İoannu: Sağlık Bakanlığı ve Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü şantaj altında çalışmaz

Sağlık Bakanı Konstantinos İoannu, Kıbrıs Devlet Doktorları Sendikası PASİKİ’nin 13 Aralık’ta 3 saatlik iş bırakma eylemi yapma kararını yorumlayarak,

Sağlık Bakanlığı’nın ve Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü’nün şantaj altında çalışmadığı mesajını gönderdi. İoannu, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı konuşmada, Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü’yle teşviklerin verilmesi için diyalog devam ederken, doktorların söz konusu kararı alması konusunda şaşkınlık ifade etti. Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü’nün yeni atanan başkanının, teşvikler çerçevesini sunması için biraz zaman istediğini belirtti. PASİKİ Sendikasını devlet hastanelerinde yapılanları sıfırla çarpmakla ayrıca korku yaratarak hastalarda ve hastane personelinde paniğe neden olmakla suçladı. PASİKİ Sendikasına doktorların ayrılması konusunda kendi üzerine düşen sorumluluğu üstlenmesi için çağrı yaptı. Hükümetin, hem doktorlara teşvik verilmesi hem de ekipman ve altyapı için önemli fonlarla, devlet hastanelerine olan desteğini fiilen gösterdiğini vurguladı. Toplam 11 milyon euro’nun doktorlara teşvik verilmesi için harcanacağına dikkat çekti. Sağlık Bakanı dün PASİKİ Sendikasına mektup göndererek, eylemlerini askıya alması ve Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü’yle istişareye devam etmesi için çağrı yaptı.

PASIKI Sendikasına bağlı doktorlar, Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü tarafından, maaşlarının yükseltilmesine ve çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik ek teşvik planının sunulmasında yaşanan gecikmeyi protesto etmek için, karar aldıkları 3 saatlik iş bırakma eylemini gerçekleştirmede ısrar ediyor. PASİKİ Başkanı Sotiris Kumas, kurumumuza yaptığı açıklamada, Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü’nü eylemsizlik ve verimsizlikle suçlayarak, doktorların devlet hastanelerinin çökertilmesine dahil olmayacaklarını söyledi. Teşvikler çerçevesine, Genel Sağlık Planı’nın uygulanmasından önce karar verilmesi gerektiğini vurguladı. Bunun yerine, Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü’nün yeni başkanının birkaç gün önce ek verilerin ilave edilmesini istediğini belirtti. Sağlık Bakanı’nı Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü’nün avukatlığını yapmakla suçladı. PASİKİ Sendikasının Sağlık Bakanı’ndan Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü’nü desteklemesini değil, bilinçli bir şekilde hareket etmesini beklediğini ifade etti. Ayrıca 10 gün önce Sağlık Bakanı’nın, Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü tarafından gecikme yaşandığını kabul ettiğini sözlerine ekledi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:23

Son Haberler

21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Basın Özetleri 21.06.2021
14:04
20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Tüm haberler

Video on Demand