01.02.2019 basın özetleri

Haravgi gazetesi İşverenler ve Sanayiciler Örgütü OEV’den Ulusal Sağlık Sistemi YESİ’yi devirmek için müdahale…” başlığı altında. Gazete dün parti başkanlarının Nikos Anastasidis başkanlığındaki toplantısında, partilerinin sağlık alanındaki reformun hayata geçirilmesine ilişkin görüşlerini bir kez daha teyit etmesinden sonra, artık YESİ’nin uygulamaya konmasının tamamıyla Hükümetin elinde olduğunu yazıyor. AKEL YESİ’yi son birkaç on yıl içerisindeki dönemde elde edilen en büyük sosyal kazanım olarak nitelendiriyor. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu YESİ’nin hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yaptı ve İşverenler ve Sanayiciler Örgütü OEV’in önerisi dahil mevcut hiçbir değişiklik önerisinin YESİ planının felsefesine uygun olmadığını ve hastaların ihtiyaçlarına cevap vermediğini belirtti. AKEL Genel Sekreteri Cumhurbaşkanlığındaki toplantıda kamu hastanelerinin YESİ’nin omurgasını oluşturması için desteklenmesi gerektiğine ilişkin taleplerini yinelediklerini ve YESİ’nin hayata geçirilmesi için işbirliği yapılacak çeşitli uzmanlık alanı birliklerinin YESİ hakkında bilgilendirilmesine hız verilmesi gerektiğini vurguladığını belirtti.

- Gazete bir başka haberinde “Barbaros Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesini sürekli işgal ederken ve BM GS’nin Kıbrıs sorunu için atadığı geçici özel danışmanı Ceyn Hol Lut’un adaya ziyareti beklenirken Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis 2016’dan bu yana askıda bekleyen hidrokarbon yataklarından elde edilen gelir için bir fon oluşturulması konusunu yeniden gündeme getirdi” diye yazıyor.


Politis “Tabipler Birliği PİS’in reçetesiyle YESİ’nin altı oyu oyulmaya çalışılıyor…” başlığı altında verdiği haberinde “dün Cumhurbaşkanlığında Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in başkanlığında yapılan toplantıdan çıkarken tüm parti liderleri YESİ hakkında olumlu mesajlar verdiği halde toplantıda durum daha farklıydı. Bazı liderler itirazlarını ortaya koydu” diye yazıyor. Gazeteye göre toplantıda EDEK Başkanı Marinos Sizopulos YESİ’nin bu haliyle yaşayabilir olmadığını iddia etti, DİSİ Genel Başkanı Nikolas Papadopulos ise YESİ için kesintiler başlamadan önce hangi doktorların YESİ listesinde yer aldığını görmemiz lazım, dedi. Politis Gazetesi toplantıda bir politikacının Doktorlar Birliği temsilcisi rolüne soyunduğunu, bazılarının ise itirazlarıyla YESİ’ye ilişkin çabaları çökertmeye çalıştığını da yazıyor. Politis’e göre Cumhurbaşkanı YESİ’nin her halükarda uygulanacağını söyledi.
Politis Gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis parti başkanlarını Escrow Account’a ilişkin ne düşündükleri hakkında yokladı…
Habere göre Cumhurbaşkanı dün siyasi parti başkanlarıyla yaptığı toplantıda, doğal gazdan elde edilecek gelirin K/Türklerin payına düşen kısmının yatırılması için bir Escrow Account hesabın oluşturulması önerisini getirdi. Politis’e ulaşan bilgilere göre Cumhurbaşkanı parti başkanlarının olurunu almayınca önerisi üzerine ısrar etmedi. Gazeteye göre Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis’in “fonda her zaman, Kıbrıslı Türklerin nüfus oranına göre hak paylarının üstünde bir rakamın bulunacağı ve dolayısıyla K/Türkler için ayrı bir fon oluşturulmasına gerek olmadığı konusunda güvence verdiği haberleri alınıyor.
- 14-18 yaş arası uyuşturucu bağımlısı gençleri tedavi merkezi kapalı programı tamamlandı ve açılış hazırlıkları yapılıyor. 15 kişi kapasiteli Lefkoşa’daki bir binada hayata geçirilecek olan programı yürütme sorumluluğu Ayia Skepi kurumuna verildi. Mart ayında ilk konuklarını kabul etmesi bekleniyor. 
Alitia gazetesi de dün Cumhurbaşkanlığında yapılan toplantıyı ana haber olarak veriyor. Alitia “Üç büyük reforma ivme kazandırılıyor… Siyasilerimizde ekip ruhu ve uyum varsa her şey mümkün…” başlıkları altında verdiği haberinde “dünkü toplantıda YESİ’nin uygulamaya girmesi, doğal gazdan elde edilecek gelir için özel bir fon oluşturulması ve Adalet sisteminin çağdaşlaştırılması konuları ele alındı. Toplantıda yakalanan uyum, Kıbrıs’ın siyasi yaşamında çok ender rastlanan bir tablo ortaya koyuyordu. Dolayısıyla ilgili yasa tasarıları meclise geldiğinde, partilerin göreceği baskılar nedeniyle bu uyumun bozulması olası mı sorusu gündeme geliyor. Kaldı ki dün Çevreciler Hareketi ve Yurttaşlar hareketi başkanları Yorgos Perdikis ve Yorgos Lilikas’tan, bazı partilerin, Doktorlar Birliği PİS’in taleplerini, yan yollardan, ileri götürmeye çalıştığı suçlamaları yapıldı” diye yazıyor.
Alitia gazetesinin diğer başlıklarından bazıları:
- Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı BMGS Kıbrıs özel geçici danışmanı Ceyn Hol Lut’la, Pazar günü yapılması programlanmış olan görüşmesinden sonra Pazartesi günü de ikinci bir görüşme yapmasının mümkün olduğunu açıkladı. Dün Tufan Erhürman’la yaptığı görüşmenin ardından konuşan Mustafa Akıncı Birleşmiş Milletlerin, başlangıç noktasıyla ortak noktanın ne olabileceğini ve bunun için gerekli zeminin nasıl oluşturulabileceğini saptamaya çalıştığını söyledi. Mustafa Akıncı BM çözüm parametrelerinin iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon çerçevesi olduğunu vurguladı ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i desantralize federasyon önerisi hakkında daha fazla teferruat vermeye çağırdı. Kıbrıs Türk lideri BM parametrelerinin gevşek ya da desantralize bir federasyonu tartışmaya engel oluşturmadığını da ekledi.
- Kıbrıs Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı Bloomberg ajansı vasıtasıyla Kıbrıs’ın yeni bir tahville yabancı pazarlara açılacağını açıkladı. İlgili sunumlar 11 ile 13 Şubat tarihlerinde Londra, Münih, Paris ve Milano’da yapılacak. Sunumlardan sonra pazarın koşullarına göre avro üzerinden bir tahvil çıkarılacak.
- Birkaç gün önce Lefkoşa’daki bir birahanede meydana gelen patlama ve yangın sonucunda bir kişinin öldüğü olayla ilgili olarak üçüncü kişi de tutuklandı. Üçüncü zanlı birahanenin işleticisi. Polis yangının sigorta parasını alma amacıyla çıkarılmış olabileceği olasılığını araştırıyor.

Filelefteros gazetesinin ana haberi A Gribi ile ilgili. Gazete “A Gribi alarmı… Doktorlar alarma geçtiği halde Sağlık Bakanlığı salgından söz etmedi… Uzmanlar önlem alın çağrıları yapıyor” başlığı altında verdiği haberinde, Sağlık Bakanlığının, son günlerde meydana gelen grip nedenli üç ölüm vakasının A gribinden dolayı olup olmadığını araştırdığını, ayrıca Pazartesi sabahı Makarios Hastanesinde ölen bir buçuk yaşındaki bebeğin de ölüm nedeninin A gribi olması olasılığının mikroskop altında olduğunu yazıyor. Gazete Kamu hastanelerinin çocuk bölümlerinin dolup taştığını, dün 30 yatak kapasiteli Limasol Genel Hastanesi çocuk bölümünde 45 çocuğun tedavi edilmekte olduğunu bildiriyor. Filelefteros şöyle devam ediyor:
Sağlık Bakanlığı şimdilik durumu salgın olarak adlandırmasa da halkı önlem almaya çağırdı. Doktorlar ise hijyen kurallarına uymanın önemini vurgularken grip aşısı olmak için halen geç olmadığı çağrısı yaptı. Doktorlar virüsün yayılmaması için grip belirtileri gösteren yetişkinlerin işyerine, çocukların ise okula gitmemesi gerekliliğine vurgu yaptı. Makarios Hastanesi Çocuk Bölümü Müdür Yardımcısı Maria Kolia, gribin kaynağının 2009 yılında pandemiye neden olan H1N1 virüsü olduğunu açıkladı. Maria Kolia şu anda grip vakalarının doruk noktasında olduğunu ama bunun henüz salgın boyutlarına ulaşmadığını söyledi.
Filelefteros her şeye rağmen hastanelerin grip vakalarını güvenli bir şekilde göğüslemekte yetersiz kaldığını ve PASİKİ ile PASİNO sendikalarının bir açıklamayla ilgili devlet hizmetlerinin Kıbırs’ın tüm devlet hastanelerinde yaşanan bu sorunla baş edilmesi için koordine olmaya çağırdığını yazıyor.
Gazetenin diğer bazı haberleri:
- Altın pasaportlar konusuyla ilgili olarak zorunlu yatırım rakamı iki buçuk milyona yükseliyor ve önkoşullar konuyor. Kıbrıs’ta yatırım yapmak isteyen üçüncü ülke yurttaşlarının yatırım yapabilmesi için bundan böyle önce şengen vizesi almaları gerekiyor.
- Yüksek yetkililere limuzin verilirken astları kendilerine verilen yaşlı arabalar nedeniyle şikayet ediyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:35

Son Haberler

16 Ocak
Türk tacizinin ardından "Nautical Geo" Larnaka limanına döndü
13:14
Pasifik'teki su altı depreminin etkisi Yunanistan'da bile hissedildi
13:12
Djokovic'in vize iptali için yapılan itiraz federal mahkeme tarafından reddedildi
13:11
Sağlık Bakanlığı dün 3 can kaybı ve 2 bin 351 yeni vaka kaydedildi
08:50
Kasoulidis: AB Türkiye'ye yaptırım uygulamakta zorluk çekiyor
08:49
Cunhurbaşkanı: EastMed uygulanabilir değilse farklı çözümler düşünmeye hazırız
08:47
15 Ocak
Dün 3,042 yeni vaka kaydedildi
12:53
Djokovic sığınmacılar oteline geri döndü
12:51
Vassiliou: Ne grev ne de Eğitim Bakanlığı ile çatışa tek başına amaç değildir
12:51
Polinikis: Hangi durumlarda koronavirüs için ilaç yazabileceğimizi bilmiyoruz
12:49
Lavrov Kıbrıs ve Yunanistan'ı kiliseler üzerinden eleştirdi
12:49
Hochstein: EastMed boru hattının ekonomik sürdürülebilirliğiyle ilgili herhangi bir çalışma sunulmadı
12:47
Tüm haberler

Video on Demand