12.02.19 basın özetleriAlithia gazetesi bugünkü ana haberini “Kran Montana hâlâ hortlak gibi tepemizde… Aradan iki yıl geçtiği halde Kran Montana hakkındaki farklı farklı yorumlar hâlâ kafa karıştırmaya devam ediyor…” başlığı altında veriyor.
Gazete özetle şöyle yazıyor:
Kran Montana hâlâ ikili görüşler, yorum üstüne yorum, siyasi karşıtlıklar yaratmaya devam ediyor. Bu olay yarım kalan Kıbrıs sorununu çözme çabasının yarattığı kafa karışıklığını da, olayın geride bıraktığı ya da bırakmadığı verilerin de sürmesine neden oluyor. Dün Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu tamamen beklenmedik bir şekilde Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in 5 Temmuz 2017’de Kran Montana’da, çözüm anlaşmasına varılması halinde geçerli olması koşuluyla masaya koyduğu önerileri hiçbir zaman geri çekmediğini açıkladı. Olaya hızla müdahale eden AKEL, Genel Sekreteri Andros Kiprianu vasıtasıyla Cumhurbaşkanının, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde defalarca bu öneriyi geri çektiğini duyurduğuna vurgu yaptı. AKEL Genel Sekreteri aynı zamanda EDEK Başkanı Marinos Sizopulos’un yok edşlmiş belgelere dair açıklamasına da atıfta bulunarak “asla ikinci bir çerçeve olmadığını, bunun tarafımızdan uydurulmuş bir masaldan ibaret olduğunu söyledi. Hükümet Andros Kiprianu’nun açıklaması hakkında değerlendirme yapmaktan kaçındı.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları:
- “Hidrokarbon Yatakları Fonu Cuma günü Meclise geliyor…” başlığı altında verdiği bir haberde Alitia “Averof Neofitu’nun partilere son günlerdeki “fonda değişiklikler istememeleri şeklindeki teklifi” karşılık görmedi. Cuma günü Mecliste tartışılacak olan konuya AKEL, EDEK, Çevreciler, Yurttaşlar Hareketi ve bağımsız milletvekili Anna Teologu çok sayıda değişiklik önerisi getirecek ancak çoğunluğu sağlayamadıkları için DİKO ile Dayanışma Hareketinin oyları belirleyici rol oynayacak” diye yazıyor.
- Sayıştay Başkanının yedek seferberlikten kaçanlara ilişkin suçlamaları kara mizah boyutları kazanıyor. Kendisi de 46 yaşından beri seferberlik çağrılarına katılmayan Odiseas Mihailidis aynı şey için suçladığı bir Hükümet Sözcüsünün adını açıklamamaya devam ediyor.

Haravgi gazetesinin de ana haberi Kran Montana’da Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in masaya koyduğu öneriler hakkında. Haberin başlığı “AKEL Genel Sekreteri: Guteres Çerçevesi mevcut… Bize ilkesel tezlerimizi koruyacak silahlar sağlıyor…”
Gazete AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun dün Kıbrıs Üniversitesi rektörlüğüyle yaptığı görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada kendisine sorulan sorulara cevap verirken/ “Guteres çerçevesi kaybolmadı, kaybolan aslında mevcut olmayan bir argümandır” dedi ve onca zamandır var olamayan şeyler söylediğimizi kabul edeceğimize komplo teorileri üretmeye çalıştığımızı ifade etti. Andros Kiprianu “Guteres çerçevesi BMGS’nin sözünü ettiği, 30 Haziran’da Kran Montana’da sunduğu çerçevedir. Birileri 4 Temmuz’da sunulmuş başka bir çerçeve olduğunda ısrar diyor. Gelişmelerin de kanıtladığı gibiyse böyle bir çerçeve yoktur” dedi. Andros Kiprianu geçen Cuma Liderler Konseyinin toplantısından sonra EDEK başkanı Marinos Sizopulos’un 4 Temmuz tarihli buluşmanın tutanaklarının olup olmadığına dair şüphe yaratan konuşmalarına dair “bunlar öncelikle Genel Sekreter için aşağılayıcıdır. Eğer birilerinin iddia ettiği gibi GS’in bu belgesini bazı çalışma arkadaşları ortadan kaldırmışsa, er ya da geç, GS bunun farkına varmalıydı” dedi. Andros Kiprianu Guteres çerçevesinin Kıbrıs Rum tarafının eline, üzerine dayanacağı ilkesel değerleri korumak için çok sayıda olanak sunduğunu ve dolayısıyla bu verimsiz tartışmanın sonlandırılması gerektiğine inandığını söyledi.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Limanla beraber liman çalışanlarının haklarını da sattılar başlığı altında gazete, Hükümetin Meclisteki konuşmalarda ve sendikalara verdikleri sözlere rağmen Limasol Limanının satış kontratında çalışanları belirsizlik koşullarıyla karşı karşıya bıraktığını yazıyor. Gazete Hükümeti ver,ileri saklamakla ve yanıltıcı yükümlülükler almakla suçluyor. Liman çalışanları onlarca yıl önce elde ettikleri haklarını korumak konusunda kararlı.
- Kıbrıs Üniversitesi yeni rektörü Profesör Tasos Hristofidis ve çalışma arkadaşları dün AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu başkanlığında bir heyetle bir araya geldi. Taraflar üniversitenin sorunlarını konuştu ve araştırma ile eğitim konularında görüş teatisinde bulundu.

Filelefteros gazetesi ana haberinde “FIR hattınızdan kayıp verme riskiyle karşı karşıyayız… Eurocontrol hava sahası kontrolü konusunu masaya koyuyor…” başlığı altında Kıbrıs Cumhuriyetinin Lefkoşa FIR hattının bir bölümünün idaresini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu yazıyor. Bu olduğu takdirde idare ya Eurocontrol ya da İsrail’in eline geçecek. Konu son dönemlerde Kıbrıs Cumhuriyeti ile İsrail arasında Eurocontrol’ün arabuluculuğuyla defalarca ele alındı.
Sorun Lefkoşa FIR hattının olanaklarının yetersiz kalmasının yarattığı sorunlar nedeniyle özellikle kalkışlarda rötar yaşanmasından dolayı rahatsız. İsrail sorunun yaz aylarına kadar mutlaka çözülmüş olması gerektiğini savunuyor.
Filelefteros’un diğer
- Ayın 26’sında bir araya gelecek olan Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk toplumları liderleri Nikos Anastasiadis ile Mustafa Akıncı’nın ajandalarında farklı öncelikler bulunacak. Nikos Anastasiadis müzakerelerin BM Genel Sekreterinin tavsiyeleri temelinde başlaması gerektiği konusuna öncelik verirken Mustafa Akıncı için, federal devlette dönüşümlü başkanlık gibi talepleri karşılandığı takdirde,
müzakerelere başlanabilir.
- Grip vakalarının artmasının önüne geçildi ancak alarm koşulları devam ediyor…
- Baf-Atina hattına ek uçuş seferleri için Baf yetkilileri, Aigean ve Blueair’i yokladıktan ve hayır cevabını aldıktan sonra bu kez easyjet’in sahibi Stelyos Haciioannu ile görüşüyorlar.

Politis gazetesinin ana haberi Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis’in son günlerde haber gündemini meşgul eden yedek tatbikatlara çağrılanların yarısının bu çağrıya cevap vermemesine ve özellikle de bazı makamları dolduranlara ilişkin -ismini açıklamadan- yaptığı suçlamalardan sonra oluşan durumla ilgili. Politis gazetesi manşetten verdiği haberinde “Sayıştay başkanının kendisi 2014’ten beri yedek tatbikatlara katılmıyor” başlığı altında veriyor. Gazete Milli Muhafız Gücü Genel Kurmayının Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis’e, makamı bunu gerektirmediği halde yedek tatbikatlara çağırmama kararı aldığını yazıyor.
Gazetenin diğer haber başlıklarından bazıları:
- AKEL Meclise Kıbrıslı Türklerin haklarının garanti altına almayan bir doğal gaz fonu yasasının meclisten geçmesinden endişeli. Cumhurbaşkanı da böyle bir düzenlemenin diğer siyasi liderlere gölge düşüreceğini açıkladı. DİSİ yasa tasarısında değişiklik önermeme kararı aldı.
- Altın pasaport verme prosedüründe değişiklikler yapmaya çalışıyorlar.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand