22.02.19 basin ozetleri

Filelefteros gazetesinin ana haberi Kıbrıs Münhasır Ekonomik bölgesinin 10. Parselinde bulunan Glafkos noktasında yapılan sondaj çalışmalarından elde edilen ilk güvenilir verilerin, iyi ve kuşkusuz değerlendirilebilir olan, şu ana kadar bulunmuş en iyi doğal gaz yatağının söz konusu olduğunu gösterdiği.
Filelefteros gazetesi şu ana kadar Glafkos’ta saptanan özelliklerin Kıbrıs ve Münhasır Ekonomik bölgesine ve çevre bölgeye yapması olası önemli etkilerine vurgu yapıyor.
Glafkos noktasının iyi bir hidrokarbon yatağı oluşturması, öncelikle hem Kıbrıs’a ekonomik kazanç hem de ekonomisinin değerinin yükselmesini sağlayacak anlamına geliyor. Elde edilen yeni verilerin ikinci sağlayacağı yarar Exxon Mobile ve Qatar Petroleum şirketlerinin, Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesine olan ilgisini önümüzdeki 20 yıl içinde de gerek söz konusu yatağı değerlendirmek gerekse de çevrede yeni sondajlarla arama yapmak bakımından, çekmeye devam edeceği. Daha az ya da daha çok zengin bulunması olası yeni doğal gaz yataklarıyla birlikte, Kıbrıs’ta bir sıvılaştırma terminalinin oluşturulması için, gerekli asgari doğal gaz miktarının alt yapısı olarak, Glafkos noktası ayrıca önem taşıyor. Değerlendirilebilir bir doğal gaz yatağı olarak Glafkos daha ileri bir aşamada, yakınlarındaki çok daha küçük yatakların da çok büyük yatırımlara gerek kalmadan değerlendirilebilmesine olanak sağlayacak. Son olarak, Glafkos noktasında bulunan zengin doğal gaz yatağının jeolojik yapısı, petrol ve doğal gaz arama şirketlerinin haritalarında önemsenen özelliklere sahip olması bakımından da ilgiyi çekmeye devam edecek. Kıbrıs Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı ile ExxonMobile ve Qatar Petroleum’un,/ gazetenin elde ettiği bilgilere göre,/ gelecek hafta ortalarında eşzamanlı açıklama yapması bekleniyor.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Filelefteros “Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in AB Komisyonu Başkanı Jan Klod Yunker’e gönderdiği mektubunu ifşa ediyoruz” başlıklı haberinde Cumhurbaşkanının mektubunda “İyi yönetim, yasal güvence ve samimi işbirliği ilkeleri Komisyon’un bir an önce nihai kararını vermesini gerektiriyor” dedi ve bu durumlarda normal zaman çerçevesi 4 ile 10 ay arası iken Kıbrıs ile Hellim dosyasının üç buçuk yıldır beklediğini geçtiğini hatırlattı.
- Sayıştay roporu şok yarattı… Sayıştay Başkanı Mecliste Tapu Kadastro Dairesi ile ilgili raporunu açıklarken, “bir süre önce öldürülen bir elemanının, ölümünün ertesi günü işe kart bastığını” söylemesi dikkatleri çekti. Aynı dairenin başka yetkilileri ve elemanlarının da aynı kart basma taktiğini uyguladığından şüphe duyuluyor.
- 18 Şubat tarihinde, Sağlık Bakanı, Sayıştay Başkanı, hastane müdürü ve Filelefteros’a ulaşan “Lefkoşa Devlet Hastanesi Çalışanlarından bir grup” imzalı bir mektup,/ hastanenin bir çalışanını, hemşire, hemşire yardımcısı ve temizlik çalışanlarına cinsel tacizde bulunmak ve sataşmakla suçluyor. Mektupta önlem alınmadığı takdirde medyaya açıklama yapılacağı bildiriliyor.
- İsveç Timbro Enstitüsünün yaptığı kamuoyu araştırmasında, Avrupalı yurttaşlar, Kıbrıs’ı Avrupa’da popülist ülkeler listesinde beşinci sıraya yerleştirdi. Sonuçların açıklandığı rapora göre/ göstergeler bu yıl Kıbrıs’ın tüm AB üyesi ülkeleri arasında beşinci mutlakiyetçi popülist ülke olduğunu gösteriyor. İlk üç sırada Macaristan, Yunanistan ve İtalya var. Malta ve Birleşik Krallık ise listenin sonlarında yer alıyor.

Alitia gazetesinin ana haberi “sonuç olarak beş aylık bebek tecavüz kurbanı mı değil mi?... Doktorların sorumsuzluğu toplumu altüst etti…” başlığı altında. Gazete özetle şöyle yazıyor:
Annesinin,/ vücudunda fark ettiği çizik ve darbeler nedeniyle Makarios Hastanesine götürdüğü beş aylık bebeğin/ doktor kontrolünden sonra tecavüze uğramış olduğu açıklanınca olay toplumda şok yarattı. Dün hastane Müdürü Dr Andreas Neofitu’nun yanlış tanı konmuş olabileceğini açıklaması sonrasında Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu, Makarios Çocuk kliniği doktorlarının olayı ele alış biçimlerinin soruşturulması emri verdi.
Alitia’nın diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kıbrıs Kooperatif Bankasının iflasını araştıran üç kişilik araştırma komitesinin, ilgili raporunu, bu iş için komiteyi atayan Başsavcı Kostas Kliridis’e Mart ayının ilk günlerinde teslim etmesi bekleniyor. Komitenin raporu “Kooperatif Bankası 2013 yılından sonra kurtarılabilir miydi yoksa diyakronik skandallar sonucunda ümitsiz vaka mı teşkil ediyordu” sorusuna yanıt verecek.
- AKEL doktorların talebi üzerine Ulusal Sağlık Sistemi bütçesinin artırılmasına açık olduğunu açıkladı.

Haravgi gazetesinin ana haberi “Hellim dosyası” ile ilgili. Gazete, haberini “Hellim konusunda sorumluluklar Cumhurbaşkanlığına kadar uzanıyor…” başlığı altında veriyor.
Haravgi gazetesi başlığın altındaki haberin kısa özetinde şöyle yazıyor:
Hükümet hellim dosyasını Brüksel’de blok etmek için yapabileceği bütün yanlışları yaptı. AKEL Cumhurbaşkanlığını sorumluluk üstlenmeye çağırdı. Bundan sonraki gelişmelerde hellimin menşe ismi korumalı Kıbrıs ürünü olarak tescil edilmesinin başarılamama riski yüksek.
Haravgi gazetesi bir diğer haberinde “Bir tek Guteres çerçevesi var…” başlığını kullanıyor sevgili dinleyenler. Haberin içeriğinde Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı’nın Basın Sözcüsü Barış Burcu’nun yaptığı yazılı açıklamada “BM dahil herkes 4 Temmuz tarihli bir belgenin söz konusu olmadığını biliyor. Tek bir Guteres çerçevesi var o da 30 Haziran tarihlidir. Kıbrıs Türk liderinin daha önce de vurgulamış olduğu gibi bu çerçeve önümüzdeki gelişmelerde bir rol oynayacaksa eğer, bu, belgeye dokunulmadan ve üzerinde oynanmadan yapılmalıdır, dedi.
Gazeteye göre Barış Burcu 4 Haziran’da liderler arasında bir görüşme yapılmadığını ve müzakereciler arasında dahi ortak bir düşünce üzerinde anlaşmaya varılmadığını söyledi. Barış Burcu Kıbrıs Rum tarafının ortaya koyduğu bu tür yersiz tartışmaların Kıbrıs sorununun çözümüne katkı yapmadığına vurgu yaptı.
Haravginin bildirdiğine göre Tufan Erhürman da konuyla ilgili açıklamalar yaptı ve Kıbrıs Rum lideri zamanla oynuyor, eğer bu iddiayı yalanlamak gibi bir kaygısı varsa, Nikos Anastasiadis’in iki liderin 26 Şubat tarihli resmi görüşmesine net görüşlerle gelmesi gerektiğini söyledi.
Bu arada dün Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis devlet radyosunda yaptığı açıklamada “Bayan Lut’un 4 Temmuz belgesi hakkında bilgilendirilmesi için yapılması gerekenler konusunda doğru yönde ve doğru yolda ilerlemeye devam ediyoruz” dedi. Nikos Hristodulidis BM GS özel görevlisi Ceyn Hol Lut’un önümüzdeki hafta Yunanistan’a ardından da Türkiye’ye gideceğini bildirdi.
Haravgi gazetesinden bazı diğer haber başlıkları:
- Doktorlar Birliği, Sağlık Sigortası Kurumu be Sağlık Bakanlığı Ulusal Sağlık Sistemi konusuyla ilgili olarak zamanında anlaşmaya varmak için koşturuyor… Üçlü görüşme merakla bekleniyor…
- Ekonominin tüm dalları arasında en düşük ücretler Turizmcilik alanında…
- Mevlüt Çavuşoğlu: Türkiye olmadan Akdeniz’de hiçbir şey yapılamaz…
- Polis Gücüne ait bir çavuş üzerinde aşırı sayıda kurşunla yakalandı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

29 Eylül
basın özetleri 29.09.22
12:59
28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Tüm haberler

Video on Demand