Karşı-Sağlık Planı hakkında anlaşmazlık.

Sağlık Bakanı’nın Ofis Koordinatörü Anastasia Anthusi, Özelde Çalışan Doktorlar Birliği tarafından, sadece özel sigorta sahiplerinin katılabileceği Özel Tıp Ağı kurulmasının,

karşı-Sağlık Planı oluşturacağını vurguladı. Anastasia Anthusi, kurumumuza yaptığı açıklamada, söz konusu ağın, Genel Sağlık Planı’nın uygulanmasını istemeyenlerin veya uygulanmasını boykot edenlerin yarattığı birşey olduğunu ifade etti. Ayrıca, söz konusu doktor grubunun, "Özel Tıp Ağı" adıyla internet sitesi oluşturarak, sağlık sektöründeki profesyönellerden Genel Sağlık Planı’na katılmayacaklarını açıklamalarını talep etmesi eyleminin yorumsuz olduğunu ileri sürdü.

Özelde çalışan Doktorlar Birliği Başkanı Haris Armeftis, Kıbrıs Tabipler Birliği ile fikir ayrılıklarının giderilmesine yönelik perde arkasında alınan inisiyatife değinerek, bu önerinin Sağlık Bakanı tarafından sunulduğunu açıkladı. Haris Armeftis, kurumumuza yaptığı açıklamada, Kıbrıs Tabipler Birliği’nin söz konusu teklifi dış danışmanı tarafından öğrendiğini ve inceledikten sonra reddettiğini söyledi. Ayrıca karşı-Sağlık Planı hazırlandığına dair suçlamaları reddederek, özelde hasta bakmaya devam etmek isteyen doktorları koordine etmek hedefiyle yapılan örgütlü bir çaba olduğunu dile getirdi. Armeftis, özelde hasta bakmaya devam edecek olan doktorların diğer sağlık personeliyle daha iyi işbirliği içinde olmasına yönelik bir çaba olduğuna dikkat çekti. Ayrıca Özelde çalışan Doktorlar Birliği’nin, özel sağlık sektörünün hastalara yönelik daha iyi hizmet kaliyesi sağlamayı amaçlayarak, perspektifle yoluna devam ettiği mesajını vermek istediğini belirtti. Haris Armeftis, uygulanacak sağlık sisteminde özel sağlık sektörünün yükünü azaltan bir denge usuru bulunmasının iyi olacağını savundu. Genel Sağlık Planı’nı devlet tekeli olarak niteleyerek, ikinci bir seçeneğin bulunması gerektiği görüşünü ileri sürdü.


Sağlık Bakanı Konstantinos İoannu, Kıbrıs Tabipler Birliği’nin çeşitli temsilcilerinin açıklamaları arasında çelişkiler ve farklılıklar bulunduğunu belirtti. İoannu, yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs Tabipler Birliği temsilcilerinin hala bugün önerilerini içeren bir belge olup olmadığı konusunda görüş ifade etmelerinin üzücü olduğunu ifade etti. Sağlık Bakanı, Kıbrıs Tabipler Birliği’nin çeşitli temsilcilerinin açıklamalarındaki çelişkilerin, en baştan beri ileri sürdüğü, liderlik adına hareket eden arabulucu tarafından belge hazırlanmasına yönelik inisiyatif bulunduğuna dair iddialarını doğruladığını dile getirdi. Gerçekte neler yaşandığının herkesin takdirine bağlı olduğunu söyledi. Sağlık Bakanı, tıp dünyasındaki bazı kişilere gösterdiği saygıdan dolayı, bu açıklaması dışında başka herhangi bir açıklama yapmayacağını vurguladı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:56

Son Haberler

30 Temmuz
basın özetleri 30.07.21
13:12
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
Tüm haberler

Video on Demand