basın özetleri 27.02.19Politis gazetesi haberini “Lut’u beklerken Güven Artırıcı Önlemler konusunda ilerlediler" başlığı altında veriyor. Gazete haberinde “iki liderin uzun zaman önce üzerinde anlaştıkları mobile telefon ve elektrik bağlantılarını uygulama kararı alıp, listeye başka konular da ekleyerek güven artırıcı önlemler konusunda ilerleme kaydettiler. Genel çizgileriyle olumlu olarak değerlendirilen Nikos Anastasiadis ile Mustafa Akıncı’nın görüşmesinde özde desantralize federasyon önerisine odaklanıldı. İki lider ilkesel olarak konu üzerinde anlaştıktan sonra etkin katılım konusunu ele aldılar. Toplum liderlerinin görüşme sürecinin devam edip etmeyeceği konusunda bir açıklama yapılmadı ama bunun BMGS’nin Kıbrıs sorunu ile ilgili danışmanı Ceyn Hol Lut’un görüşmelerinin sonuçlarına da bağlı olduğu vurgulanıyor” diye yazıyor. Kıbrıs Türk Lideri Nikos Anastasiadis ile görüşme olasılığını açık bıraktı.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Lefkoşa, Uluslararası Adalet Divanında alınan Mauritius Cumhuriyeti’yle ilgili karara ilişkin Başsavcı Kostas Kliridis’in, açıklamalarından sonra bayram ediyor. Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarındanki İngiliz üslerinin kapatılması konusunda Türkiye’nin de imza atması gerektiğini unutuyorlar.
- Eğitim alanında yeni kara bulutlar… Eğitim sendikaları Eğitim Bakanlığını, çalışma koşullarıyla ilgili birtakım noktaların açıklığa kavuşturulmaması halinde, yeni bir krizle tehdit ediyor.
- Sağlık Sigortası Kurumu Doktorlar Birliği ile Ulusal Sağlık Sistemi aile doktoru statüsüne ilişkin düzenlemeler konusunu yeniden ele almak üzere bugün tekrar masaya oturuyor.Alithia gazetesi “Güven Artırıcı Önlemlerde anlaştılar, özde uyuşamadılar… Kıbrıslı Türklerin olumlu oyu Desantralizasyona fren koyuyor - Güvenlik ve garantiler meseleleri referans koşulları konusunda anlaşmaya varılmasına engel. Mobile telefon konusuna ortak çözüm bulundu, elektrik bağlantısı kalıcılaştırılacak, 1974’ten sonra kuzey bölgelerinde kalmış 200 Kıbrıs Rum sanat eseri iade edilecek” başlığı altındaki haber özetinde şöyle yazıyor:
Nikos Anastasidis ile Mustafa Akıncı’nın görüşmesi iki tablolu  bir görüşme olarak da nitelendirilebilir. Büyük tablo Nikos Anastasiadis’in desantralize federasyon önerisi hakkında iki liderin yaptığı tartışmaya, referans şartlarına ilişkin konulara dair. Bu çerçevede iki tarafın uyuşmazlıkları bir kez daha teyit edildi. Bu durum en azında şimdilik referans şartlarında anlaşmaya varmanın mümkün olmadığını gösteriyor. Küçük tablo ise Güven Oluşturma Önlemlerindeki ilerleme ve iki liderin resmi olmayan görüşmelerinin devam edeceğine ilişkin açıklama. İki liderin ortamın iyileştirilmesine dair niyetlerini ortaya koyan bu durum, küçümsenemeyecek olmasının yanısıra, ilerdeki gelişmelerde de katalizör rol oynayabilir.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Uluslararası Adalet Divanının Mauritius Cumhuriyetine ilişkin tavsiye görüşü/ Kıbrıs’ta memnuniyet yarattı. Politikacı, hukukçu ve uluslararası ilişkiler uzmanları,/ siyasi liderlik tarafından ilgili bir karar alındığı takdirde,/ Lefkoşa’nın İngiliz üslerinin adadan uzaklaştırılmasına yönelik argümanlarına destek veren bir silah değerinde olduğu belirtiliyor.
- Üzerinde silah ve kurşunlar bulunan ve adanın kuzeyinde uyuşturucu davası nedeniyle aranan Kürt asıllı 27 yaşındaki bir kişiyle, soygun nedeniyle aranan Suriyeli bir şahıs polis baskını sonucunda yakalandı.
- Eski Lefkoşa’nın İpokratus sokağındaki iki katlı terk edilmiş eski bir bina dün sabah şiddetli yağmurların etkisi sonucunda çöktü. Lefkoşa’da benzeri daha pek çok binanın bulunması risk yaratıyor.
- Beklenen Brexit 2019’da Kıbrıs turizminde belirsizliklere neden oluyor. Kıbrıs turizmi için risk teşkil eden sebepler arasında, rublenin avro karşısında değer kaybetmesi ve Türkiye, Mısır gibi ülkelerin turizm alanında yeniden oyunda yer alma çabaları da bulunuyor.


Haravgi gazetesinin de ana haberi iki toplum liderinin dün bir araya gelmesi…
Ana haberini “Güven Artırıcı Önlemler ve izahatlarla sınırlı kaldılar…” başlığı altında veren
Haravgi şöyle yazıyor:
İki liderin dünkü görüşmesinin sonucu, Kıbrıs sorununa çözüm arama müzakerelerinin yeniden başlaması için düğüm noktasının hemen çözülmesini bekleyenleri hayal kırıklığı yarattı. Ne öze ne de müzakerelerin başlama tarihine ilişkin olarak.
Nikos Anastasiadis’in açıklamalarından çıkan sonuç, Mustafa Akıncı’nın, oluşturucu eyaletlere verilecek yetkiler üzerinde anlaşmaya varılsa bile her alınan kararda Kıbrıslı Türklerin bir olumlu oy hakkına sahip olması noktasında ısrar etmesi nedeniyle, desantralize federasyon konusunda hiçbir gelişme kaydedilemediğidir. Cumhurbaşkanı açıklamasında “yetki desantralizasyonu hakkındaki görüşlerimi açıkça ortaya koydum. Bütün konularda değil ama Kıbrıslı Türklerin yaşamsal çıkarlarının söz konusu olduğu durumlarda Kıbrıslı Türklerin olumlu oy kullanma hakkına sahip olacaklarını söyledim” dedi. Kıbrıs Türk toplumundan alınan bilgilere göre ise Mustafa Akıncı merkezi hükümette kalacak yetkiler konusunda “eşit katılım” ilkesinde ısrar etti. Anastasiadis Mustafa Akıncı’nın güvenlik ve garantiler konularında Türkiye’nin görüşlerini benimsediğini de açıkladı. Anastasiadis görüşmenin sonucunun “çıkmaz” anlamına gelip gelmediği şeklindeki bir soruya ise “desantralize federasyon meselesinin ileriki görüşmelerde yapılacak tartışmalarda açıklığa kavuşabileceğini” söyledi ve “yaratıcı ve sonuç verici bir diyaloğa başlamamıza olanak verecek referans şartlarının oluşturulması için canla başla çalışmak konusunda anlaştık” dedi. Anastasiadis Kıbrıs Türk lideriyle görüşmesinde Kıbrıs Türk tarafının ortama zarar veren davranışlarını da ortaya koyduğuınu söyledi ve buna Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki ihlallerini, Strovilya ve Denya olaylarını örnek verdi.
İki tarafın üzerinde anlaştığı Güven Artırıcı Önlemler konusundaki noktalar, BM tarafından yapılan/ görüşmeyle ilgili açıklamanın en büyük bölümünü oluşturuyor. Açıklamadaki bilgilere göre uzun süre önce alınmış bir karar olan, iki taraf arasında elektrik ve mobile telefon bağlantısının uygulanmasına karar verildi. Ayrıca iki lider 9 bölgenin mayınlardan arındırılması ve adanın mayın bakından temiz bir bölge olması için çalışmak konusunda anlaştı. BM’in basın sözcüsünün yaptığı açıklamada Mustafa Akıncı’nın, bir iyi niyet göstergesi olarak, 1972’ten sonra Kıbrıs Türk tarafının koruması altında bulunan K/Rumlara ait 200 sanat eserinin iadesi kararını bildirdi. Basın sözcüsü aynı şekilde Nikos Anastasiadis’in de Akıncı’ya KRYK’nun elindeki 1963 öncesinin optik ve akustik kayıtlarıni Kıbrıs Türk tarafına verme kararını ilettiğini söyledi. BM açıklamasında iki liderin Kültür Teknik Komitesine söz konusu kararları hayata geçirme talimatı verdiği de yer alıyor.
AKEL iki toplum liderinin bir araya gelmesi olayını ve Güven Artırıcı Önlemler konusunda kaydedilen gelişmeleri selamladı ve önlemlerin hayata geçirileceğini umduğunu belirtti. AKEL açıklamasında, iki liderin, öze ilişkin yolun da açılması yani müzakerelerin başlaması için gerekli referans şartlarında anlaşma sağlanması umuduyla, görüşme çabalarının devam etmesi gerektiğini söyledi.

Filelefteros gazetesinin de ana haberi iki liderin dün bir araya gelmesi. Gazetenin başlığı “Kıbrıs sorunu Güven Artırıcı Önlemelerle ilerliyor… Anastasiadis ile Akıncı önlemlerde ilerleme kaydetti ama ne güvenlik ne de idare konusunda herhangi bir gelişme oldu” başlığı altında veriyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- Eski Lefkoşa sokaklarında ölüm riski taşıyan binalar… Çöken binada tesadüf sonucu kurban vermedik.
- Havada aşırı toz… Pazartesiden beri havadaki toz miktarı tehlikeli bir şekilde artıyor.
- Tseri’de direksiyonu sağa kırması sonucunda ölümcül trafik kazasına neden olan 65 yaşındaki sürücüye 6 aylık hapis ile 18 ay süreyle ehliyetine el koyma ve eksi 10 puan cezası verildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

04 Ağustos
Özel hastaneler, devlet hastanelerini baskıdan kurtarmak için belirli sayıda hastanın tedavisini üstlendi.
16:21
Kıbrıs, yangınlar konusunda Yunanistan’ın yanında bulunuyor.
16:21
Yunanistan’ın birçok bölgesinde çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.
16:20
İlaç şirketlerinin koronavirüse karşı 3’üncü doz veya takviye doz yapılmasıyla ilgili klinik çalışmaları ilerliyor.
16:11
Devlet hastaneleri ve yoğun bakım üniteleri çok büyük baskıyla karşı karşıya bulunuyor.
16:10
Basın Özetleri 04.08.2021
14:13
Kıbrıs'ta koronavirüs aşısı yaptırmış olan kişilerin sayısı 1 milyona ulaştı.
13:24
Yunanistan: Varibobi bölgesinde çıkan yangının söndürme çalışmaları devam ediyor.
13:22
Türkiye’de yangınlarla ilgili durum dramatik olmaya devam ediyor.
13:21
Kıbrıs kavurucu sıcakların etkisi altında bulunmaya devam ediyor.
13:20
Mağusa Hastanesi Müdürü: Hastanede tedavi gören hastaların %90’ı aşılanmamış.
13:19
Son 24 saatte 3 kişi koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybetti
13:18
Tüm haberler

Video on Demand