13.02.19 basın özetleri

Politis gazetesi ana haberini “Cumhurbaşkanı 4 Temmuz belgesi diye bir belge yok, dedi… Ancak, açıklamaları içeren tutanakların olduğu konusunda ısrarlı…” başlığı altında.
Politis haberinde özetle şöyle yazıyor:
Dün akşam Politis gazetesinin, gazete binasında gerçekleştirilen kuruluşunun yirminci yıl kutlamasında bulunan Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis BM Genel Sekreteri Antonio Guteres’in 4 Temmuz’da sunduğu bir belge olmadığını, ilk kez olarak, açıkça kabul etti. Ancak Anastasiadis 4 Temmuz sabahı yapılan ilgili açıklamaları içeren tutanakların olduğunu ve bunların ortadan yok olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı “tüm tartışmaların tutanakları mevcut, tek olmayan 4 Temmuz sabahı tutanaklarıdır” dedi ve BM GS’nin Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Ceyn Hol Lut’un kayıp belgeyi bulmasını diledi.
Politis gazetesinin diğer bir haberi de Ulusal Sağlık Sistemi YESİ ile Doktorlar Birliği PİS arasındaki, süren anlaşmazlıklar dünyasından.
- Gazete YESİ’de olaylar büyüyor başlığı altındaki haberinde Doktorlar Birliği PİS’in Başkan Yardımcısı Dr. Marios Karaiskakis’in,/ son günlerde Birlik üyesi doktorlarla YESİ ve Bakanlık arasındaki mesafenin kapatılması hedefiyle bir şahsın arabuluculuk amacıyla Sağlık Bakanına bir belge ulaştırdığına ilişkin dolaşan haberlerin/ asılsız olduğunu ve belgenin Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu’nun kendisi tarafından hazırlanıp imzalandığını ve gerçekmiş gibi Sağlık Sigortası Kurumuna sunduğunu iddia ettiğini yazıyor.
Marios Karaiskakis’in dün sabah Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu RİK’e yaptığı açıklamaları duyan Sağlık Bakanı, Doktorlar Birliği PİS idaresinden bazılarını bayağı olarak niteledi ve bu düzeyin daha altına düşülemeyeceğini söyledi.
Bu arada Doktorlar Birliği PİS’te de durum oldukça karışık ve gergin. Bazı üyeler belgenin karşı tarafla yeniden bir müzakere hazırlığı niteliğinde olduğundan söz ederken, bazıları da idarenin bir kısmını genel kurul toplantılarında alınan kararlara ters düşmekle suçluyor.

Alitia gazetesinin ana haberi Ulusal Sağlık Sistemi YESİ ile ilgili olarak Doktorlar Birliği PİS’e dair gelişmeler.
Gazete “Doktorlar sınırı iyice aştı… Bakana özel görevli gönderdiklerini inkar ediyor, Sağlık Bakanına sahtekarlıkla suçluyor ve özel çoklu sigorta sistemine sahip bir Anti-YESİ kuruyor…” başlıkları altında verdiği haberinde şöyle yazıyor:
Doktorlar Birliği Yönetiminin büyük bir kısmı Başkan Yardımcıları Marios Karaiskakis’in Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu’yu “uyum memorandumunu” kendi başına hazırlamakla suçlayan açıklaması vasıtasıyla, Sağlık Bakanına azgınlar gibi saldırdı. Sağlık Bakanı bu oyuna izin vermeyeceğini söyledi ve yasal haklarını müdafaa etmek için Başsavcılığa başvuracağını açıkladı. Bu arada birtakım özel doktorlar çoklu sigorta sistemine sahip bir anti-YESİ oluşturmaya karar verdiğini açıkladı ve doktorları bu sisteme dâhil olmaya çağırdı.
Alitia’nın diğer haberlerinden bazıları:
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün akşam Politis gazetesinin kuruluş yıldönümü kutlaması sırasında yaptığı açıklamada BM’in 4 Temmuz tutanaklarının kayıp olduğunu bir kez daha tekrarladı. Nikos Anastasiadis “4 Temmuz belgesi diye bir belge yok. Ama Sayın Eide’nin bize verdiği resmi olmayan belgedeki çelişkiler ve eksiklikler hakkındaki o sabaj yapılan açıklamalar var. Bunlar tutanaklarda mevcut. Taraflar hem stenografi yöntemiyle hem de daha farklı olarak tutanak tutuyordu” dedi. Cumhurbaşkanı bu tutanakları basına verip vermeyeceğine dair bir soruya yanıt olarak “hayır” dedi ve “üzgünüm ama bazıları ulusal yarar için kaygı duyacaklarına üzerine kafa yormadan eleştiri yapmakla yetiniyor” şeklinde ekledi.
- DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu, iki toplum liderini, 26 Şubat’ta yapacakları görüşmede, insanca ve siyasi bir dil kullanarak ve önkoşullar ortaya koymadan, eski günlerdeki gibi iki Kıbrıslı gibi konuşmaya çağırdı. Averof Neofitu “Her biri kendi toplumu adına ülkenin en büyük sorununun idaresi yükünü taşıyor, bu nedenle bir anlaşma yolu bulmak zorundalar. Sadece bir tarafı tatmin eden görüşlerle çıkmazı aşmamız asla mümkün olmaz” dedi.
- İsrail Cumhurbaşkanı Roiven Rivlin dün Kıbrıs’a yaptığı resmi ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada “East Med’in dünyanın en büyük yeraltı çalışmalarından biri olduğunu ve Kıbrıs-İsrail-Yunanistan üçlü işbirliğinin şu anda üzerine odaklandığı en önemli noktanın Doğu Akdeniz Boru Hattı olduğunu” söyledi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis “enerjinin stratejik bir işbirliği ekseni oluşturduğunu söyledi ve “bölgemizin işbirlikleri ve sinerjiler yoluyla çehre değiştirmesinin bir vizyon oluşturduğunu” ekledi. İsrail Cumhurbaşkanını Kıbrıs sorununun çözüm çabaları çerçevesinde de bilgilendiren Cumhurbaşkanı, Kıbrıs halkının “Kıbrıs’ı gerçekten bağımsız, yabancı bağımlılıklardan arınmış özgür ve çağdaş bir Avrupa ülkesi olarak yeniden birleştirecek kalıcı ve işlevsel bir çözüm” istemeye devam ettiğini söyledi
Bu arada İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin Yahudilerin Holocost sonrasında İsrail’e gitmek üzere 1946-1949 yılları arasında Kıbrıs’tan geçmesi ve bir süre adada kalması sırasında, burada doğan 2.220 Yahudi bebeğinin anısına, dün, BMH’deki onurluk levhanın da açılışını yaptı. İsrail Cumhurbaşkanı “Kıbrıs halkı Yahudilere karşı desteğinde cömert ve cesurdu. Bir Yahudi, bir İsrailli ve İsrail Cumhurbaşkanı olarak Kıbrıs halkına canı gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

Haravgi gazetesinin de ana haberi Doktorlar Birliği PİS’in Ulusal sağlık Sistemi YESİ’ye karşı tepkileri… Gazete ana haberini “Doktorlar Birliği PİS Başkanlığından YESİ’ye karşı açık savaş ilanı…” başlığı altında veriyor.

Gazete üçüncü sayfasında Kıbrıs sorunu konusuna geniş biçimde yer veriyor.
Gazete “Anastasiadis aynı tehlikeli yolda yürümeye devam ediyor…” başlığı altındaki haberinde şöyle yazıyor:
Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili ve dönüşümlü başkanlığı da kapsayan önerilerinin müzakere masasından çekilip çekilmediğine dair bir soruya verdiği ikircimli cevaptan sonra DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu da o önerilerin halen geçerli olup olmadığı sorusuna net bir cevap vermekten kaçındı. AKEL Hükümet Sözcüsü konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Kıbrıs halkına yalan söylemeye devam ediyorlar. Bu yalanlar uluslararası topluluk tarafından fark edilmeden geçmiyor elbette” dedi. AKEL bu arada Cumhurbaşkanının Kran Montana’daki müzakerelerin çökmesinden sonra bu önerileri masadan çektiğine dair defalarca yapılmış açıklamaları da basına verdi.
Haravgi bir diğer haberindeyse Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı’nın BM parametrelerine sadık kaldığını açıkladığını ve “kimse çözümü bizler kadar isteyemez… Türkiye son ana kadar yanımızda” dediğine yer veriyor.
- İnşaat çalışanları toplu sözleşme tartışmalarında önemli konularda görüş yakınlaşması olmaması nedeniyle bugün 24 saatlik greve gidiyor.

Filelefteros gazetesinin ana haberi 12 yıldır üzerinde tartışılan ancak bütçenin bir türlü tutturulamaması nedeniyle bugüne kadar uygulamaya konmamış olan trafik kameralarıyla ilgili. Gazete 2016 yılında, 2017’de sistemin uygulanacağına dair yapılan açıklamalara rağmen, konan takvimlere bir kez daha uyulamadığını yazıyor.
Diğer haber başlıklarından bazıları:
- Sağlık Bakanı, PİS Başkan Yardımcısına karşı yasal önlemler alınmasını isteyecek.
- Filelefteros’un ruhsatsız dershaneler araştırması bodrumlarda çalışan yasadışı dershanelerin varlığını ortaya koydu.
- Trafik Şubesi son 3 yıl içinde mahkeme kararıyla 5 bin 75 ehliyete el koydu. Verilen hapis cezaları on gün ile iki buçuk yıl arasında değişiyor.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand