Karşı-Sağlık Planı hakkında anlaşmazlık.

Sağlık Bakanı’nın Ofis Koordinatörü Anastasia Anthusi, Özelde Çalışan Doktorlar Birliği tarafından, sadece özel sigorta sahiplerinin katılabileceği Özel Tıp Ağı kurulmasının,

karşı-Sağlık Planı oluşturacağını vurguladı. Anastasia Anthusi, kurumumuza yaptığı açıklamada, söz konusu ağın, Genel Sağlık Planı’nın uygulanmasını istemeyenlerin veya uygulanmasını boykot edenlerin yarattığı birşey olduğunu ifade etti. Ayrıca, söz konusu doktor grubunun, "Özel Tıp Ağı" adıyla internet sitesi oluşturarak, sağlık sektöründeki profesyönellerden Genel Sağlık Planı’na katılmayacaklarını açıklamalarını talep etmesi eyleminin yorumsuz olduğunu ileri sürdü.

Özelde çalışan Doktorlar Birliği Başkanı Haris Armeftis, Kıbrıs Tabipler Birliği ile fikir ayrılıklarının giderilmesine yönelik perde arkasında alınan inisiyatife değinerek, bu önerinin Sağlık Bakanı tarafından sunulduğunu açıkladı. Haris Armeftis, kurumumuza yaptığı açıklamada, Kıbrıs Tabipler Birliği’nin söz konusu teklifi dış danışmanı tarafından öğrendiğini ve inceledikten sonra reddettiğini söyledi. Ayrıca karşı-Sağlık Planı hazırlandığına dair suçlamaları reddederek, özelde hasta bakmaya devam etmek isteyen doktorları koordine etmek hedefiyle yapılan örgütlü bir çaba olduğunu dile getirdi. Armeftis, özelde hasta bakmaya devam edecek olan doktorların diğer sağlık personeliyle daha iyi işbirliği içinde olmasına yönelik bir çaba olduğuna dikkat çekti. Ayrıca Özelde çalışan Doktorlar Birliği’nin, özel sağlık sektörünün hastalara yönelik daha iyi hizmet kaliyesi sağlamayı amaçlayarak, perspektifle yoluna devam ettiği mesajını vermek istediğini belirtti. Haris Armeftis, uygulanacak sağlık sisteminde özel sağlık sektörünün yükünü azaltan bir denge usuru bulunmasının iyi olacağını savundu. Genel Sağlık Planı’nı devlet tekeli olarak niteleyerek, ikinci bir seçeneğin bulunması gerektiği görüşünü ileri sürdü.


Sağlık Bakanı Konstantinos İoannu, Kıbrıs Tabipler Birliği’nin çeşitli temsilcilerinin açıklamaları arasında çelişkiler ve farklılıklar bulunduğunu belirtti. İoannu, yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs Tabipler Birliği temsilcilerinin hala bugün önerilerini içeren bir belge olup olmadığı konusunda görüş ifade etmelerinin üzücü olduğunu ifade etti. Sağlık Bakanı, Kıbrıs Tabipler Birliği’nin çeşitli temsilcilerinin açıklamalarındaki çelişkilerin, en baştan beri ileri sürdüğü, liderlik adına hareket eden arabulucu tarafından belge hazırlanmasına yönelik inisiyatif bulunduğuna dair iddialarını doğruladığını dile getirdi. Gerçekte neler yaşandığının herkesin takdirine bağlı olduğunu söyledi. Sağlık Bakanı, tıp dünyasındaki bazı kişilere gösterdiği saygıdan dolayı, bu açıklaması dışında başka herhangi bir açıklama yapmayacağını vurguladı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:56

Son Haberler

01 Ağustos
Polis, son 24 saatte 72 vatandaş ve 16 iş yeri sahibi hakkında usulsüzlük kaydetti.
16:50
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Evros sınırında bir Türk'ün açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği haberini yalanladı
16:45
Orman Dairesi Müdürü: Yangın tehlikesi kırmızı alarm seviyesinde bulunuyor.
16:43
Türkiye'nin güneyinde, itfaiyeciler dev yangınları kontrol altına almak için 6 gündür mücadele ediyor.
16:39
Yetişkin nüfusun %65,3'ü aşılanmasını tamamladı.
14:34
Perdios: Ağustos ayındaki turist trafiği Haziran ayına göre biraz daha iyi olacak
14:33
Korniliou: Kıbrıs'ta özgürlük ve barış için Başpiskopos Makarios'un belirlediği yolda devam ediyoruz
14:32
Hristodoulidis: Türkiye'nin yaratmaya çalıştığı oldu bittileri engellemek için çabalar devam ediyor
14:32
AP başkanı Sassoli: Avrupa-Türkiye ilişkileri tarihsel olarak düşük seviyelere ulaştı
14:30
Genel nüfusa ücretsiz hızlı test uygulaması sona erdi
11:37
Bugün yeni sıkılaştırılmıs önlemler uygulamaya giriyor
11:37
Dün 2 can kaybı ve 527 vaka kaydedildi
11:36
Tüm haberler

Video on Demand