İstifa eden çocuk doktorundan Tabipler Birliği'ne sert eleştiri.

Çocuk doktoru Alkis Papaduris, Kıbrıs Tabipler Birliği’nin Tıp Kurulu’na gönderdiği mektupla, 26 üyeli kuruldan istifa ettiğini belirterek,

Tıp Kurulu üyelerine Genel Sağlık Sistemi’ne karşı tutumlarından dolayı ciddi suçlamalarda bulundu. Alkis Papaduris, kurumumuza yaptığı açıklamada, Kıbrıs Tabipler Birliği üyelerinin, meslektaşlarını Genel Sağlık Sistemi’yle ilgili yanlış bilgilendirdiğini açıkladı. Ayrıca Tabipler Birliği yönetimini, özel çıkarları savunan kuruluşlarla işbirliği yapmakla ve Özelde Çalışan Doktorlar Birliği tarafından yönetilmekle suçladı. Papaduris, Genel Sağlık Sistemi’yle ilgili müzakerelere katılan doktorların sisteme katılmayacaklarını açıkladıktan sonra geriye kalan doktorlar için karar vermelerinin etik olarak meşru olmadığını belirtti. Genel Sağlık Planı’na katılacağını açıklayan doktorların, özel hasta bakma platformundan izole edildiğini ve böyle birşeyin şantaj sayıldığını ifade etti. Tıp Kurulu’nun takip ettiği yolun etik ve sendikal anlamda kendisini ifade etmediğini çünkü büyük çıkarların yanı sıra, tıp alanına ve Hipokrat yeminine ters politika tarafından manipüle edildiğini savunarak, tüm bunların tıp camiasının bölünmesine yol açtığını dile getirdi.


Kıbrıs Tabipler Birliği Basın Sözcüsü Vasos İkonomu, Alkis Papaduris’in istifasının şaşırtıcı olmadığını açıkladı. İkonomu, kurumumuza yaptığı açıklamada, Papaduris’in görüşlerinin bilindiğini ve saygı duyulduğunu belirtti. Konsey’in bir üyesinin daha Papaduris ile aynı görüşleri paylaştığını da ifade etti. İkonomu, bu akşam Tıp Kurulu’nun toplantı yapacağını açıkladı. Bu akşamki toplantıda, doktorların Genel Sağlık Planı’na katılması hedefiyle, diyaloğun yeniden başlaması için önerilerin sunulmasını teklif edeceğini söyledi. İkonomu, gerilla savaşının sona ermesi, doktorların öneriler sunması ve siyasi liderliğin tıp camiasına karşı kibirli davranmayı bırakması gerektiğine vurgu yaptı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:55

Son Haberler

30 Temmuz
basın özetleri 30.07.21
13:12
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
Tüm haberler

Video on Demand