basın özetleri 26.02.19

Alitia gazetesi “Çıkmaza Dönüş… Görüşmeden hiçbir beklenti yok” başlığı altında,  iki toplum liderinin bugün görüşeceği haberini, ana haber olarak veriyor.
Gazete haberinde özetle şöyle diyor:
İki toplumun liderleri Nikos Anastasiadis ile Mustafa Akıncı 2018 Nisan’ında yaptıkları görüşmede, çıkmaza götüren görüşleriyle bugün yeniden bir araya geliyorlar. İki lider 2018 Nisanından bu yana gerçek Guterez Çerçevesinin hangisi olduğu ve 6 parametre konusunda sürekli sürtüşme içindeler. Aynı sürtüşme bugünkü resmi olmayan görüşmeden bir gün önce de devam etti. Dün tarafımız “gelişme kaydedilmesi için Guterez çerçevesinin 6 parametresinin de kabul edilmesi şarttır” derken Kıbrıs Türk tarafı da “güçlendirilmiş oluşturucu eyaletlere sahip bir federasyon modeli, siyasi eşitliği ve dönüşümlü cumhurbaşkanlığını da içermelidir” dedi.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- DİSİ: Cumhurbaşkanını destekliyoruz… Andros Kiprianu İki lidere çağrı yaptı…
- Ceyn Hol Lut bugün Atina’da Yunanistan Dışişleri Bakanı Katrungalos’u görecek.
- Uluslararası Lahey Adalet Divanının Moris Adalarına ilişkin kararı Kıbrıs’ı da etkileyebilir başlığı altındaki bir haberde Alitia gazetesi, “Mahkemenin, Birleşik Krallık’ın Moris adalarındaki varlığını uluslararası hukuka aykırı bulduğu kararının, Kıbrıs’taki hukuk çevreleri tarafından, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin eline güçlü bir silah verdiği şeklinde değerlendirildiğini yazıyor.Bugünkü Haravgi gazetesi de ana haber olarak iki toplum liderinin bugünkü görüşmesini veriyor. Haberin başlığı “AKEL GS’nin çağrısı: geleceğe bakan iki Kıbrıslı olarak davransınlar…”
Haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis RİK’in birinci kanalında konuşurken, iki liderin bugün yapılması beklenen görüşmesinin belirleyici öneme sahip olduğunu, çünkü bu görüşmeden Kıbrıs sorununa çözüm müzakerelerinin başlamasına hizmet edecek olumlu sonuçların çıkması gerektiğini söyledi. Hristodulidis “böyle olmazsa, bu tüm Kıbrıs halkı için olumsuz bir gelişme olur” dedi.
Bu arada AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün her iki lidere de seslendi ve onları “Kıbrıslı gibi hareket etmeye” çağırdı. Bir gazetecinin sorusunu yanıtlarken Kiprianu “Sayın Anastasiadis’in yarınki görüşmede neleri tartışmayı düşündüğü konusunda en ufak bir bilgilendirme yapılmadı. Tahminde bulunamam” dedi. İki lidere seslenirken “Ülkenin ve halkın geleceğine dair sorumluluklarını düşünsünler” diyen AKEL Genel Sekreteri iki lideri, müzakerelerin, Kran Montana’da kalındığı yerden ve BMGS’nin çerçevesi zemininde başlaması için gerekli olan önkoşulları yaratmaya çağırdı. Andros Kiprianu, bugüne kadar iki tarafın yaptığı açıklamalara değinirken “bunlar umuda pek yer bırakmıyor” diyerek yine de iki liderin son dönemde söylenenleri aşması umudunu ifade etti.
Bu arada DİSİ dün basın sözcüsü vekili vasıtasıyla yaptığı bir açıklamayla Cumhurbaşkanına desteğini ifade etti ve görüşmenin sonucunun diyaloğun yeniden başlamasına yönelik olumlu bir adım ortaya koymasını diledi.
Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu KYPE Haber Ajansına yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı’yla yapacağı görüşmeye, referans şartları üzerinde ve bu konuyla ilgili her noktada anlaşmaya varılması için iyi niyetle gitmeye hazır olduğunu söyledi.
Prodromos Prodromu “Cumhurbaşkanı, Sayın Akıncı’yla konuşarak bazı yanlış anlamaların ortadan kalkmasına ve yapılabilecek izahatların yapılmasına çalışacak. Cumhurbaşkanının tek arzusu Tartışabilmek, gelişme kaydetmek ve referans şartlarında anlaşmak” dedi. Prodromu tek bileşkenin Genel Sekreterin çerçevesinin altı parametresinin de kabul edilmesi olduğunu söyledi.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Uluslararası Lahey Adalet Divanı dün Birleşik Krallık’ın Tsangos Arşipelindeki üslerine yönelik, bunun Uluslararası Hukuka aykırı olduğu karar aldı. Söz konusu karar Kıbrıs’ı da etkiliyor. Hukuk Dairesi kararı inceleyip gereken girişimlerde bulunacak.
- Merkez partileri DİKO, EDEK ve Yurttaşlar İttifakı birbirlerinin açıklarını ortaya çıkarmaya devam ediyor.
- Kavo Greco’da, bölgenin Natura 2000 Ağı içinde yer alması nedeniyle, golf sahası inşaatına hayır kararı çıktı. Turistik kalkınma amaçlı projenin uygulanmasına başka yer aranmaya başlandı.

Filelefteros gazetesinin ana haberi “doğal gaza blok riski” başlığı altında. Gazeteye göre İdare Mahkemesi sondaja destek veren şirketin ruhsatını iptal edince, Aradippu bölgesinde Bakanlar Kurulunun kararıyla yapılması planlanan Halliburton doğal gaz sondaj platformlarına destek tesisleri yapılamayacak. Karar, enerji programına olası etkileri nedeniyle, Hükümette panik yarattı.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Tehditlerin gölgesinde buluşuyorlar… Nikos Anastasiadis ile Mustafa Akıncı uzun süre sonra bugün, gerek Yeşil Hattaki gerekse de Kıbrıs denizlerindeki Türk tehditlerinin gölgesi altında bir araya gelecekler.
- Cumhurbaşkanı Araplara ve Avrupalılara Türkiye’yi şikayet etti… Şarm el Şeyh’te yapılan AB-Arap Ülkeleri toplantısı sırasında Cumhurbaşkanı pek çok liderle bir araya geldi ve Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyetinin toprak ve Münhasır ekonomik bölgesindeki egemenlik haklarına yönelik müdahale ve tehditlerine vurgu yaptı.
- Bir çiftin Kıbrıs Türk tarafından getirdiği bir agrelli dolusu araca yasak ticaret gerekçesiyle el kondu. Çiftin elinde gerekli belgeler olmadığı için para cezası ödemek zorunda kaldı. Mevsimin mezesi agrellilerse imha edildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

29 Eylül
basın özetleri 29.09.22
12:59
28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Tüm haberler

Video on Demand