Karşı-Sağlık Planı hakkında anlaşmazlık.

Sağlık Bakanı’nın Ofis Koordinatörü Anastasia Anthusi, Özelde Çalışan Doktorlar Birliği tarafından, sadece özel sigorta sahiplerinin katılabileceği Özel Tıp Ağı kurulmasının,

karşı-Sağlık Planı oluşturacağını vurguladı. Anastasia Anthusi, kurumumuza yaptığı açıklamada, söz konusu ağın, Genel Sağlık Planı’nın uygulanmasını istemeyenlerin veya uygulanmasını boykot edenlerin yarattığı birşey olduğunu ifade etti. Ayrıca, söz konusu doktor grubunun, "Özel Tıp Ağı" adıyla internet sitesi oluşturarak, sağlık sektöründeki profesyönellerden Genel Sağlık Planı’na katılmayacaklarını açıklamalarını talep etmesi eyleminin yorumsuz olduğunu ileri sürdü.

Özelde çalışan Doktorlar Birliği Başkanı Haris Armeftis, Kıbrıs Tabipler Birliği ile fikir ayrılıklarının giderilmesine yönelik perde arkasında alınan inisiyatife değinerek, bu önerinin Sağlık Bakanı tarafından sunulduğunu açıkladı. Haris Armeftis, kurumumuza yaptığı açıklamada, Kıbrıs Tabipler Birliği’nin söz konusu teklifi dış danışmanı tarafından öğrendiğini ve inceledikten sonra reddettiğini söyledi. Ayrıca karşı-Sağlık Planı hazırlandığına dair suçlamaları reddederek, özelde hasta bakmaya devam etmek isteyen doktorları koordine etmek hedefiyle yapılan örgütlü bir çaba olduğunu dile getirdi. Armeftis, özelde hasta bakmaya devam edecek olan doktorların diğer sağlık personeliyle daha iyi işbirliği içinde olmasına yönelik bir çaba olduğuna dikkat çekti. Ayrıca Özelde çalışan Doktorlar Birliği’nin, özel sağlık sektörünün hastalara yönelik daha iyi hizmet kaliyesi sağlamayı amaçlayarak, perspektifle yoluna devam ettiği mesajını vermek istediğini belirtti. Haris Armeftis, uygulanacak sağlık sisteminde özel sağlık sektörünün yükünü azaltan bir denge usuru bulunmasının iyi olacağını savundu. Genel Sağlık Planı’nı devlet tekeli olarak niteleyerek, ikinci bir seçeneğin bulunması gerektiği görüşünü ileri sürdü.


Sağlık Bakanı Konstantinos İoannu, Kıbrıs Tabipler Birliği’nin çeşitli temsilcilerinin açıklamaları arasında çelişkiler ve farklılıklar bulunduğunu belirtti. İoannu, yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs Tabipler Birliği temsilcilerinin hala bugün önerilerini içeren bir belge olup olmadığı konusunda görüş ifade etmelerinin üzücü olduğunu ifade etti. Sağlık Bakanı, Kıbrıs Tabipler Birliği’nin çeşitli temsilcilerinin açıklamalarındaki çelişkilerin, en baştan beri ileri sürdüğü, liderlik adına hareket eden arabulucu tarafından belge hazırlanmasına yönelik inisiyatif bulunduğuna dair iddialarını doğruladığını dile getirdi. Gerçekte neler yaşandığının herkesin takdirine bağlı olduğunu söyledi. Sağlık Bakanı, tıp dünyasındaki bazı kişilere gösterdiği saygıdan dolayı, bu açıklaması dışında başka herhangi bir açıklama yapmayacağını vurguladı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:56

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand