basın özetleri 09.12.19

Haravgi gazetesi hariç tüm Kıbrıs Rum gazetelerinin bugünkü ana haberi Türkiye ile Libya arasında MEBlerinin sınırlarını belirlenmek amacıyla imzaladıkları anlaşmaya, Yunanistan ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tepkilerine ayrılmış.
Alithia gazetesiyle başlayalım sd.
Alithia gazetesi “Mükerrir Türkiye – Türkiye – Libya yasadışı memorandumu bugün AB Dış İlişkiler Konseyine getiriliyor – Türkiye Dışişleri Βakanlığı: Sizi deniz döktüğümüzü unutmayın – Yunanistan İçişleri Βakanlığı: Küfür tarihini kabul edemeyenlerin seçimidir, başlıkları altında verdiği ana haberinde şöyle yazıyor: Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yasadışı faaliyetleri ve tahrikkar tutumu bir kez daha Avrupa kurumlarını meşgul ediyor. Avrupa Birliği Dışişleri Konseyi Uluslarası Hukuku ve Yunanistan’ın egemenlik haklarını ihlal eden Türkiye – Libya arasında imzalanan deniz sınırlarının belirlenmesi amaçlı, her yönüyle yasadışı ve coğrafya bilgilerine dayanmaksızın hazırlanan memorandum hakkında Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanları tarafından bilgilendiriliyor. Bugünkü tartışma önümüzdeki perşembe günü yapılacak Zirve Konferansına bir ön hazırlık niteliği taşıyor. Zirve toplantısında Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki mükerrer tutumunun liderler düzeyinde kınanması kararı çıkması için çalışılacak.
Aynı sıralarda Yunanistan’a karşı “savaş ortamı” yaratmaya devam eden Ankara Yunanistan’a bir zamanlar onları denize dökmüş olduğunu hatırlatacak düzeye kadar geldi.
Alithia’nın ön sayfasında verdiği bir başka haberse şöyle:
- Eski Başsavcı Alekos Markidis İnternette paylaştığı bir twit’le Kıbrıs cumhuriyetinin Lahey adalet divanına başvurusunu eleştirdi. Alekos Markidis Türkiye’nin Adalet Divanı prosedürünü izlememeyi seçtiği andan itibaren, Adalet Divanının, MEB ve kıta sahanlığı konusundaki söz konusu görüş ayrılığını ele alma yetkisine sahip olmadığını yazdı. “Başvuru Birleşmiş Milletler vasıtasıyla yapılsaydı eğer Birleşmiş Milletler Lahey Adalet divanından görüş isteyecek ve konuyu ele alabilecekti” görüşünü savunan Alekos Markidis “ancak Kıbrıs Cumhuriyeti söz konusu durumda bu yolu seçmedi” şeklinde ekledi.

Filelefteros gazetesi aynı konudaki ana haberini AB’nin ilgisizliği ürkütücü – Lefkoşa ve Atina Doğu Akdeniz’deki gelişmeler hakkında yine partnerlerini dürtüyor” başlıkları altında veriyor.
Filelefteros haberinde şöyle yazıyor:
Kıbrıs ve Yunanistan’ın Türkiye’nin faaliyetlerine ilişkin taleplerine Avrupalı partnerlerinin olumlu tepkisi Ankara’nın doğu Akdeniz bölgesinde sebep olduğu krizi önleyemedi. Gerek kurum olarak AB’nin gerekse de partner ülkelerin Doğu Akdeniz’de hüküm süren duruma daha büyük ilgi göstermeye niyetli olmaması Atina ve Lefkoşa'yı ürkütüyor.
Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan dışişleri bakanları Nikos Hristodulidis ile Nikos Dendias ortaklarından bölgedeki gelişmelere daha büyük ilgi göstermelerini isteyecekler. İki bakan Türkiye’nin Libya ile imzaladığı anlaşma gibi tavırlarının sadece Yunanistan’la Kıbrıs Cumhuriyetinin sorunu olmadığını da Avrupalı meslektaşlarına hatırlatacak.
Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti dışişleri bakanlarının talepleri üç noktaya odaklanacak:
1. Türkiye Libya’da hüküm süren kaotik durumdan yararlanarak Libya Hükümetini tehditle, AB’nin de ilgili kararlar saptamış olduğu uluslararası ilkeleri ihlal eden yasadışı bir memorandumu imzalamaya zorladı.
2. Avrupa Birliği’nin Akdeniz’e ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere daha fazla ilgi göstermesi gerekir.
3. Avrupa birliğinin Doğu Akdeniz’e ilgisiz politikası Avrupa’ya herhangi bir fayda sağlamıyor. Tam tersine AB Suriye’deki iç savaş gibi başka ülkelerin kararlarının neden olduğu durumların ağır maliyetini üstlenmek zorunda kalıyor. Göçmen sorunu ve AB’nin her yıl ödemek zorunda kaldığı büyük meblağlar bunlara örnek oluşturuyor.
Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bu arada AB yeni Yüksek Komiseri Yosep Borel ile de görüşerek Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik bölgesindeki faaliyetleri nedeniyle Türkiye’ye karşı alınması gereken yasal önlemler konusunu tartışacak.
Atina ve Ankara arasında ise Türk Yunan ilişkileri çerçevesindeki karşılıklı açıklamalar savaşı da devam ediyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Nikos Anastasiadis ile Mustafa Akıncı’ya verdiği bir mesajla iki lideri istikrar ve kararlılık göstermeye Kıbrıs sorunu konusunda insiyatif üstlenmeye ve halka samimiyetle hitap etmeye çağırdı.
- Pazarda Christmas havası
Noel yortuları süresince trafik polisi trafik kazalarıın önlenmesi ve yasadışı durumların önlenmesi amacıyla sürekli olarak uyanık olacak. Gerek kentlerde gerekse de kırsal kesimde trafik polisi varlığını hissettirecek.
- Onca zamandır tartışmaları ve istişareleri süren orta öğrenim sömestr sınavları bugün başlıyor. Öğrenciler ve öğretmenler yeni sömestr sınavlarının başlangıcını oluşturacak ilk sınav için bu sabah saat 9.20’de dersliklere girecek.
Öğrenci Velileri Birlikleri Federasyonu “herkesin çabalarının bu sürecin mümkün olduğunca olağan ve sorunsuz geçmesine yönelik olması gerektiği açıklaması yaptı.

Politis gazetesinin de bugünkü ana haberi Türkiye ile Libya arasında MEB ve kıta sahanlığı sınırlarını belirlemek amacıyla imzalanan anlaşmaya Yunanistan ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tepkileri…
Politis gazetesinin haber başlıkları şöyle:
28’lerin masasında karmaşık okumalar – Atina ile Lefkoşa Türkiye – Libya ortak memorandumuna karşı destek talep ediyor – Hristodulidis ile Dendias bugün AB Dış İlişkiler Konseyini bilgilendirecek – Mitsotakis ve Anastasiadis Perşembe günü yapılacak Liderler Zirvesine bu konuda önlem alınması talebiyle gidiyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- Οrta öğrenim Sömestr sınavları bugün yeni Yunanca sınavıyla başlıyor
- Larnaka kenti dalış turizmine yönelik profilini geliştiriyor – Ticaret gemisi Elpida sulara gömüldü – Çalışma yarın LEFİ gemisinin batırılması ile sürecek
- Sosyal işletmeler geliyor – 7 yıllık bir gecikmeyle de olsa Kıbrıs’ta sosyal girişimciliği geliştirecek olan yasa tasarısı konusunda hareket başladı – 2020 yılının başlarında Temsilciler Meclisi yasa tasarısını onaylayacak – 2020 yılının sonuna kadar ise 20 bin avroluk yardımlarla ilk sosyal işletmeler onay belgelerini alacak

Bugünkü Haravgi gazetesi ana haberini bankaların konut kredilerinde uyguladığı politikaya ayırmış.
Haravgi "Konut kredilerine aşırı borçlandırmalar” başlığı altında verdiği haberinde özetle şöyle yazıyor:
Konut kredisi alan aileler kontrat belgelerinde yer alan okunamayan mikroskobik yazıların bedelini binlerce avroyla ödüyor. Bankalar düşük faizleri verdiği kredilere araştırma maliyeti, kredi idare maliyeti, belge düzenlemesi maliyeti ve garanti gibi borçlandırmalar yükleme yoluyla tüketiciden büyük meblağlar koparıyor. Örneğin 200 bin avroluk bir kredinin yıllık borçlandırma maliyeti 1720 avro ediyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- AKEL Genel sekreteri Andros Kiprianu dün Nikos Anastasiadis ile Mustafa Akıncı’ya seslenerek bir kez daha iki lideri istikrar ve kararlılıkla hareket etmeye çağırdı. Andros Kiprianu ülkemizin bir perspektife ve bir geleceğe sahip olmasının tek yolunun, üzerinde anlaşmaya varılmış olan Kıbrıs sorununun çözüm zemininde uzlaşmak olduğunu söyledi.
10 Aralık 1973’te EOKA-B’ci katillerin kaçırdıkları ve üç gün sonra kurşunlanarak öldürülmüş bir biçimde bulunan Andonis Androniku’nun anısına gerçekleştirilen törende konuşan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, 1974 darbesi öncesi dönemin çalkantılı bir dönem olduğunu, EOKA-B’nin darbe ihanetine yolu açmak için gergin bir ortam yarattığını, fanatizmin, kışlalardan silah çalmaların yaşandığı ve demokrat insanların saldırılara uğradığı bir dönem olduğunu söyledi.
1974’te hain darbenin kapıyı açtığı Türkiye’nin istilasından 45 yıl sonra yurdumuzun kurtuluşu ve yeniden birleşmesi için mücadelenin devam ettiğini belirten Kiprianu “yurdumuzun geleceğinin olabilmesi için tek yol, üzerinde anlaşmaya varılmış olan Kıbrıs sorununun çözüm çerçevesinde öngörülen onurlu uzlaşıdır. Biz ne işgalle, ne de emperyalizmle uzlaşmayı istiyoruz ve böylesi bir şey söz konusu olamaz. Bizim hedeflediğimiz, Kıbrıslı Türk yurttaşlarımızla onurlu bir uzlaşıdır. Gelecek nesillerin yurdumuzda barış ve güvenlik içerisinde, insan haklarının ve temel özgürlüklerinin güvence altında olacağı koşullarda yaşamalarını istiyoruz” dedi.

Andros Kiprianu kısa bir süre önce Berlin’de gerçekleştirilen buluşmanın olumlu bir adım olduğunu ve çözüm hedefinin BM Genel Sekreteri huzurunda da teyit edildiğini dile getirdi. Görüşmelerin üzerinde yapılacağı zemini, referans kavramlarını; 11 Şubat 2014 Ortak Açıklamasının, bugüne kadar varılan görüş birliklerinin ve BM Genel Sekreteri’nin 30 Haziran Çerçevesinin teşkil edecek olmasının olumlu olduğunu söyleyen AKEL Genel Sekreteri “tüm bunlar farklı düşünceler ve farklı çözümlerle flört edenlere en iyi cevaptır. Crans
Montana’dan bugüne çok değerli iki buçuk yıl kaybedildi. Şimdi iki lider tutarlılık ve kararlılıkla davranmalı, insiyatifler üstlenerek halka samimiyetle hitap etmelidir. Halk hayal kırıklığına uğramaktan yoruldu. Beklemekten umudunu kaybetti” dedi.

AKEL Genel Sekreteri Kiprianu Türkiye’nin hedefinin Kıbrıs’ın taksimi olduğunu ve bunu hiç kimsenin unutmaması gerektiğini kaydederek “bizim hedefimiz Kıbrıs’ın kurtuluşu ve yeniden birleşmesi olmalıdır” diye konuştu.
- Bankalardan yeni kredi çerçevesinin yüzde ellisi her biri 1 milyonun üzerindeki kredilere avantajlar sağlıyor
Bankalar yeni vergilerinde farklı kriterler uyguluyor. 1 milyonun üzerindeki kredilere kolaylıkla onay verirken yeni küçük kredi akışını sürekli olarak daraltıyorlar.
Merkez bankasının yaptığı analize göre bu yılın ilk on ayında 2 milyar 68 milyon değerinde yeni kredi verdi. Merkez bankasının verileri bankaların aşırı nakit para akışını büyük kredi taleplerine yönelttiği bir anda küçük ve orta işletmelere verdiği kredi miktarlarını sürekli olarak düşürdüğünü gösteriyor.
- Ödenemeyen kredili konutların elektronik satışlarının hızlandırılması yönünde baskılar – Yıl sonuna kadar 51 milyon avro değerinde taşınmaz mülk elektronik açık artırmayla satılacak

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

05 Ağustos
Cumhurbaşkanı: Askerlik gençlere ömürleri boyunca taşıyacakları sorumluluk ve gurur duygularını sunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı: Koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü Yoğun Bakım Ünitelerinde ciddi problemler var.
15:35
Yunanistan’ın birçok bölgesinde onlarca yangın, henüz kontrol altına alınamadı.
15:31
Türkiye’de yangınlar kontrol altına alınamadan yanmaya devam ediyor.
15:29
Geçtiğimiz Temmuz ayı, 2016 ve 2019’dan sonra tarihte görülmüş 3. en sıcak Temmuz ayı.
15:26
04 Ağustos
Özel hastaneler, devlet hastanelerini baskıdan kurtarmak için belirli sayıda hastanın tedavisini üstlendi.
16:21
Kıbrıs, yangınlar konusunda Yunanistan’ın yanında bulunuyor.
16:21
Yunanistan’ın birçok bölgesinde çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.
16:20
İlaç şirketlerinin koronavirüse karşı 3’üncü doz veya takviye doz yapılmasıyla ilgili klinik çalışmaları ilerliyor.
16:11
Devlet hastaneleri ve yoğun bakım üniteleri çok büyük baskıyla karşı karşıya bulunuyor.
16:10
Basın Özetleri 04.08.2021
14:13
Kıbrıs'ta koronavirüs aşısı yaptırmış olan kişilerin sayısı 1 milyona ulaştı.
13:24
Tüm haberler

Video on Demand