basın özetleri 06.12.19

Alithia gazetesinin ana haberi AKıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye ile olan Münhasır Ekonomik Bölgesi sorununu çözmek maksadıyla Lahey Adalet Divanı’na başvurma kararı alması olayıyla ilgili.
Gazete ana haberini şu başlıklar altında veriyor:
Kıbrıs Cumhuriyeti’nden Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki yasadışı faaliyetlerini engelleme maksatlı Lahey’de girişim – Anastasiadis: Adalet Divanına başvurumuz Kıbrıs Cumhuriyeti’nin haklarını koruma hedeflidir – Partilerden olumlu tepkiler
Alithia haberinde, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki yasadışı faaliyetleri konusunda Lahey Adalet Divanı kâğıdını kullanmaya karar verdiğini yazıyor. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün yaptığı açıklamada karakteristik olarak “Adalet Divanına başvurumuzun Kıbrıs Cumhuriyeti’nin haklarını koruma hedefi güttüğünü” söyledi. Başta AKEL olmak üzere partilerden temkinlilik belirtilmesine rağmen olumlu yorumlar yapıldı. La Hey Adalet Divanı’na başvuru iki taraflı olmasını öngörüyor. Böyle bir olasılık mevcut mudur şeklindeki soruya cevap veren Cumhurbaşkanı “bir ülkenin Lahey Adalet Divanına başvurma niyetinin olduğunun bildirildiği bir prosedür mevcuttur” dedi. Cumhurbaşkanı şöyle devam etti: Bu konudaki bilgilendirmeyi Atina’daki Türk Büyükelçiliğine yaptık. Kabul edilmedi. Bunun üzerine faksla gönderdik. Elimizde alındığına dair kanıt var. Bu da bize başvurma hakkı veriyor” dedi.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Erdoğan Libya ile anlaşma konusunda yılmıyor – Herkesi görmezden gelerek yola devam ediyor – Türkiye Büyük Millet Meclisi Libya ile yapılan anlaşmayı onayladı ancak Libya Meclisi tarafından onay alıp almayacağı henüz meçhul.
- Meclise şikâyet – Büyük bir skandalın arkasındaki hayalet komisyon
Devlete 20 yıl içinde 55 milyon avroluk tasarruf olanağını verecek olan yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin bir öngörü geri çekildi. Birileri bundan müthiş kârlar sağladı.
- Omonia Apoel maçında meydana gelen olaylarda yanlış kişiler tutuklandı. Adalet Bakanlığı tepkilere rağmen passolig kartı alan futbol severlerin arttığını açıkladı.
- Ulusal sağlık Sistemi ile Özel hastaneler arasında anlaşmaya varılmak üzere
Dün EDEK’in Lefkoşa Lisaridis Vakfı’nda düzenlediği Sağlık-YESİ konulu panelde söz alan Sağlık Sistemi Kurumu Başkanı Andreas Papakonstandinu “birtakım resmi olmayan görüşmeler yapılıyor, ön çalışmalar tamamlandı ve bir iki hafta içinde bir işbirliği memorandumu imzalayıp yola devam etme aşamasına geleceğimizi düşünüyorum” dedi.

Haravgi gazetesi de ana haberini Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye ile olan Münhasır Ekonomik Bölgesi sorununu çözmek maksadıyla Lahey Adalet Divanı’na başvurma kararı alması olayına ayırmış.
“Libya – Türkiye memorandumu konusunda hareketlilik – Anlaşma Türk Millet Meclisinden geçti – Kıbrıs Lahey’e başvuruyor – AKEL: Lahey’e tek taraflı başvuru olmaz” başlıkları altında verilen haberde Haravgi gazetesi AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun konuyla ilgili açıklamasına da yer veriyor:
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’na Kıbrıs Cumhuriyeti’nin başvurması meselesi hakkında sorumlu bir biçimde görüş ortaya koymak için bu başvurunun içeriğine ve varılmak istenen hedefe dair Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve hükümetten tam ve bütünlüklü bir bilgilendirme beklediklerini dile getirdi. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının Türkiye’nin saldırganlığı karşısında savunulması için şüphesiz her hukuki silahın yararlı ve değerli olduğunu belirten Kiprianu bu başvuruyla ilgili olarak iki yol olduğunu söyledi. Bunlardan birinin, Adalet Divanı’nın genel olarak yetkisini Türkiye’nin kabul ettiğini beyan etmesi olduğunu ancak Türkiye’nin bunu yapmamış olduğunu kaydeden Kiprianu, diğer yolun da Türkiye ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nin somut anlaşmazlığının ne olduğunun belirlemesiyle bunun Adalet Divanı’na taşınması olduğunu ve Türkiye’nin bunu da kabul etmesinin beklenmediğini ifade etti. AKEL Genel Sekreteri bu durumda tek yanlı başvuru yapılamayacağını söyledi.
Diğer seçeneğin Uluslararası Adalet Divanı’ndan görüş istemek olduğunu söyleyen Andros Kiprianu bunun potansiyel bir seçenek olarak var olduğunu AKEL’in 1991 yılında Ulusal Konsey’e bunu yazılı olarak belirttiğini, ancak bunun önkoşulunun da Kıbrıs Cumhuriyeti’nin böylesi bir talebinin BM Genel Kurulu’nda ya da Güvenlik Konseyi’nde ele alınıp onaylanması olduğunu hatırlattı. Kiprianu Adalet Divanı’nın görüşünün Türkiye için hukuki açıdan bağlayıcı olmasa da, Kıbrıs’ın egemenlik haklarının savunulması mücadelesinde siyasi açıdan yararlı olacağına da işaret etti.
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu gerekli hazırlıklar yapılmadan bu konuda ortaya konulacak hareketin gerek BM gerekse Uluslararası Adalet Divanı düzeyinde bazı riskler de içerebileceğine işaret ederek, bu nedenle hükümetin böylesi bir insiyatifi üstlenmeden önce gerekli istişarelerde bulunarak, ciddi hazırlık yapması gerektiğini ifade etti.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- AB’nin/ dış işleri ve siyasi güvenlik konularından sorumlu yüksek yetkilisi Federika Mogerini dün Kıbrıslı Avrupa parlamenterlerinin Mağusa’ya ilişkin ortak sorusuna cevap verirken Mağusa’nın statüsü için ölçütün BM’in 1984 yılı 550 sayılı kararı ve Güvenlik Konseyi tarafından belirlenen ilgili diğer kararların olduğunu söyledi. Mogerini aynı zamanda, adanın birleşmesi ve Avrupa Birliği içinde bütünsel bir Kıbrıs’ın oluşması maksadıyla iki toplumlu iki bölgeli federasyon zemininde özlü müzakerelerin acilen yeniden başlaması gerekliliğine vurgu yaptı.
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu göçmen mahallelerinde hüküm süren durumun bu güne kadar görülmemiş derecede kötüleştiğini ifade etti. Dün Larnaka’daki göçmen mahallerini ziyaret eden Andros Kiprianu bugüne kadar göçmen mahallelerinde böylesi kötü görüntülere rastlanmamış olduğuna vurgu yaptı. Göçmen mahallerine ilişkin politikasındaki boşluklar nedeniyle Hükümeti suçlayan AKEL Genel Sekreteri alt gelir grubuna ait göçmen ailelerine yönelik konut planlarının olmamasına ve göçmen yerleşim birimlerindeki büyük sorunlara vurgu yaptı.
Politis gazetesinin ana haber başlıkları şöyle:
Lahey’e başvuru taktiksel bir hareket – Hükümet başvurunun zorluklarını biliyor – Partilerden daha sert önlemler ve Yunanistan’la MEB sınırlarının belirlenmesi talebi geldi.
Politis Gazetesi haberinde özetle şöyle yazıyor:
Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümetinin Lahey Adalet Divanına başvuru yapma niyeti yasal sonuç sağlayacak bir hareketten çok argümanlarını güçlendirme maksatlı bir siyasi taktik hareketi niteliğinde. Cumhurbaşkanlığı ve Dış İşleri Bakanlığı tek yanlı bir başvurunun yürüyemeyeceği nedeniyle, başvurusunun özlü bir şekilde incelenmesi prosedürünün başlamasının zor olduğunu bilmekle birlikte, uluslararası topluma Türkiye’yle sorunun çözülmesi konusunda uluslararası hukuka güvendiğini net bir şekilde göstermek istiyor. Buna paralel olarak bu taktiksel hareketle, Türkiye’nin Uluslararası Mahkemenin yargı yetkisini tanımadığı da, gözler önüne sermek amaçlanıyor.
Bu arada muhalefet partileri Yunanistan ile Münhasır Ekonomik Bölgesinin sınırlarının belirlenmesi talebinde bulunurken dikkatli olunması gerektiği noktasına da vurgu yaptı.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Doktorlardan Sağlık Hizmetleri Kurumuna tepki
Sağlık Bakanının devlet hastanelerinin kötü imajının müsebbibi olduklarına ilişkin suçlayıcı açıklamasına cevap veren Devlet Doktorları Sendikası, Sağlık bakanını yaylım ateşine tuttu. Sendika açıkladığı sıkı önlemler yolunda ilerleyeceğini ve bunlardan ilkinin 13 Kasım günü yapacağı 3 saatlik iş durdurma eylemi olacağını vurguladı.
- Aradipu ve köylerinin kulis çalışmaları fayda etmedi
Aradipu Belediyesi ile Aradipu’ya komşu köy meclisleri Aradipu’nun Larnaka Belediyesiyle birleşmesini engellemek maksadıyla durumu etkileyebileceklerine inandıkları DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu ve DİKO Genel Başkanı Nikolas Papadopulos’la görüşmüştü. Arzularının yerine getirileceğine inanan Aradipu yerel yönetim yetkilileri bu konuda yetkili olan İçişleri Bakanını dahi görmeye gerek görmemişti. Eski İçişleri Bakanı Petridis’in ilgili açıklaması üzerine hayal kırıklığına uğradılar.
Bu arada Aradipu Belediye Meclisinin AKEL grubu Belediye Başkanının ne senaryoları ne de yaptığı görüşmeler hakkında kendilerine bilgi vermediğini açıkladı. 
Filelefteros gazetesinin ana haberi yenilenebilir enerji kaynaklarına dair skandal olayıyla ilgili.
Gazete haberini şu başlıklar altında veriyor:
Görünmez eli arıyorlar – Devlet 20 yıllık yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin üzerinde oynanmış sübvansiyon programlarına hapsedildi – Bakanlar Kurulunun 2008 yılında onayladığı ilgili plan AB’nin onayını aldı, ancak bakanlık farklı bir planı uygulamaya koydu”
Aradan 11 yıl geçtikten sonra Temsilciler Meclisi ve kurumlar, rüzgâr enerjisi parklarının oluşturulması kararının uygulanmasında belli kişilerin çıkarlarını gözeten görünmez eli arıyor. Rüzgâr parkları için finansman sağlama kararı Bakanlar Kurulundan 2008 yılında alınmıştı. Devlet yardımı söz konusu olması nedeniyle plan Avrupa Komisyona sunulmuş ve onay almıştı. Ancak ardından Enerji Bakanlığı değiştirilmiş bir planı yürürlüğe sokarak rüzgâr parkı yatırımcılarına daha büyük finansman meblağları dağıttı. Meclisin Denetim Komitesinde yapılan dünkü tartışmada olayın skandal olarak nitelendirilmesinden sonra şimdi olası suç işlenmiş olup olmadığı konusunda araştırma başlatması üzere yetki Başsavcının elinde. İlgili şikâyet, idare denetimi sırasında olayı fark eden Sayıştay Başkanı tarafından yapılacak.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- DİSİ’nin Temsilciler Meclisi grubunda değişiklikler – Üç yeni milletvekili göreve başlıyor
Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in yeni kabineyi ilanından sonra DİSİ milletvekillerinden boşalan meclis sandalyeleri bugünden itibaren Savia Orfanidu, Ksenia Konstandinu ve Mihalis sofokleus’a ait. Seçim Komisyonu Başkanı tarafından dün isimleri açıklanan üç yeni milletvekili bugün güven mektuplarını meclise sunacak.
Bu arada DİSİ’nin iki yeni başkan yardımcısının kararlaştırılması için gerekli prosedür yeni yılda başlatılacak.
- Başrolünde Nikolas Kage’in oynadığı Kıbrıs’ta çekilen Jiu Jitsu adlı film gösterime girmeye hazırlanırken Kıbrıs’ın muhalefet partileri filmin yapım şirketinin talep ettiği 8.5 milyon avroluk fonun serbest bırakılmasını veto etti.
- Avrupa Komisyonu tarafından onay alan güneş enerjisi parkının inşaatı için devletin 60 milyon 200 bin avro değerinde garanti yatırması konusu önümüzdeki Ocak ayında yeniden ele alınacak.
- Yılın ilk kırmızı mantarları pazara sunuldu. Kırmızı mantarın kilosu 16 avro.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Basın Özetleri 21.06.2021
14:04
20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Tüm haberler

Video on Demand