Genel Sağlık Planı hakkında görüşme yapıldı.

Sağlık Sigortası Kurumu liderliğinin Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile bugün gerçekleştirdiği görüşmenin gündeminde,

Genel Sağlık Planı’nın uygulanmasının gidişatı yer aldı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Genel Sağlık Planı hakkındaki bilgilendirilmesi çerçevesinde talep ettiği toplantıya Sağlık Bakanı Konstantinos İoannu da katıldı. Toplantıda, Genel Sağlık Planı’nın uygulanma sürecinin belirlenen süre içinde sorunsuzca ilerlemesi için, son zamanlarda oluşan veriler incelendi. Ayrıca Kıbrıs Tabipler Birliği liderliğinin Genel Sağlık Planı karşısındaki tutumun da görüşüldü. Toplantının ardından açıklama yapılmadı.

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, bugün Genel Sağlık Planı’yla ilgili yapılan görüşmenin amacının, devletin vatandaşlara doğru düzeyde sağlık hizmeti sunması için, tüm tarafların koordine edilmesi olduğunu açıkladı. Prodromu, kurumumuza yaptığı açıklamada, Genel Sağlık Planı’nı zor bir iş olarak niteledi. Hükümetin başka birşey yapmak için herhangi bir sebebi bulunmadığına dikkat çekerek, bunun açıkça ortada olduğunu ve Genel Sağlık Planı’nın uygulanması için ilgili yasanın ve siyasi iradenin bulunduğunu söyledi. Hükümet Sözcüsü, Sağlık Bakanı Konstantinos İoannu’ya değinerek, gece gündüz dev çabalar harcadığını ve tüm taraflarla görüşmeler gerçekleştirdiğini bu yüzden de Kıbrıs Tabipler Derneği tarafından yapılan açıklamaların haksız olduğunu ifade etti. Tüm söylenenlerin talihsiz biz ana denk gelmesine ve açıklamaların düzeltilmesine yönelik umudunu dile getirdi.

Sağlık Bakanı, Sağlık Sigortası Örgütü ve Kıbrıs Tabipler Birliği arasında Genel Sağlık Planı’yla ilgili mutabakat muhtırası hakkında kurumumuz stüdyolarında başlayan tartışma, özelde hasta bakan doktorların temsilcisi ve kamu doktorlarının temsilcisi arasındaki çatışmaya dönüştü. Lefkoşa-Girne Tıp Derneği Başkanı Doktor Yorgos Miltiadus, kurumumuza yaptığı açıklamada, Tabipler Birliği’nin resmi kollektif organlarına hiçbir zaman mutabakat muhtırası olarak söz edilen şeyin sunulmadığını veya değerlendirilmediğini vurguladı. Bunun yeni birşey olmadığını ancak birçok kez görüşüldüğünü ve reddedildiğini ifade etti. Miltiadus, görüşülmesi gereken şeyin, şimdiye kadar anlaşmaya varılmamasının sebepleri olduğunu ileri sürerek, Tabipler Birliği’nin kimsenin Genel Sağlık Planı’nı uygulamasını engellemediğini ifade etti ve bu sistemin başarısızlığından dolayı sorumluluk amlasının söz konusu olmadığını vurguladı. Kamu Görevlileri Sendikası’ndaki tıp alanı başkanı Agathoklis Hristofidis, Tabipler Birliği’nin tezleriyle hemfikir olmadığını ve tüm argümanların çökertildiğini ifade etti. Hristofidis’in bu açıklaması, Doktor Miltiadus’un sert tepkisine yol açtı. Miltiadus ‘Kamu Görevlileri Sendikası’ndaki meslektaşımız tezlerimi anlamıyorsa gelsin kendisine açıklayalım’ dedi. Özelde Çalışan Doktorlar Birliği Başkanı Marios Theodotu, hiçkimsenin Genel Sağlık Planı’na katılımla ilgili kararını engelleyemeyeceğini söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:56

Son Haberler

24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Türkiye, Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili başkanlık açıklamasını reddettiğini açıkladı.
13:51
Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi.
13:50
23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Tüm haberler

Video on Demand