basın özetleri 04.12.19

Bugün ana haber olarak yerel yönetim reformu çerçevesindeki belediye birleşmeleriyle ilgili gelişmeleri ve gelişmelerin arka planında yaşananları konu alan iki gazeteden biri olan Filelefteros gazetesi:
“Yeni Belediyeler bataklık – Belediye başkanları mahkeme savaşlarına başlarken partiler ok kılıflarını meclisteki tartışmalara hazırlıyor”
İlerletilen yerel yönetim reformu senaryolarıyla oyunun dışında kalacaklarını düşünen belediye başkanları anayasaya aykırılık kâğıdını kullanmaya hazırlanıyor. Bu konuda pozitif uzman görüşlerini şimdiden almış bulunuyorlar. Belediye başkanları, sakinlerinin bu konudaki isteklerini serbestçe ifade edebilmeleri için belediye birleşmeleri yapılırken referandum yapılmayacağı noktasına gönderme yapıyorlar. Buna paralel olarak şu ana kadar yapılmış olan ve parti içi çatışmalara sebep olan müdahalelere ilişkin sesler de yükseliyor. Kendilerine haksızlık yapılmış olduğunu hissedenlere uygulanan baskılar gelişmeleri tersine çevirmediği takdirde mahkemeye başvurmak da düşünülen çözüm yollarından bir tanesini oluşturuyor.
Bu arada Başsavcı Kostas Kliridis’in yerel seçimlerin Avrupa Parlamentosu seçimleriyle birlikte yapılması için mevcut belediye başkanlığı ve meclislerin 2024 yılına kadar görevde kalmasına yeşil ışık yaktığı bildirildi.
Bunların yanısıra belediyelerin meclis üyeleri ve özellikle de küçük partiler de bu uygulamayla küçüklerin ortadan kaldırılacağı ve büyüklerin aslan payını alacakları noktalarında korkularını dile getirdi.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Cumhurbaşkanı yeni bakanlara talimat verdi: Tüm siyasi güçlerle işbirliği yapılmasını istiyorum
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis yeni Hükümet üyelerine önlerinde gerçekleştirilmesi gereken bir dizi reform çalışmasının olduğunu hatırlatarak, kendilerinden çalışkanlık, inat, kararlılık ve tüm siyasi güçlerle işbirliği iradesi göstermelerini istedi. Cumhurbaşkanı “sorumluluk, vicdan, işbirliği, meslektaşlık ruhu ve kararlılıkla çalışarak görevimizi yerine getireceğiz” dedi.
Bu arada yeni İçişleri Bakanı Konstandinos Petridis Temsilciler Meclisinde iki gün sonra yapacağı 2020 bütçesi öncesindeki yıllık konuşmasına hazırlanıyor.
- Larnaka’daki van tipi casusluk aracı olayının başrol oyuncusu Tal Dilian dün yaptığı bir açıklamayla yetkililerin konudan haberdar olduklarını duyurdu ve Kıbrıs’ı terk edeceğine ilişkin tehditlerde bulundu.

Yerel yönetim reformuyla ilgili gelişmeleri ana haber olarak veren ikinci gazete Politis. Haberin manşeti şöyle: Aradipu belediyesi belediye birleşmelerine dair kulis yapıldığına ilişkin suçlamalarda bulundu: Larnaka belediyesiyle işbirliği yapmam için bana yetkiler vaat ettiler – Politis’e verdiği demecinde Aradipu Belediye Başkanı “rahat uyuyabilmek için teklifleri reddettim” dedi – Pazartesi günü, nihai karara yönelik siyasi güdülerle müdahale edenlerin isimlerini açıklayacağını bildirdi”
Politis gazetesi ilgili haberinde Aradipu Belediye Başkanı Evangelos Evangelidis’in, Politis radyosuna verdiği demecinde, İçişleri Bakanlığının Aradipu’nun Larnaka, Livadya ve Oroklini belediyeleriyle birleşmesine yönelik önerilerinin nihai şekillenişi hakkında perde arkasında çeşitli oyunların döndüğünü şikayet ettiğini yazıyor. Belediye Başkanı bu birleşmeyi kabul etmesi için Hükümet çevrelerinden kendisine mecliste sandalye vaadinde bulunulduğunu açıkladı. Belediye Başkanının söylediklerine göre Aradipu’nun Oroklini, Kelya, ve Trulli köyleriyle birleşmesi söz konusuyken siyasi baskılar nedeniyle plan son anda değişti. Bölgedeki başka yerel yönetim yetkilileri ise Belediye Başkanının son zamanlarda perde arkası faaliyetler yürüttüğünden ve Aradipu Belediyesinde liderlik rolü elde etmek maksadıyla farklı bir belediye formuna yöneldiğinden söz etti.
Politis gazetesinin diğer haberinden bazıları:
- Mitsotakis ile Erdoğan bugün görüşüyorlar
Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşma bugün yapılacak olan Mitsotakis – Erdoğan görüşmesinde ele alınacak konular gündeminde yer alıyor. Yunan Hükümetinin açıklamalarına göre Yunan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis Türk tahrikkârlığıyla ilgili tüm konuları Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne koyacak. Mitsotakis “açık kartlarla konuşacağız. Türk tahrikkar faaliyetleri konusunda Türkiye’nin geri adım atması onun yararınadır” açıklaması yaptı. Recep Tayyip Erdoğan Ankara’dan ayrılırken yaptığı açıklamasında görüşme talebinin Yunan hükümetinden geldiğini söylemişti. Yunan Hükümeti ise, beklemeksizin, bu talebin Türk Hükümetinden geldiğini açıkladı. Yunan Hükümeti kaynakları “Yunanistan ile Türkiye arasındaki askeri düzeyde teknik konularda görüşmelerin yapılacağını ve bunların tarihlerinin belirlenmesinin beklendiğini bildirdi. Aynı kaynaklara göre Türkiye ile güven oluşturma önlemlerinin planlamaları programlandığı gibi devam edecek.
Bu arada Türkiye ile Libya arasında yapılan anlaşma hakkında dün State Department müdahalede bulundu. ABD iki ülke sularının sınırları hakkındaki anlayış memorandumunu tahrikkar olarak nitelendirdi.
- Avrupa Komisyonu altın pasaport konusunda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kulağını çekti
Avrupa komisyonu Kıbrıs Cumhuriyetine gönderdiği bir mektupla 6/1/2020 tarihine dek, 26 altın pasaportun geri alınması kararı konusunda bilgilendirilme talebinde bulundu. Komisyon aynı zamanda yüksek risk taşıyan yatırımcılara Kıbrıs vatandaşlığı verilmesinin engellenmesi yolunda alınan önlemler hakkında da bilgi istedi.

Haravginin ana sayfasında yer alan önemli haber başlıkları şöyle:
Aynı vizyonu paylaşanlar arasında işbirlikleri – Anastasiadis Hükümeti sorumsuz ve beceriksiz – Kıbrıs sorununda kum saati hızla boşalıyor – Andros Kiprianu partinin Genel Sekreterliğine yeniden talip olacak
Haravgi gazetesi ana haberini AKEL’in Kıbrıs’ın birleşmesini savunan güçler arasında işbirliği yapılmasına ilişkin insiyatifine ayırmış.
“AKEL’den sosyal güçler arasında işbirliği insiyatifi” başlıklı haberde şöyle yazıyor:
AKEL Kıbrıs’ın birleşmesi ve toplum ile ekonominin yeniden düzenlenmesi vizyonunu paylaşanlar arasında işbirliği insiyatifi başlattı. AKEL liderliğinin dün gerçekleştirdiği basın toplantısında konuşan AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Andros Kiprianu yurdun yeniden inşasını ve toplumun yeniden organizasyonunu hedefleyecek bir öneri için AKEL’in harekete geçtiğini açıkladı. Kiprianu “başka bir Kıbrıs’ı, yeniden birleşmeyi, toplumsal dayanışmayı, çevreyi, kültürü ve insan haklarını, bizim için, çocuklarımız ve torunlarımız için farklı bir geleceğin temellerini atacak alternatif önerileri vizyon edinen güçlerle birlikte bu öneriyi biçimlendirmeye başlamak istiyoruz” dedi. Bu öneriyi AKEL’in 2020 Haziran’ında gerçekleştirilecek Olağan Kıbrıs Kongresi’nde tartışmanın merkezine koymak için toplumun çoğunluğuyla birlikte biçimlendirmeyi başarmayı amaçladığını dile getiren Andros Kiprianu basın toplantısının açılışındaki konuşmasını “bir şeyi daha net bir biçimde belirtmek istiyorum. AKEL neredeyse 100. yaşam yılını dolduruyor. AKEL bu ülkede en uzun süre yaşayan kurumlardan biridir. Tüm bu yıllar boyunca iktidarda kim olursa olsun, genel iyiye, yurdun yararına katkıda bulunmayı asla reddetmedik. Ancak hükümet olanlar hiçbir şekilde bizim toleransımızı, yaptıklarına katlanacağımızı hesap ederek hareket etmesinler. Toleransımız tükendi ve herkes sorumluluklarını üstlenmelidir” sözleriyle tamamladı.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- AKEL liderliğinin dün gerçekleştirdiği ve başta Kıbrıs sorunu olmak üzere ülkeyi ilgilendiren bütün sorunlara ilişkin AKEL’in görüş ve önerilerinin dile getirildiği basın toplantısında konuşan AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Andros Kiprianu bir gazetecinin sorusu üzerine AKEL Genel Sekreterliğine tekrar aday olacağını söyledi. Kiprianu, bu konunun Merkez Komitesi Sekreteryası’nda görüşüldüğünü ve Kıbrıs sorununda yaşanan gelişmeleri, iç yönetim konularını, Anastasiadis-DİSİ hükümetinin halk düşmanı politikalarını, karmaşık çıkar ilişkileriyle yaşanan yolsuzluklara karşı mücadelenin gerektiğini dikkate alarak AKEL liderliğinde kalmaya devam etmesi kararını aldığını belirtti.
Andros Kiprianu, bu konuda nihai kararı 11-14 Haziran 2020’de gerçekleştirilecek olan AKEL Kongresi’nde seçilecek olan Merkez Komitesi’nin alacağını da vurguladı.
- Kıbrıs sorununda kum saati boşalıyor

Alithia gazetesinin ana haberi AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun AKEl’in Genel sekreterliğine yeniden aday olacak olması konusuna ayırmış.
Alithia gazetesi ana haberini şu başlıklar altında veriyor:
Andros gidecekti ama kalıyor – Andros Kiprianu yeniden AKEL Genel Sekreterliğine aday olacağını açıklamakla kendi kendisinin yalancısı oldu – Kiprianu 2018 Şubat ayında partinin tüzüğünün gerektirdiklerini yerine getirerek emekliye ayrılacağını açıklamıştı. Kiprianu dün parti tüzüğünün kendisini yeniden Genel Sekreterliğine aday olmaktan men etmediğini açıkladı.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Eskiler görevi gururla teslim etti – yeniler vaatlerle görevi teslim aldı başlığı altındaki haberinde yeni kabine ile ilgili gelişmeleri veriyor. Haberde şöyle yazıyor:
Yeni İçişleri, Maliye, Eğitim, Ulaştırma Bakanları ve Hükümet Sözcüsü dün görevlerini teslim aldılar. Yeni İçişleri Bakanı Nikos Nuris, yeni Maliye Bakanı Konstandinos Petridis, yeni Eğitim Bakanı Prodromos Prodromu, yeni Ulaştırma Bakanı Yannis Karuzos, yeni Hükümet Sözcüsü ise Kiryakos Kuşos görevlerine başladılar.
Görevden ayrılan eski bakanlar görevlerini layığıyla yerine getirdiklerini ve iç huzuruyla ayrıldıklarını belirtirken u arada bazı sitemler de kulağa geldi.
Cumhurbaşkanı “sorumluluk, vicdan, işbirliği, meslektaşlık ruhu ve kararlılıkla çalışarak görevimizi yerine getireceğiz” dedi.
- Kıbrıs nüfusu tehlikeli bir biçimde yaşlanıyor
Kıbrıs Rum toplumunda hüküm süren doğum oranı düşüklüğü nedeniyle hızla yaşlanıyor. Düşük doğum oranı ve yaşlıların oranı Kıbrıs toplumundaki sorunun büyüklüğünü ortaya koyuyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:39

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand