Nikos Kotzias'ın kitabı dün akşam tanıtıldı

Eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, dün Lefkoşa Üniversitesinde “Kıbrıs 2015-2018. Kıbrıs sorununu değiştiren üç yıl” isimli kıtabının tanıtımında konuştu.
Nikos Kotzias, Krans Montana konferansında yaşananlar konusunda Espen Barth Eide’yı eleştirdi.
Eski Yunan Dışişleri Bakanı, Eide’nin Birleşmiş Milletlerin bir temsilcisi olduğunu ve kararlarını uygulamak zorunda olduğunu unuttuğunu ve kendisini bir avukat ve arabulucu zannetiğini ifade etti.
Kotzias, Krans Montana’da Eide’nin Antonio Guteres’in önünde, işgalci birliklerin Kıbrıs'tan çekilmesi gibi Birleşmiş Milletler kararlarını müzakerelerin bir parçası olarak tartışmayı reddettiğini söyledi.
Atina ve Lefkoşa arasında eşi görülmemiş bir işbirliği olduğunu belirtten Kotzias, Yunan tarafının Krans Montana’ya çalışıp iyi hazırlandığını ifade etti.
Krans Montana politikasının üç seviyesi olduğunu belirtten Kotzias, birinci olarak, Türkiye'nin Kıbrıs'a istila ve çıkarma yapma hakkı tanıyan anlaşmaların ortadan kaldırılması olduğunu söyledi. Kotzias, ikinci seviyede, istila ve garanti haklarından uzak yeni anlaşmalar yapmak olduğunu, üçüncü seviyenin ise, Kıbrıs'ı normal bir duruma dönüştürmek için bir mazeret teşkil eden şartları ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ise, 2015 – 2018 arasındaki yılların Kıbrıs sorununun bugüne kadar en belirleyici dönemi olduğunu söyledi.
Hristodulidis,Krans Montana'da müzakerelerin tarihinde ilk kez bir çözüme çok yaklaşıldığını ifade etti.
Dışişleri Bakanı ayrıca 6 Temmuz’daki akşam yemeğine değindi ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Türkiye Dışişleri Bakanına sorunları dile getirdiğini ve ondan bu sorunlar hakkında konumlarını belirlemesini istediğini, Türk Bakanın ise esnek olduklarını ifade ettiğini belirtti.
Hristodulidis, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Çavuşoğlu’na esnek kelimesinin, tutanaklara yazılamayacağını söylediğini ifade etti, ve bunun sonrasında Çavuşoğlu’nun herkesin önünde Türkiye'nin Kıbrıs'taki istila haklarından vazgeçmeyeceğini, 15 yıl boyunca bu hakkın kalması gerektiğini ve ardından durumun yeniden incelenmesi gerektiğini söylediğini belirtti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 19:55

Son Haberler

20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Tüm haberler

Video on Demand