basın özetleri 25.02.19


Filelefteros gazetesi ana haberinde, “İşgal rejimi UNFICYP’e gönderdiği bir mektupla ayrı anlaşma talebinde bulundu… UNFICYP vasıtasıyla tanınma istiyor…” başlığı altında/ “Türk tarafı yeni bir tanınma planı devreye koydu. Ankara’nın favorisi Kudret Özersay’ın bugüne kadarki açıklamalarının gösterdiği şey uygulamaya giriyor. Türkiye’nin/ sözde devletin statüsünün yükseltilmesi ve adanın eşit ortağı olması, yani Kıbrıs Cumhuriyeti’yle aynı düzeye yükselmesi hedefine doğru hareket ettiği artık apaçık belli oluyor” diye yazıyor.
Gazeteye göre: Türk tarafı 31 Ocak tarihinde BM’e yönelik bir başvuruyla “Kıbrıs Türk tarafının defalarca UNFICYP ve Kıbrıs Türk makamları arasındaki ilişkileri bir çerçeve içine alan resmi bir anlaşma yapılması talebinde bulunduğunu” hatırlattı. Türk tarafına göre bu anlaşma bir SOFA anlaşması ya da UNFICYP ile Kıbrıs Türk tarafı arasında üzerinde anlaşmaya varılacak, karşılıklı kabul edilebilir bir başka türde olabilir. Kıbrıs Türk tarafı ayrıca UNFICYP’in misyonunun askeri güçten polis gücüne dönüştürülmesini talep ediyor. Türk tarafının BM’e yönelik belgesinde ayrıca,/ UNFICYP’in askeri güç olarak adadan ayrılmasının “BM’in son derece büyük önem ve öncelik verdiği Güven Oluşturma Önlemlerine, güzel bir örnek teşkil edeceğine” de yer veriliyor. Bunun yanısıra Türk tarafının,/ BM’in önerisi olan iki taraf arasında sorun çözme mekanizmalarının oluşturulması önerisine/ yani UNFICYP’in rolünün aşağıya çekilmesine ve sorun durumlarında adadaki iki taraf arasında doğrudan temasların yapılmasına olumlu baktığını belirtiyor. 

Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarına bakalım:
- Avrupa Komisyonunun hellimle ilgili kararını bekliyoruz… Hükümet,/ Kıbrıs’ın hellimin menşe ismi korumalı ürün olarak tescil edilmesi başvurusuna/ Avrupa Komisyonunun artık bir red veya kabul cevabı vermesi gerektiğine inanıyor.
- Peya Belediyesinde kıyılan belediye nikâhlarından belediyenin kasasına yüzbinlerce avro giriyor. Bölgenin çevre güzelliklerinin de katkısıyla başarılı nikâh organizasyonlarıyla Peya yurt dışından büyük ilgi alıyor.
- Kıbrıs Gençlik Örgütünün düzenlediği bir araştırmanın sonuçları, ülkemizin genç insanlarının stres, kaygı, endişe, hüzün ve hayal kırıklığı duyguları altında ezildiğini gösteriyor. Yardım hattı 1410’a gelen telefonların oranı bir yıl içinde %40 arttı. Kıbrıslı gençlerin büyük bir çoğunluğu uzman yardım programlarına başvuruyor.

Haravgi gazetesi “Kıbrıslı aileler sağlık masraflarıyla başa çıkamıyor” başlığı altında, Ulusal Sağlık Planı uygulamasına bir an önce başlanması gerekliliğini ana haber yapmış.
Gazeteye göre, Avrupa İstatistik Dairesinin 2017 verilerine dayalı olarak yaptığı ve kısa süre önce açıkladığı ilgili araştırmanın sonuçlarına göre/ bu bakımdan Kıbrıs AB üye ülkeleri arasında en kötü durumda bulunuyor. Ailelerin yüzde 90,2’si sağlık harcamalarını göğüslemekte ciddi zorluklar yaşıyor. Yüzde 39,4’ü çok ciddi zorluklar, yüzde 50,8’i zorluklar yaşıyor. Kıbrıslı ailelerin sadece yüzde 9,8’i sağlık harcamalarını karşılayabilecek durumda.
Haravgi gazetesinin diğer bir haberiyse şöyle:
- “AKEL, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i Kıbrıs sorununun çözümü konusunda tehlikeli siyaset yürütmekle suçluyor” başlığı altında verilen haberde, AKEL’in dün politbüro üyesi Aristos Damianos vasıtasıyla yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in şu ana kadar üzerinde anlaşmaya varılmış olan zeminin dışındaki başka çözüm biçimleriyle flört etmesi olayının Türkiye’ye, iki bölgeli iki toplumlu federasyon zemininde müzakerelerin başlatılması çabalarına çıkmaz oluşturma olanağı sağladığını savundu, diye yazıyor.
- Hangisi Anastasiadis’e değnek oluyor? Papadopulos, Sizopulos ve Lilikas arasında sert kavgalar koptu…
Dün yapılan açıklamalar ve Twitter yayınları vasıtasıyla karşılıklı suçlamalar ve kişisel saldırılarla DİKO, EDEK ve Yurttaşlar İttifakı arasında şiddetli kavgalar yaşandı. Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lilikas Alitia gazetesine verdiği röportajda, DİKO, EDEK ve DİSİ’yi Ulusal Sağlık Planının altını oymaya ve engellemeye çalıştıklarını iddia etti. Lilikas Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in tavrını bu tutumun dışında tutarak olumlu değerlendirdi. Ardından DİKO/ Lilikas’ı “Anastasiadis’e çalışmakla” suçladı. Yorgos Lilikas buna cevaben “DİKO’nun Hükümete ve DİSİ’ye hizmet ettiğini ve karşılığında çeşitli atamalar elde ettiğini” söyleyerek “Averof çalıyor, Nikolas oynuyor” dedi. Daha sonra söz dalaşına EDEK’in de devreye girmesiyle karşılıklı suçlamalar ve ifşaatlar devam etti.

Politis gazetesinin ana haberi araba tüketim vergisiyle ilgili yapılması beklenen değişiklikler.
Gazeteye göre, bugün toplanacak olan Meclis Ekonomi Komisyonu, Hükümetin teklif ettiği/ araba tüketim vergisinin kaldırılmasına karşı/ sıfıra indirilmesi önerisini tartışacak ve önümüzdeki Cuma günü Meclisin birleşik oturumuna sunacak. DİSİ ile DİKO sıfır tüketim vergisini savunurken AKEL, EDEK ve Çevreciler katmanlı vergilendirme taraftarı.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- Nikolas ile Lilikas arasında internet kavgası koptu… DİKO ile Yurttaşlar İttifakı liderleri dün internet vasıtasıyla “eli maşalı” bir kavgaya tutuştular.
- Bir süre önce Politis gazetesinin Kıbrıs Rum toplumunun şiddet gören kadınlar konusundaki “güvenlik eksikliği”ni ortaya koyan röportaj dizisinden, Hükümet konuya el atmak zorunda kaldı. Çalışma Bakanı Zeta Emilianu bugün Meclis İnsan Hakları Komisyonunu, şiddete maruz kalmış kadınlara barınak sunma rolünü üstlenecek ve güvenlik sunacak olan “Kadın Evi” projesi hakkında bilgilendirecek.

Alitia Gazetesinin ana haberi “Kanlı bıçaklı oldular… Nikos Papadopulos, Yorgos Lilikas, DİKO, EDEK, ve Yurttaşlık İttifakı arasında şiddetli kavga…” başlığı altında anladığınız gibi üç parti liderlerinin dün internet üzerinden giriştikleri birbirlerini suçlama çabaları.
- Alitia gazetesi “beklentiler düşük ama…” başlığı altındaki bir diğer haberinde iki toplum lideri Nikos Anastasiadis ile Mustafa Akıncı arasında yarın yapılması beklenen görüşmeye yer veriyor. Gazete görüşmeden beklentilerin düşük olmasına rağmen diplomatik çevrelerin öze ilişkin olmasa da genel havanın değişimine olumlu katkı yapacak bazı pozitif gelişmelerin olabileceğini ifade ettiğini yazıyor. Diplomatik kaynaklar bu görüşü, her iki liderin de üstlerine düşeni yapmak ve günümüz zorlukları ve sorunlarının aşılmasına yönelik çalışmak konusunda kararlı olmasına dayandırıyor. Aynı kaynaklar, iki liderin üstünde şu anda zaman baskısı olmadığını hatırlatarak, bunun sağladığı rahatlıkla, Kıbrıs sorununun iç boyutlarına ilişkin bazı konuları ve düşük politik öneme sahip Güven Oluşturma Önlemeleri ile Teknik Komitelerin yeniden canlandırılması gibi konuları da ele alabileceklerini bildiriyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

04 Ağustos
Özel hastaneler, devlet hastanelerini baskıdan kurtarmak için belirli sayıda hastanın tedavisini üstlendi.
16:21
Kıbrıs, yangınlar konusunda Yunanistan’ın yanında bulunuyor.
16:21
Yunanistan’ın birçok bölgesinde çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.
16:20
İlaç şirketlerinin koronavirüse karşı 3’üncü doz veya takviye doz yapılmasıyla ilgili klinik çalışmaları ilerliyor.
16:11
Devlet hastaneleri ve yoğun bakım üniteleri çok büyük baskıyla karşı karşıya bulunuyor.
16:10
Basın Özetleri 04.08.2021
14:13
Kıbrıs'ta koronavirüs aşısı yaptırmış olan kişilerin sayısı 1 milyona ulaştı.
13:24
Yunanistan: Varibobi bölgesinde çıkan yangının söndürme çalışmaları devam ediyor.
13:22
Türkiye’de yangınlarla ilgili durum dramatik olmaya devam ediyor.
13:21
Kıbrıs kavurucu sıcakların etkisi altında bulunmaya devam ediyor.
13:20
Mağusa Hastanesi Müdürü: Hastanede tedavi gören hastaların %90’ı aşılanmamış.
13:19
Son 24 saatte 3 kişi koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybetti
13:18
Tüm haberler

Video on Demand