Anastasiadis-Sisi görüşmesinde bölgesel gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Sisi arasında bu sabah gerçekleştirilen görüşmenin gündeminde, Lefkoşa-Kahire ikili işbirliği ve bölgedeki gelişmeler yer aldı.

Cumhurbaşkanı, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Mısır Cumhurbaşkanı’nın, Kıbrıs’ın Avrupa-Arap dünyası zirvesinin gerçekleşmesine yönelik katkılarından dolayı kendisine teşekkürlerini ifade ettiğini söyledi. Kıbrıs’ın aldığı inisiyatiflerle, söz konusu zirvenin toplanmasına yönelik önemli rol oynadığına dikkat çekti. Anastasiadis, görüşme boyunca Mısır Cumhurbaşkanı’nın enerji güvenliği, Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki gelişmeler ve ülkelerin egemenlik haklarının korunması gibi konulara ilgi gösterdiğini ifade etti. Mısır Dışişleri Bakanı’nın Mart ayı başlarında Kıbrıs’a gerçekleştireceği ziyaret, Kıbrıs-Mısır ikili işbirliği açısından önemli olarak niteleniyor.


Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde gerçekleştirilen Avrupa Birliği – Arap devletleri 1inci zirve toplantısına yaklaşık 50 ülkenin liderleri ve temsilcileri katılacak. Avrupa Birliği ve Arap dünyası arasındaki en büyük ortak zirve toplantısı, istikrara yatırım başlığıyla yapılıyor. Mısır Cumhurbaşkanı ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın başkanlık edeceği zirvenin gündeminde, işbirliğinin güçlendirilmesi, terörle mücadele, mülteci sorunu, ticaretin ve yatırımların gelişmesi ve enerji işbirliği yer alacak. Avrupa Birliği’nin Arap dünyasındaki ülkelerin başta gelen ticari ortağı ve en büyük yatırımcısı olduğu belirtildi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Zirve Toplantısı çerçevesinde, devlet ve hükümet liderleriyle önemli ikili temaslarda bulunuyor. Anastasiadis bugün sabah saatlerinde Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Sisi ile biraraya geldi, Pazartesi günü ise Lübnan Başbakanı Saad Hariri ve Ürdün Kralı Abdullah ile görüşme gerçekleştirecek. İkili görüşmeler ve diğer temaslar aracılığıyla, yakın işbirliği ve 3lü ortaklık ağı genişlerken, Kıbrıs’ın bölgedeki Avrupalı istikrar abidesi rolünün ve güvenlik koşullarını güçlendirebilecek bir devlet olma özelliğinin güçlendiği ifade edildi. Ayrıca Cumhurbaşkanı’nın zirve toplantısında Kıbrıs’ın iklim değişikliği tehdidiyle mücadelede, bölgedeki devletlerin siyasetlerini ve eylemlerini koordine edici rolü üstlenebileceğini söyleyeceği ve gündemdeki konularla ilgili öneriler ve tezler ortaya koyacağı belirtildi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:55

Son Haberler

04 Ağustos
Özel hastaneler, devlet hastanelerini baskıdan kurtarmak için belirli sayıda hastanın tedavisini üstlendi.
16:21
Kıbrıs, yangınlar konusunda Yunanistan’ın yanında bulunuyor.
16:21
Yunanistan’ın birçok bölgesinde çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.
16:20
İlaç şirketlerinin koronavirüse karşı 3’üncü doz veya takviye doz yapılmasıyla ilgili klinik çalışmaları ilerliyor.
16:11
Devlet hastaneleri ve yoğun bakım üniteleri çok büyük baskıyla karşı karşıya bulunuyor.
16:10
Basın Özetleri 04.08.2021
14:13
Kıbrıs'ta koronavirüs aşısı yaptırmış olan kişilerin sayısı 1 milyona ulaştı.
13:24
Yunanistan: Varibobi bölgesinde çıkan yangının söndürme çalışmaları devam ediyor.
13:22
Türkiye’de yangınlarla ilgili durum dramatik olmaya devam ediyor.
13:21
Kıbrıs kavurucu sıcakların etkisi altında bulunmaya devam ediyor.
13:20
Mağusa Hastanesi Müdürü: Hastanede tedavi gören hastaların %90’ı aşılanmamış.
13:19
Son 24 saatte 3 kişi koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybetti
13:18
Tüm haberler

Video on Demand