarak, güç gösterisi yapmaya çalışıyor. ‘Mavi Vatan’ adındaki 10 günlük tatbikat çerçevesinde, 100’ün üzerinde savaş gemisi, Kara Deniz’i, Ege’yi ve Doğu Akdeniz’i çevreleyen tüm deniz bölgesine yerleştirilecek. Tatbikat, savaş uçaklarının, helikopterlerin, deniz kuvvetlerinin, dalgıçların ve sahil güvenliğin bir bölümünün katılımıyla, denizde, havada ve karada gerçek mermilerle yapılacak. Ankara, yayınladığı yasa dışı Navtex ile, Kastellorizo adasının kıta sahanlığı, Rodos adasının güneydoğusu ve Kıbrıs Münhasır Bölgesi’nin bir kısmı dahil olmak üzere, Doğu Akdeniz’de ve Akdeniz’in güneydoğusunda bulunan bölgeleri bağladı. Türkiye medyasında yer alan bilgilere göre, tatbikatın amacının, Kıbrıs’a, Yunanistan’a, İsrail’e ve Ankara’nın Doğu Akdeniz’deki enerji çıkarlarına şüpheyle bakan herkese net mesaj verilmesi olduğu belirtildi.

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Türkiye’nin bugün başladığı geniş çaplı tatbikat ile, iç cephelere seçimlerden dolayı mesaj göndermeye çalıştığını ifade etti. Prodromos Prodromu, kurumumuza yaptığı açıklamada, Ankara’nın bir noktada, güçlü bir devlet olarak, bölgede işbirliği içinde olmasının çıkarına olduğu mesajını alacağını dile getirdi. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, ne yazık ki Türkiye dışındaki tüm komşu devletlerle yürüttüğü ilişkileri aracılığıyla gönderdiği mesajların, işbirliği ve karşılıklı fayda mesajları olduğunu sözlerine ekledi. Mısır, İsrail, Filistin, Lübnan ve Ürdün ile olan işbirliklerini örnek olarak gösterdi. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurduğu işbirliklerinin, tüm devletlerle karşılıklı saygı ve uluslararası hukuk temelinde karşılıklı yarar mantığıyla, uluslararası alanda faaliyet gösterdiğinin kanıtı olduğunu vurguladı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:55

Son Haberler

19 Haziran
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Toplum içindeki koronavirüs bulaşı düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor.
10:11
18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Tüm haberler

Video on Demand