Anastasiadis-Akıncı görüşmesinde Güven Arttırıcı Önlemlere karar verildi.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı arasında dün gerçekleştirilen görüşmede, iki tarafın arasında, Kıbrıs sorunundaki esaslı konularda ve özellikle olumlu oy ile güvenlik ve garantiler konularında bulunan uçurum teyit edildi.

İki lider, şu günlerde görüşülen referans koşullarına da dahil edilen, Kıbrıs sorununun çetrefilli konularındaki tezlerinde ısrarcı davrandılar. Cumhurbaşkanı, Kıbrıslı Türk lidere merkezden uzaklaştırılmış federasyon hakkında fikirler sundu. Alınan bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Anastasiadis, devletin tek egemenlik, tek vatandaşlık ve tek uluslararası kişiliğinin yanı sıra, ekonomi ve Avrupa Birliği konularıyla ilgili yetkileri dışında kalan yetkilerde, kurucu devletler tarafından yerine getirilmesi için, desentralizasyon yapılabileceğini belirtti. Aynı kaynaklardan alınan bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Akıncı’ya Kıbrıslı Türk oyunun, topluluk için hayati önem taşıyan konularında kullanılabileceğini vurguladı. Ancak Kıbrıslı Türk liderin olumlu oy hakkını siyasi eşitlikle bağlantılandırdığı belirtildi. Anastasiadis ve Akıncı yeni bir gayrı resmi görüşme olasılığını açık bıraktı.


Birleşmiş Milletler’in resmi açıklamasına göre, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı, cep telefonları ve elektrik hattı konusunda Güven Arttırıcı Önlemler üzerinde anlaşmaya vardı. Cep telefonlarıyla ilgili Güven Arttırıcı Önlem’in uygulanması için, Avrupa’da bulunan sağlayıcılarla ayrı sözleşmeler yapılacak. Elektrik hatlarının bağlanmasıyla ilgili olarak ise, 2015’teki geçici anlaşmanın daimi hale getirilmesine ve elektrik tedarikinin ihtiyaçlara bağlı olarak herhangi bir kısıtlama olmadan yapılmasına karar verildi. İki lider ayrıca mayın bulunduğuna dair söylentilentiler olan 9 bölgenin temizlenmesi konusunda fikir birliğine vardı. Ayrıca Kıbrıslı Rum sanatçıların tablolarının geri verilmesi ve Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu arşivinde bulunan Kıbrıslı Türk sanatçılara ait 1963 öncesi ses ve görüntü kayıtlarının teslim edilmesi konusunda anlaşma varıldı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:55

Son Haberler

19 Haziran
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Toplum içindeki koronavirüs bulaşı düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor.
10:11
18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Tüm haberler

Video on Demand