İoannu: Sağlık Bakanlığı ve Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü şantaj altında çalışmaz

Sağlık Bakanı Konstantinos İoannu, Kıbrıs Devlet Doktorları Sendikası PASİKİ’nin 13 Aralık’ta 3 saatlik iş bırakma eylemi yapma kararını yorumlayarak,

Sağlık Bakanlığı’nın ve Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü’nün şantaj altında çalışmadığı mesajını gönderdi. İoannu, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı konuşmada, Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü’yle teşviklerin verilmesi için diyalog devam ederken, doktorların söz konusu kararı alması konusunda şaşkınlık ifade etti. Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü’nün yeni atanan başkanının, teşvikler çerçevesini sunması için biraz zaman istediğini belirtti. PASİKİ Sendikasını devlet hastanelerinde yapılanları sıfırla çarpmakla ayrıca korku yaratarak hastalarda ve hastane personelinde paniğe neden olmakla suçladı. PASİKİ Sendikasına doktorların ayrılması konusunda kendi üzerine düşen sorumluluğu üstlenmesi için çağrı yaptı. Hükümetin, hem doktorlara teşvik verilmesi hem de ekipman ve altyapı için önemli fonlarla, devlet hastanelerine olan desteğini fiilen gösterdiğini vurguladı. Toplam 11 milyon euro’nun doktorlara teşvik verilmesi için harcanacağına dikkat çekti. Sağlık Bakanı dün PASİKİ Sendikasına mektup göndererek, eylemlerini askıya alması ve Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü’yle istişareye devam etmesi için çağrı yaptı.

PASIKI Sendikasına bağlı doktorlar, Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü tarafından, maaşlarının yükseltilmesine ve çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik ek teşvik planının sunulmasında yaşanan gecikmeyi protesto etmek için, karar aldıkları 3 saatlik iş bırakma eylemini gerçekleştirmede ısrar ediyor. PASİKİ Başkanı Sotiris Kumas, kurumumuza yaptığı açıklamada, Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü’nü eylemsizlik ve verimsizlikle suçlayarak, doktorların devlet hastanelerinin çökertilmesine dahil olmayacaklarını söyledi. Teşvikler çerçevesine, Genel Sağlık Planı’nın uygulanmasından önce karar verilmesi gerektiğini vurguladı. Bunun yerine, Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü’nün yeni başkanının birkaç gün önce ek verilerin ilave edilmesini istediğini belirtti. Sağlık Bakanı’nı Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü’nün avukatlığını yapmakla suçladı. PASİKİ Sendikasının Sağlık Bakanı’ndan Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü’nü desteklemesini değil, bilinçli bir şekilde hareket etmesini beklediğini ifade etti. Ayrıca 10 gün önce Sağlık Bakanı’nın, Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü tarafından gecikme yaşandığını kabul ettiğini sözlerine ekledi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:23

Son Haberler

19 Haziran
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Toplum içindeki koronavirüs bulaşı düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor.
10:11
18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Tüm haberler

Video on Demand