Basın Özetleri 03.12.2019

Filelefteros Gazetesi
- Belediyeler haritadan silindi
“Durumdan hoşnut olmayan partiler ve belediye başkanları buna tepki gösterdi ve Meclis’ten randevu aldı.” alt başlığıyla verilen haberde, uzun süren pazarlıklar sonucu, 13 belediye ve 50 muhtarlığın Yerel Yönetimler Haritası’ndan kaldırıldığı ve 17 belediye şeklinde düzenlendiği belirtildi. İçişleri Bakanı Konstantinos Petridis, başlangıçta 13 ile 15 arasında olması öngörülen ve çok tartışılan belediye yasasına yapılan son eklemelerle birlikte yapılacak belediye reformunu dün duyurmuştu.
- Sıvılaştırılmış Doğal Gaz anlaşması kesinleşti
“Çin ve Yunan şirketleriyle imzalar atılmadan önce anlaşmada son rötuşler” alt başlığıyla verilen haberde, Hukuk Dairesi’nin yardımlarıyla, Kamu Gaz Şirketi (DEFA) ile Gaz Altyapı Şirketi (ETİFA) arasındaki anlaşmanın sağlanmasıyla, Çinli China Petroleum Pipeline Engineering ve Yunan METRON konsorsiyumu ile yapılacak anlaşmanın sonuçlandırılmasına yönelik müzakerelerin uzun sürmeyeceği ifade edildi.

Politis Gazetesi
- 14 artı 3 çok güçlü yerel yönetim
“İçişleri Bakanı 30 belediye ve 50 muhtarlıkla ilgili reformu açıkladı” alt başlığıyla verilen haberde; herkesi memnun etmenin imkansız olduğu bu reformda, İçişleri Bakanı'nın açıkladığı teklifin, belediye başkanları ve parti yöneticilerinin baskı ve itirazlarına rağmen, geniş tekno-ekonomik bir çalışmanın temelinde olduğunu belirttildi. Gazete özellikle bulundukları coğrafyadan dolayı hala çok küçük olan 3 yeni belediye; Lefkara, Athienu ve Poli Hrisohus hariç, geri kalan 14'ünün nüfuslarının tatmin edici seviyelere ulaştığını ifade etti.
- Κendi sözleri ve eylemleriyle
Kabine reformuyla ilgili haberde, çalışmaları ve katkılarıyla; kendileri hakkındaki soru işaretlerini gidermesi gereken 4 yeni ismin bugün görevlerini devralacağı belirtildi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda diğer kabine üyeleri huzurunda şu sıralar gerçekleştirilen yemin töreniyle 4 ismin yeni görevlerini devralacağı ifade edildi.

Haravgi Gazetesi
- Yerel Yönetim değişikliğiyle Yeni Dönem
Haberde, İçişleri Bakanı’nın Yerel Yönetimlerin modernizasyonuyla ilgili dün açıkladığı Yerel Yönetim reformunun yeni bir dönem başlattığı belirtildi. Reformun, kurumlarla ilgili birçok zorluğunu ele alarak, kurumları insan merkezli hale getirmek ve siyasi-finansal bağımsızlık edinmelerini sağlamayı amaçladığını ifade ediliyor. Haberde ayrıca refom teklifinin, tartışmalara neden olan yeni bir harita eşliğinde açıklandığı belirtiliyor.
- Εngelli insanlar için onurlu bir yaşam
Gazetenin haberine göre, Kıbrıs, engelli insanlar için yapılan harcamaların en az olduğu Avrupa ülkesi konumunda. Haberde, Eurostat’ın yaptığı araştırmaya atıfta bulunarak, Kıbrıs'ta engelli iki kişiden birinin harcamalarını karşılayamadığını belirtilirken, Birleşmiş Milletler’in Kıbrıs'ta, bu konuda onlarca olumsuz gözlem yaptığı da ifade edildi. Gazete, devletin kayıtsızlığı ve ihmaliyle ilgili olarak, AKEL’in herkes kapsayacak sosyal koruma ve entegrasyon politikaları yaratılması için talepte bulunduğunu belirtiyor.

Alithia Gazetesi
- Şimdi de 30’dan, sağlam ve ekonomisi güçlü 17 belediye
“Yerel Yönetimler Haritası kökten değişiyor” üst başlığıyla verilen haberde, Konstantinos Petridis’in İçişleri Bakanlığı görevine veda ederken açıkladığı, Yerel Yönetimler reformuyla, mevcut belediyelerin birleştirilmesi ve 48 muhtarlığın bunlara eklenmesiyle, şuanda varolan 30 belediyenin yerini 17 yeni belediyenin alacağı belirtildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:23

Son Haberler

19 Haziran
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Toplum içindeki koronavirüs bulaşı düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor.
10:11
18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Tüm haberler

Video on Demand