basın özetleri 05.12.19

Alithia gazetesi ana haberini devlet hastanesi doktorlarının yeni grev kararına ayırmış.
Gazete “Sağlık Bakanı doktorlara karşı sert çıktı – Konstandinos İoannu devlet hastanelerinden toplu doktor istifalarının müsebbibi siz ve felaket kumkumalığınızdır” dedi.
Haberde şöyle yazıyor:
Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu 13 Aralık günü üç saatlik iş durdurma grevi ilan etmiş olan devlet hastanesi doktorlarına sert bir dille yanıt verdi. Sağlık Bakanı doktorları, her gün hastanelerin çökmek üzere olduğu filolojisi yaparak hastane doktorlarının devlet sektörünü terk etmesinin sorumlusu olarak gösterdi. Doktorların bu yeni iş durdurma eylemi kararını değerlendirmesi istenen Sağlık Bakanı “tek yaptığı şey devlet hastanelerinin imajını zedelemektir. Sonuçta doktorların hastanelerden ayrılmasına neden oluyor” dedi. Devlet Doktorları Sendikası PASİKİ bu arada yaptığı açıklamada “doktor olarak bizler devlet hastanelerinin kapatılmasıyla sonuçlanacak olan bir sürece dâhil olmak niyetinde değiliz” dedi.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Mitsotakis – Erdoğan görüşmesinde Ankara’dan en ufak bir geri adım yok – Her konuda zıt fikirler ortaya kondu"
Londra’da dün gerçekleşen ve ilikilerdeki gergin ortam nedeniyle kısa sürmesi beklenen Erdoğan – Mitsotakis görüşmesi bir buçuk saat sürdü. Yunanistan kafilesi tüm meseleleri masaya koydu. Yunan başbakanı Kiriakos Mitsotakis görüşmeden sonra Türkiye Cumhurbaşkanı ile bütün konularda anlaşmazlık olduğu konusunda fikir birliğine vardıklarını söyledi ve “Türkiye ile ilişkilerde her zaman sorunlar mevcuttu ve olmaya devam edecek. Ancak iki taraf iyi niyet gösterdiği takdirde zorlukların aşılabileceğine inanıyorum” dedi. Yunan tarafının masaya koyduğu konular arasında Türkiye – Libya anlaşması da vardı. Yunanistan Türkiye Libya anlaşmasının geçerli olmadığını ve istikrarsızlık unsuru olarak işlev gördüğünü savundu. Bu konuda farklı düşündüğünü söyleyen Türkiye Cumhurbaşkanı ise Libya’yla ortak anlayış memorandumunun Türkiye’nin egemenlik hakkı olduğunu söyledi.
- Kira ödemeyen kiracıların evden çıkarılmasını kolaylaştıracak bir yasa hazırlanıyor. Yasa tasarısı Meclisten onay aldığı takdirde kiraya verdiği mülklerinden kira alamayan en sahipleri bu zorlu durumdan kurtulacak.

Haravgi gazetesinin de ana haberi devlet hastanesi doktorlarının iş durdurma eylemine gitme kararına ilişkin.
Haberin başlıkları şöyle: Hastanelerin durumu içler acısı, Sağlık Bakanıysa felaket kumkumalığından söz ediyor – Sağlık Bakanı doktorları hastane imajını zedelemekle suçladı – PASİKİ Başkanı Kumas “olaylara ilgisiz kalmayacağız” dedi”
Haberde kısaca şöyle yazıyor: Altı ay içinde Ulusal sağlık Sistemi YESİ’nin ikinci aşamasının başlaması beklenirken hastanelerin yeniden yapılandırılması konusunda halen bir adım atılmadı. Devlet doktorlarının iş sorunları devam ediyor. Sağlık Bakanlığı sorun çözmesi gerekirken felaket kumkumalığından söz edip doktorlara karşı saldırıya geçti.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Haravgi gazetesi Mitsotakis – Erdoğan görüşmesine de geniş şekilde yer veriyor sd.
Yunan Başbakanının Türkiye’nin NATO tarafından kınanmasına ilişkin umutları boş çıktı – Mitsotakis ile Erdoğan Libya ile yapılan anlaşma konusundaki görüş ayrılığı kaydedildi” başlıkları altında verilen haberde şöyle yazıyor: Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis’in Türkiye’nin Ege’deki tahrikkar faaliyetlerinin ve özellikle de özünde bir dizi Yunan adasını yok sayan Türkiye – Libya ortak anlayış memorandumunun NATO tarafından kınanması umutları boş çıktı. NATO ittifakı üyelerinin Londra’daki toplantısında Türk tahrikkârlığı hakkında tek kelime edilmemesinin yanısıra ortak açıklamaya göçmenler konusu da dâhil edilerek yasadışı göçmenleri ittifak için bir risk kaynağı olarak nitelendirdi. Bu Türkiye’yi daha da önemli bir NATO üyesi haline getiriyor.
Yunanistan Başbakanı Mitsotakis konuşmasında “ittifak üyesi ülkelerin birlik ve dayanışma ilkeleri zemininde hareket etme ve müttefikler ile komşu ülkeler arasında sürtüşme yaratabilecek davranışlardan uzak durma yükümlülüğüne vurgu yaptı.
Bu arada Yunan Başbakanı ile Türkiye Cumhurbaşkanı arasında yapılan ve iki ülkenin dışişleri ve savunma bakanlarının da hazır bulunduğu görüşmede Türkiye – Libya anlaşması büyük yer kapladı.
Kiriakos Mitsotakis Türkiye Cumhurbaşkanıykla açık bir görüşme yaptığını görüş ayrılıklarının kaydedildiğini ve iki tarafın Savunma Bakanlıklarının güven oluşturma önlemleri tartışmalarının devam etmesi konusunda fikir birliğine vardığını açıkladı.
KİPE haber ajansının Londra muhabiri Mitsotakis’in Erdoğan’a Libya-Türkiye anlaşmasını Yunanistan’ın geçersiz olarak gördüğünü ve bu anlaşmanın yasal çerçevesi olmadığını, özünde hareket etmesi gereken yönün tam tersine hareket ettiğini açıkça ortaya koyduğunu bildirdi.
Bu arada AB de dün Türkiye – Libya ortak anlayış memorandumunun resmi olarak kendisine bildirilmesini ve içeriği hakkında detaylı açıklamalar yapılmasını istedi.
- Hükümet Sözcüsü vekili Panayotis Sendonas dün yapılan Ulusal Konsey toplantısından sonra yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in parti liderlerini Berlin’de BMGS Antonio Guteres ve Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı ile yaptığı görüşme ve sonuçları hakkında ayrıntılı bir şekilde bilgilendirdiğini açıkladı. Hükümet Sözcüsü açıklamasında Kıbrıs Rum tarafını iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümü doğrultusunda müzakerelerin başlamasına yönelik samimi iradesini ve kararlılığını tekrarladı. Sendonas “Bizim talep ettiğimiz şey çözümün sürekliliğinin olması, yaşayabilir ve işlevsel olması, bağımsız ve garantörlüklerle yabancı askerlerden uzak olmasıdır” dedi.

Politis ana haber olarak Mitsotakis – Erdoğan görüşmesini veriyor.
Gazetenin başlıkları şöyle:
Mitsotakis – Erdoğan yarım adım dahi atmadı – Kıbrıs Cumhuriyeti hukukçuların da görüşlerini alarak Türkiye’yi Münhasır Ekonomik Bölgesi konusunda La Hey Adalet divanına gitmeye çağırdı – Atina’daki Türk Büyükelçiliğinin ilgili notayı almaması üzerinde belge faxla gönderildi.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Casusluk aracının sahibi Tall Dilian’ın açıklamalarını yorumlamak istemeyen Emniyet Müdürü Kipros Mihailidis “araştırmalar medyada değil Suç Araştırma Bölümünde tartışılır” dedi. Bununla birlikte AKEL polis tarafından bu konuda açıklama beklediğini söyledi ve “Dilian yağ gibi su yüzüne çıkmak istiyor” şeklinde vurgu yaptı. Polise yakın kaynaklar önümüzdeki günlerde Tall Dilian hakkında tutuklama kararı çıkmasının olası olduğunu bildirdi.
- Bakanlar Kurulu dün yaptığı toplantıda DİKO ile DİSİ partilerinin taleplerini tatmin ederek 2020 bütçesi tartışmalarından bir hafta önce sosyal açıdan önem taşıyan yeni harcamaları onayladı. Düşük emekli maaşları fonu 19 milyon yükseltildi.
- Çalışma Bakanı Emilianidu dün yaptığı bir açıklamayla Sosyal refah Dairesinin değişmesini ve çağdaşlaştırılmasını sağlayacak planın Bakanlığı için öncelik oluşturduğunu duyurdu. Bununla birlikte geçen Ekim ayında Bakanlar Kurulunun kararı ile çalışmayı yürütecek özel idare grubunun oluşturulması konusunda henüz bir adım atılmadı.

Filelefteros gazetesi ana haber olarak belediye reformu konusuyla ilgili gelişmeleri veriyor.
“Yerel yönetim reformu askıda – Köy ve belediyelerin birleşme savaşında iki uzman raporu” başlığı altında verdiği ana haberinde Filelefteros gazetesi belediyelerin iki görüş raporunun yerel yönetim reformunu havaya uçurmakla tehdit ettiğini yazıyor. Uzman raporları belediye birleşmelerinin referandumla yapılmayacağı kararında anayasaya aykırılık olduğu tespitinde bulunuyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- Mitsotakis – Erdoğan görüşmesinde soğuk ortam
Trump sinirlenince NATO zirve toplantısından apar topar kalktı gitti
- 176 milyonluk elektro-termik park AB’nin Rekabet Genel İdaresinin mikroskopu altına alındı
- Limasol’da 34 yaşındaki bir kişinin esrarengiz ölümü
Bugün yapılacak olan otopsi ölümün sonuçları hakkında bilgi verecek
- GASİPİ stadyumundaki olaylarda ikisi reşit olmayan 4 genç tutuklandı.
- 1974 işgalinde hayatını kaybeden dört Yunanlı askerin kemikleri 45 yıl sonra bugün yurtlarına dönüyor

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
EDEK: İşgalci rejime ekonomik ve siyasi baskı getirebilecek önerilerimiz dikkate alınması gerekiyor
14:38
Stefanou: Kıbrıs sorununda somut girişimlere ihtiyaç var
14:37
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Tüm haberler

Video on Demand