Genel Sağlık Planı hakkında görüşme yapıldı.

Sağlık Sigortası Kurumu liderliğinin Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile bugün gerçekleştirdiği görüşmenin gündeminde,

Genel Sağlık Planı’nın uygulanmasının gidişatı yer aldı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Genel Sağlık Planı hakkındaki bilgilendirilmesi çerçevesinde talep ettiği toplantıya Sağlık Bakanı Konstantinos İoannu da katıldı. Toplantıda, Genel Sağlık Planı’nın uygulanma sürecinin belirlenen süre içinde sorunsuzca ilerlemesi için, son zamanlarda oluşan veriler incelendi. Ayrıca Kıbrıs Tabipler Birliği liderliğinin Genel Sağlık Planı karşısındaki tutumun da görüşüldü. Toplantının ardından açıklama yapılmadı.

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, bugün Genel Sağlık Planı’yla ilgili yapılan görüşmenin amacının, devletin vatandaşlara doğru düzeyde sağlık hizmeti sunması için, tüm tarafların koordine edilmesi olduğunu açıkladı. Prodromu, kurumumuza yaptığı açıklamada, Genel Sağlık Planı’nı zor bir iş olarak niteledi. Hükümetin başka birşey yapmak için herhangi bir sebebi bulunmadığına dikkat çekerek, bunun açıkça ortada olduğunu ve Genel Sağlık Planı’nın uygulanması için ilgili yasanın ve siyasi iradenin bulunduğunu söyledi. Hükümet Sözcüsü, Sağlık Bakanı Konstantinos İoannu’ya değinerek, gece gündüz dev çabalar harcadığını ve tüm taraflarla görüşmeler gerçekleştirdiğini bu yüzden de Kıbrıs Tabipler Derneği tarafından yapılan açıklamaların haksız olduğunu ifade etti. Tüm söylenenlerin talihsiz biz ana denk gelmesine ve açıklamaların düzeltilmesine yönelik umudunu dile getirdi.

Sağlık Bakanı, Sağlık Sigortası Örgütü ve Kıbrıs Tabipler Birliği arasında Genel Sağlık Planı’yla ilgili mutabakat muhtırası hakkında kurumumuz stüdyolarında başlayan tartışma, özelde hasta bakan doktorların temsilcisi ve kamu doktorlarının temsilcisi arasındaki çatışmaya dönüştü. Lefkoşa-Girne Tıp Derneği Başkanı Doktor Yorgos Miltiadus, kurumumuza yaptığı açıklamada, Tabipler Birliği’nin resmi kollektif organlarına hiçbir zaman mutabakat muhtırası olarak söz edilen şeyin sunulmadığını veya değerlendirilmediğini vurguladı. Bunun yeni birşey olmadığını ancak birçok kez görüşüldüğünü ve reddedildiğini ifade etti. Miltiadus, görüşülmesi gereken şeyin, şimdiye kadar anlaşmaya varılmamasının sebepleri olduğunu ileri sürerek, Tabipler Birliği’nin kimsenin Genel Sağlık Planı’nı uygulamasını engellemediğini ifade etti ve bu sistemin başarısızlığından dolayı sorumluluk amlasının söz konusu olmadığını vurguladı. Kamu Görevlileri Sendikası’ndaki tıp alanı başkanı Agathoklis Hristofidis, Tabipler Birliği’nin tezleriyle hemfikir olmadığını ve tüm argümanların çökertildiğini ifade etti. Hristofidis’in bu açıklaması, Doktor Miltiadus’un sert tepkisine yol açtı. Miltiadus ‘Kamu Görevlileri Sendikası’ndaki meslektaşımız tezlerimi anlamıyorsa gelsin kendisine açıklayalım’ dedi. Özelde Çalışan Doktorlar Birliği Başkanı Marios Theodotu, hiçkimsenin Genel Sağlık Planı’na katılımla ilgili kararını engelleyemeyeceğini söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:56

Son Haberler

19 Ağustos
basın özetleri 19.08.22
16:30
Limasol’da denizde baygın bir halde tespit edilen şahıs, hayatta kalmak için mücadele veriyor.
15:40
Koronavirüs kaynaklı komplikasyonlar sebebiyle son hafta 65 ila 92 yaş arası 3 erkek hasta yaşamını yitirdi.
15:39
Sağlık Bakanı: Yaklaşık 3 hafta sonra koronavirüs için çıkan yeni aşı hakkında daha fazla bilgimiz olacak.
15:36
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Zaporizhia nükleer santralinin silahsızlandırılmasını istedi.
15:24
Baf’ta bir otelin havuzuna düşerek boğulan küçük Hristina’nın ölümüyle ilgli ilk veriler hukuk dairesine teslim edildi.
15:23
18 Ağustos
Menendez, Türkiye'nin ek Rus S-400 füzesavar sistemi edinme olasılığına şiddetle karşı çıkıyor
13:41
Koronavirüs pandemisinin yönetimine yönelik taslak yol haritası yarın uzmanlara sunulacak.
13:41
Rusya Ukraynalıların Guterres'in ziyareti sırasında Zaporijya'da provokasyonlar planladığını iddia ediyor
13:39
basın özetleri 18.08.22
12:54
Kabil'de bir camide bomba patlatıldı
07:08
Bulgaristan-Türkiye sınırında 105 kilo eroin ele geçirildi
07:07
Tüm haberler

Video on Demand