Anastasiadis-Sisi görüşmesinde bölgesel gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Sisi arasında bu sabah gerçekleştirilen görüşmenin gündeminde, Lefkoşa-Kahire ikili işbirliği ve bölgedeki gelişmeler yer aldı.

Cumhurbaşkanı, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Mısır Cumhurbaşkanı’nın, Kıbrıs’ın Avrupa-Arap dünyası zirvesinin gerçekleşmesine yönelik katkılarından dolayı kendisine teşekkürlerini ifade ettiğini söyledi. Kıbrıs’ın aldığı inisiyatiflerle, söz konusu zirvenin toplanmasına yönelik önemli rol oynadığına dikkat çekti. Anastasiadis, görüşme boyunca Mısır Cumhurbaşkanı’nın enerji güvenliği, Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki gelişmeler ve ülkelerin egemenlik haklarının korunması gibi konulara ilgi gösterdiğini ifade etti. Mısır Dışişleri Bakanı’nın Mart ayı başlarında Kıbrıs’a gerçekleştireceği ziyaret, Kıbrıs-Mısır ikili işbirliği açısından önemli olarak niteleniyor.


Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde gerçekleştirilen Avrupa Birliği – Arap devletleri 1inci zirve toplantısına yaklaşık 50 ülkenin liderleri ve temsilcileri katılacak. Avrupa Birliği ve Arap dünyası arasındaki en büyük ortak zirve toplantısı, istikrara yatırım başlığıyla yapılıyor. Mısır Cumhurbaşkanı ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın başkanlık edeceği zirvenin gündeminde, işbirliğinin güçlendirilmesi, terörle mücadele, mülteci sorunu, ticaretin ve yatırımların gelişmesi ve enerji işbirliği yer alacak. Avrupa Birliği’nin Arap dünyasındaki ülkelerin başta gelen ticari ortağı ve en büyük yatırımcısı olduğu belirtildi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Zirve Toplantısı çerçevesinde, devlet ve hükümet liderleriyle önemli ikili temaslarda bulunuyor. Anastasiadis bugün sabah saatlerinde Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Sisi ile biraraya geldi, Pazartesi günü ise Lübnan Başbakanı Saad Hariri ve Ürdün Kralı Abdullah ile görüşme gerçekleştirecek. İkili görüşmeler ve diğer temaslar aracılığıyla, yakın işbirliği ve 3lü ortaklık ağı genişlerken, Kıbrıs’ın bölgedeki Avrupalı istikrar abidesi rolünün ve güvenlik koşullarını güçlendirebilecek bir devlet olma özelliğinin güçlendiği ifade edildi. Ayrıca Cumhurbaşkanı’nın zirve toplantısında Kıbrıs’ın iklim değişikliği tehdidiyle mücadelede, bölgedeki devletlerin siyasetlerini ve eylemlerini koordine edici rolü üstlenebileceğini söyleyeceği ve gündemdeki konularla ilgili öneriler ve tezler ortaya koyacağı belirtildi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 19:55

Son Haberler

19 Nisan
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Dün 3 can kaybı ve 852 yeni vaka kaydedildi
09:57
18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Aşılama portalı, teknik sorunlar nedeniyle aşı randevusu alamamış 64-67 yaş arası kişiler için açıldı.
13:57
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte kaydedilen yeni vakaların sayısında patlama yaşandı
13:32
17 Nisan
Larnaka Belediye Başkanı: Larnaka kazasının Kıbrıs’ın çöplüğü değil.
16:58
Koronavirüse karşı nüfusun aşılanma çabaları, yoğun bir şekilde devam ediyor.
16:55
Tüm haberler

Video on Demand